Blog

Jak jsme psaly knihu

autor: | 7. 11. 2019 | Domov

Dnešní článek bude mírně netradiční. Na chvíli tak přerušíme nit článků zaměřených na organizaci a úklid, kterými jsme se na blogu zabývaly celé září i říjen. A zároveň věříme, že dnešní článek bude takovým oddechovým čtením. Ještě před tím, než se po roce znovu vrhneme do vánočních příprav, na které už se samy moc těšíme. Letošní podzim je pro nás v Mámami totiž především ve znamení dvou knižních novinek. První knížka, na které jsme se autorsky podílely společně s dalšími skvělými ženami vyšla již na konci října. A jak už její název Krásné Vánoce napovídá, najdete v ní spoustu vánoční inspirace. My jsme v ní psaly na téma vánočního stolování a organizace vánočních příprav. A kromě našich textů v ní najdete také spoustu vánočních receptů či tipů na vánoční tvoření.  Už za pár dní se ale na pultech knihkupectví objeví také naše knížka Zamilujte si svůj domov.  Zatím jsme o ní psaly a mluvily především na našem facebooku a instagramu. Je to přesně ta kniha, kterou jsme si v hlavě nosily  ještě v době, kdy ještě neexistoval ani tento blog. Pokud vás zajímá, jak jsme vlastně psaly naši knihu, čtěte dál…

Jak to všechno začalo?

Psal se rok 2008 když se ta starší z nás stala mámou. O rok později jsme již byly mámami (ale zatím zdaleka ne Mámami) obě dvě. Obě jsme tak vpluly do zatím nepoznaného světa probdělých nocí, kojení, prvních krůčků i slov. A samozřejmě také do světa plného náhlé nejistoty, výzev, obav a taky pořádného chaosu. Postupně, krok za krokem jsme hledaly cesty k tomu, jak zvládnout nejen péči o naše děti (kterých postupně během let přibývalo), ale i to, jak zvládnout péči o naše domovy a k tomu všemu také o naše manželství, rodiny a samozřejmě také samy o sebe. Nebylo to vždycky snadné. Některá období navíc byla těžší než ta ostatní.

A v jednom takovém jsme se úplně spontánně, bez nějakých velkých cílů a plánů rozhodly založit si blog. Pro radost. V tom všedním kolotoči povinností a úkolů nám tak moc chybělo tvořit něco, co vydrží déle než pět minut. Něco, co se dožije večera a možná i dalších dní, na rozdíl od většiny věcí, kterými byly tenkrát naše dny naplněné. Asi o rok a půl později, na podzim roku 2013 jsme se rozhodly přidat si k blogu také e-shop Mámami. Bavilo nás vybírat dodavatele krásných českých věcí, balit balíčky i vytvářet stále nová témata na náš blog.

Domov jako startovní čára

Celou tu dobu jsme všechnu tu práci dělaly z domova. S dětmi v břiše, později na něm, na zádech i v zádech. A postupně jsme si také čím dál víc uvědomovaly, jak velký vliv má na nás i na naše děti domov, ve kterém všichni trávíme nejvíc času. Jenže o domově se nikde příliš nemluvilo. Článků o tom, jak podnikat nebo jak blogovat jsme si mohly přečíst za den několik desítek. O tom, jak tvořit domov svým dětem, jak do něj vnést rutinu nebo řád, ale internet v té době jen tiše mlčel. Velkou inspirací se pak pro nás stala série knížek Madame Chic a další pár francouzských knih, které nám v mnohém otevřely oči. Pro nás byly tyto knihy v mnohém zásadní a ačkoli ve světě se staly bestsellery, na našem trhu v podstatě jen tiše prošuměly. Myslím, že někdy v té době nás poprvé napadlo, jak by bylo úžasné, kdyby jednou někdo vydal podobnou knihu zasazenou do českého prostředí…

Mámami končí aneb zpátky na začátku

Přesně takhle jsme nazvaly poslední článek, který vyšel v prosinci roku 2017 na naše prvním blogu. Po pěti letech psaní a čtyřech letech fungování e-shopu jsme stály před rozhodnutím co dál. Věděly jsme, že náš obchod by v tu chvíli potřeboval mnohem více naší energie, času i investic. Naše nejstarší děti už byly v té době sice školáci, ale naše nejmladší byly ještě hravá batolata, která nás stále hodně potřebovala. Trh se za těch pár let změnil a my jsme přestaly vidět smysl v pouhém přeposílání věcí. Téma domova nás ale stále neopouštělo. Navíc jsme pořád v našich životech narážely na ženy, které ve svých vlastních domovech válčily, a pro se jejich vlastní domov stal vlastně takovým vězením. Před Vánocemi 2017 jsme také vydaly e-knihu Vánoce v klidu, která se téměř okamžitě stala nejprodávanějším produktem na našem e-shopu. A od toho už byl jen krůček k tomu vydat se na úplně novou a neznámou cestu. Tehdy už nás také napadlo, že ta knížka, na kterou už roky marně čekáme, možná čeká na to, až ji napíšeme samy. Ale stejně rychle jsme tuhle myšlenky odložily do šuplíku s názvem „Možná jednou“.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Domov je to hlavní, co stojí za to tvořit

Přesně takový podtitul nese blog, který jsme s radostí, nadšením, ale zároveň i nejistotou spustily v lednu roku 2018. „Bude tohle někdo číst?“ „Nebudeme působit jako Stepfordské paničky (což by bylo asi to poslední, co bychom chtěly) ? Nejsme vlastně jediné, kdo téma domova řeší?“ Se všemi těmito otázkami jsme před téměř dvěma lety vstupovaly před oči veřejnosti. Už první týdny nám vyrazily dech. Tolik krásných reakcí, tolik podpory a tolik žen, pro které naše články byly přesně tím, co samy roky hledaly postrádaly ve svém okolí. Nebyly jsme v tom samy. Samozřejmě, za ty dva roky jsme se setkaly i s kritikou, ale nutno říct, že ve většině případů šlo o kritiku konstruktivní a přínosnou.

Především jsme ale neskutečně vděčné, že za ty dva roky jsme kolem sebe vybudovaly komunitu skvělých žen, pro které je opravdu radost tvořit a psát. Víme dobře, že naše téma není „mainstream“, ale máme velkou radost, že od dob, kdy jsme kdysi samy marně hledaly články na téma domova, se toho mnoho změnilo. To potvrdil i e-mail, který nám přišel minulé léto, a který jsme málem smazaly jako spam. Ten e-mail měl totiž v předmětu to známé slovo „Nabídka“.

Nabídka, která se neodmítá

Naštěstí, jsme si ten e-mail tenkrát přečetly. A musely jsme si ho přečíst dokonce několikrát. Tohle totiž byla TA NABÍDKA! Nevíme, jak se to vlastně stalo, ale tenhle e-mail byl z nakladatalství Grada. A v tom jednoduchém e-mailu, který obsahoval jen pár jednoduchých vět, se nás paní redaktorka ptala, zda bychom nechtěly napsat knihu na téma DOMOV. Tu knihu, na kterou jsme samy tolik čekaly. Tu knihu, u které jsme si zhruba půl roku před tímto e-mailem dokázaly připustit, že možná čeká na nás. Když jsme si to ale pomyslely, měly jsme na mysli horizont několika let. Neměly jsme v plánu rychle obesílat nakladatelství s tím, že máme nápad na skvělou knihu. Důležité ale myslím bylo to, že ve chvíli kdy ta nabídka přišla, byly jsme připravené ji přijmout.

 

Kniha Zamilujte si svůj domov

A teď, po více než roce práce, je kniha konečně tady. Tedy aktuálně je někde na cestě z tiskárny zpět do nakladatelství. Nicméně už za pouhých pár dní ji budeme mít u sebe a objeví se taky na pultech knihkupectví po celé České Republice i na Slovensku. Daly jsme do ní všechno, co jsme se za ty roky, co tvoříme své vlastní domovy naučily. A také všechno, co jsme si samy tolikrát potřebovaly přečíst nebo slyšet. Především jsme do ní daly povzbuzení. Je totiž pravda, že když přišly opravdu těžké chvíle, nikdy nám nepomohlo suché konstatování okolí, že domov není téma, o kterém by bylo nutné nějak zvlášť diskutovat. A nepomohlo ani jakési chabé ujišťování, že je normální věnovat svému domovu minimální pozornost, protože jsou přece mnohem důležitější věci v životě. A mít doma binec a v životě chaos, že je vlastně úplně normální. Pokud nic z toho nepomáhá při tvoření domova ani vám, pak vás zveme na stránkách knihy na  dobrodružnou cestu tvořením vlastního domova na stránkách naší nové knihy.

Nebudeme vám v ní slibovat zázraky přes noc ani tvrdit, že domov, který budete moct milovat, vás nebude nic stát. Tak to v životě nefunguje. Ať chcete cokoli, vždycky pro to něco musíte udělat. Vždycky to bude vyžadovat váš čas, energii a často také určité oběti. Tak to je a nemá smysl říkat, že ne. Máme ale za to, že je skvělé, když člověk ví, že na to není sám. Že cestu, kterou on třeba teprve začíná, někdo jiný už prošel před ním nebo jde tu podobnou vedle něj. O tom, co všechno v knize najete a pro koho jsme ji vlastně psaly, najdete na této stránce.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Malé ohlédnutí

My samy v tuto chvíli cítíme zvláštní směsici pocitů radosti z dokončené práce i nejistoty z toho, jak se knížka bude líbit vám, našim čtenářkám. Už teď bychom vám ale chtěly moc poděkovat. Kniha ještě nevyšla a my už se teď topíme v objednávkách, které jste nám poslaly během předprodeje. Čísla prodejů ale nejsou zdaleka vše. Pokud nás znáte déle víte, že právě čísla nikdy nebyla naším hlavním motorem. Kdyby tomu tak bylo, značka Mámami už by tu dávno nebyla, to nám můžete věřit. Čísla a statistiky jsou samozřejmě důležité potřebné. Jen čísla samy o sobě ale nestačí.

Nás samotné celé ty roky žene jakýsi vnitřní motor, povětšinu času naprosto nezávislý na tom, zda se nám zrovna daří či nikoliv. Protože tahle období se zkrátka střídají s železnou pravidelností. Ovoce některých svých rozhodnutí a zásad, pro které jsme se kdysi rozhodly, sklízíme navíc až dnes, po mnoha letech práce. Odměnou jsou nám zprávy od vás.  Čtenářek, které tu naši cestu sledujete mnohdy od samého začátku, které nás podporujete slovem, ale třeba i tím, že si koupíte každou novinku, se kterou přijdeme. Víme o vás a věřte, že to pro nás hodně znamená.

Najít si svůj směr

A na závěr vám chceme jen napsat. Pokud samy máte nějaké své téma, něco, nad čím přemýšlíte, co vám nedá spát, něco, co vám chybí nebo co byste rády změnily, nebojte se udělat první krok. Nečekejte na to, až ho někdo udělá za vás. Nečekejte v první řadě na potlesk okolí. Ten je sice příjemný, ale také velmi pomíjivý. Pokud vám o něco opravdu jde, vydejte se na cestu. Spoustu lidí okolo si bude dost možná klepat na čelo, ale spoustu jiných se k vám dřív nebo později přidá, pokud vaše motivace bude správná.

  • Pinterest

Kde je možné koupit si knihu Zamilujte si svůj domov?

Naši knížku si zatím můžete koupit na našem e-shopu. K dostání je také přímo na stránkách nakladatelství Grada a to jak na českých, tak slovenských stránkách. Tahle informace jistě potěší naše slovenské čtenářky. Na stránkách nakladatelství si knihu budete moci objednat také v elektronické verzi. A během listopadu se kniha objeví také na pultech knihkupectví v Čechách i na Slovensku. Pokud ji tedy chcete zabalit někomu pod stromeček nebo ji letos nadělíte sama sobě, tak se nemusíte bát, do Vánoc to hravě stíháte.

 

 

 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest