Blog

Podzimní úklid snadno a rychle

autor: | 31. 10. 2019 | Domov, Organizace

 

Podzim je nejen čas barevného a spadaného listí, ale pokud máte děti, tak asi už víte, že je to i čas nemocí, kašlů, viróz a teplot. Ani nám se nevyhnuly a obě máme střídavě jedno až dvě děti doma ( a někdy dokonce plný počet ). Chtě nechtě tak trávíme hodně času doma, vaříme nejen čaje, ale i vývary a místo školních obědů zase více i ty domácí. A jak je doma víc lidí a zvláště malých dětí, je o provozní nepořádek rychle postaráno. Teplé počasí nás navíc moc nenutí přepnout na novou sezónu,  a tak se může snadno stát, že kromě kapesníčků a rozházených hraček překračujeme na konci října letní boty, které se nám ale míchají už s těmi nově nakoupenými zimními. Připomíná vám to něco? Máte pocit, že i u vás doma je momentálně nejen více nemocí, ale i chaosu a věcí než by bylo žádáno?

Pokud u vás právě vyskočila horečka, tak neřešte nic než starost o to, jak ji účinně a rychle srazit. V těch dalších dnech klidového režimu (haha, také vaše děti neznají klidový režim? :-) ) můžete čas doma využít k rychlému podzimnímu úklidu a potěšit tak i sama sebe. Odlehčit svému domovu totiž vždy nejvíce pomůže jeho majitelům. :-) Tento článek je pro všechny, kterým se hrozně nechce, neví odkud začít a přitom by nejraději práskly dveřmi a utekly někam hodně daleko. Nebojte, všechny tyto pocity moc dobře známe. I u nás se to zase trochu nakupilo. Pojďme do toho společně a zkusme ze svého bydlení znovu udělat domov, ve kterém nám bude zase o něco lépe. Pojďme si užít podzim s klidným svědomím, ať už za oknem doma nebo při procházkách venku.

 

Zamávejme létu

Nevím jak vy, ale my si ten teplý podzim užíváme opravdu hodně. Co zdraví dovolí, tak nasáváme teplé paprsky, obcházíme hřiště a jezdíme na výlety. Je pravda, že do sezónní výměny se nám úplně nechce, zvlášť, když kšiltovky ještě využijeme a tenisky také mají stále co dělat. Nicméně jsou věci, které se dají už opravdu zazimovat. Jak na to?

Projděte si doma místnost po místnosti a hledejte věci, které jste naposledy použili v létě. Možná se vám doma povaluje kufr z dovolené, a plážová taška je také stále po ruce spolu s potapěčskými brýlemi a žabkami. Posbírejte všechny věci, které souvisí s letní sezónou a aktuálně je opravdu nepoužíváte a najděte jim místo ve vyšších patrech skříní, v garáži, ve vakuových pytlích nebo šatně. Možná se sami budete divit, kolik toho v běžných šuplících a skříňkách nebo botnících vlastně bylo.

Pokud máte dům se zahradou, to stejné udělejte i s vybavením domu, zvláště terasy a zahrady. I přes hezké počasí  už možná na terase netrávíte moc času a je na čase uklidit vše, co jste využili v létě a momentálně na všechnu výbavu už jen pár týdnů koukáte a říkáte si, bylo by dobré to uklidit. :-)

 

Žijme přítomností

Pokud se vám podaří odstranit a uklidit všechny věci, které v nadcházejících měsících opravdu nebudeme potřebovat, můžeme se vrhnout na ty přítomné. Máme doma vše, co aktuálně potřebujeme?  Tento bod se asi bude nejvíce týkat oblečení a obuvi. Proberte postupně věci členů domácnosti a zjistěte jaký je aktuální stav zásob. Vyrostly děti z něčeho? Může to nosit mladší sourozenec? Schováme nebo pošleme dál?  Pokud tyto věci děláte pravidelně, nezabere to ani moc času. Při podobných prohlídkách také přijdete na to, co chybí a je potřeba doplnit. Udělejte si tedy rovnou i seznam, ať si ulehčíte práci.  A až se rozhodnete zásoby doplnit, nebudete zbytečně utrácet za věci, které vlastně nepotřebujete, ale koupíte je jen proto, že si nejste si jistá, zda je máte nebo ne.

 

Žít teď a tady, to je dnes docela trendy. A nám se to líbí. A víte, co nám s tím může hodně pomoci?  Jídlo. Jako nesmějte se, my jídlo prostě milujeme a je pravda, že jak něco dobrého ucítím, tak mám co dělat se udržet.  Jídlo mi ale vážně pomáhá uvědomit si čas a období, ve které žijeme. Stačí se projít po trhu se zeleninou a ovocem a nakoupit sezónní potraviny. A po období rychlých salátů a těstovin si tak můžeme zase trochu víc užít husté polévky a vůni dlouho  pečeného masa. Já to prostě miluji. Ty dlouhé večery dostanou díky tomu zase trochu jiný rozměr. Pomáhá vám ještě něco jiného žít tady a teď? Napište nám o tom do komentářů.

Mysleme dopředu

Předvánoční čas je náročný čas. Na podzim se děje spousta akcí, plánují se předvánoční události a kromě podzimních radostí a starostí je dobré myslet už i trochu na Vánoce. Zkuste některý večer promyslet a sepsat věci, které byste ráda stihla a udělala do konce roku nebo do Vánoc. Promyslete si dárky, které zaberou čas, ať už díky nákupu ze zahraničí  nebo je chcete vyrobit sama nebo s dětmi. Víme, že každá jsme jiná a i priority v předvánočním čase máme nastavené každá jinak. Někdo se na Vánoce těší už od srpna, jiný na Vánoce začne myslet s příchodem adventu a někdo Vánoce neřeší vůbec. Pokud ale v hlavě každý rok nosíme určitou představu, kterou nikdy nerealizujeme, protože na vše už je pak pozdě, možná  zkuste letos začít plánovat přeci jen o něco dříve.

Plánujete se vydat v zimě na hory nebo raději odletíme do teplých krajin? Promyslete sezónní výbavu pro celou rodinu. Bude potřeba  sehnat lyže nebo kombinézu? Je něco, co loni ještě díky nízkému věku dětí nebylo aktuální, ale letos by se vám to už hodilo? V případě odletu k moři si ty letní věci neuklízejte moc vysoko. :-)

Možná jste si všimli, že jsme se doposud nikde nezmínili o čistotě a úklidu. Byl to záměr, ne špatná paměť. :-)  Podzim a předvánoční čas v nás může vyvolávat i trochu úzkosti co se uklizeného a vygruntovaného bytu týče. Někdo to rád bere šmahem, jiný raději zatáhne žaluzie a zapálí svíčku.  Je to zkrátka na vás. Jen pokud byste rádi doma před Vánocemi  takové to generální čisto a voňavo, i na to myslete dopředu. Zvládnete to sami? Naplánujte si kdy. Přenecháte to někomu? Najděte si komu. Stačí vám uklidit jen něco, co? Je to zkrátka na vás. A pokud něco z toho není vaší prioritou, není potřeba si to pak ani vyčítat, ne? :-)

 

Užijme si atmosféru podzimu

Pokud se vám podařily předchozí body, věříme, že už teď cítíte úlevu. A právě teď je vhodná doba na to, vytvořit si podzimní atmosféru u vás doma. Teď vytáhněte povlaky a deky, které půlroku čekaly na zimní atmosféru. Dokupte svíčky, vyrobte si nebo kupte podzimní věnec na dveře, vyhrajte si s dýněmi,  uvařte si bylinkový čaj, pusťte si oblíbený  film nebo zkuste pohledat nové interpreta, který by vám k tomu podzimu hezky zahrál. Vše, co bylo potřeba, jste udělali. Teď to chumlání do deky a žárovičky v okně bude mít opravdu rozměr útulnosti a odpočinku.

 

Podzimní úklid aneb rychlé shrnutí :-)

  1. Se změnou času by to možná vážně chtělo i změnu šatníku. Projděte si během 15-30 minut svůj domov a vše letní a nepoužívané, co vám stojí v cestě dejte na jednu hromádku nebo rovnou zazimujte a přesuňte do míst, kde věci nebudou zavazet.
  2.  Nalaďte se na aktuální počasí a novou sezónu. Pomůže nám v tom nejen podzimní šatník, ale třeba i jídlo a nové sezónní recepty.
  3. Podzimní úklid můžeme udělat i v naší hlavě, plánech a představách. Plánujte a stanovte si priority v podzimním a předvánočním období. Snáze se vám pak budou realizovat a ty pro vás nedůležité si zase nemusíte vyčítat.
  4. Dělat úklid pro úklid je na nic. Úklidem si vytvoříme místo pro to, co nás těší a baví. Když zazimujeme vše letní a naladíme se na podzimní dny, můžeme si naplno vychutnat vše, co s podzimem souvisí. I když jsem to nikdy moc nevnímala, tak musím poslední roky uznat, že podzimní atmosféra má vážně své kouzlo.
  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Zbavte svůj domov chaosu a nepořádku ještě letos

Podzim je tu. A to znamená, že všichni teď trávíme nejvíc času právě ve svých domovech.

Necítíte se v tom svém dobře? Cítíte se frustrovaná a nešťastná z uspořádání věcí, které doma máte? Víte, co byste ráda změnila, ale nemáte na to sílu nebo na to jednoduše nechcete být sama? Pomůžeme vám to změnit.

Využijte kratších dnů i chladného počasí k tomu, abyste si konečně vytvořila domov, který budete opravdu milovat.

Vyberte si virtuální či osobní organizaci vašeho domova. Začít můžeme společně třeba ještě dnes. 

 

 

 

 

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest