Blog

5 snadných tipů, které promění vaši kuchyni ještě dnes

autor: | 30. 4. 2020 | Domov, Organizace

Kuchyně. Místnost, ve které teď všechny trávíme nejspíš daleko víc času, než bychom si možná samy přály. Nebo dokonce mnohem víc, než bychom kdy čekaly. Zdá se, že jsme se dostaly do jednoho nekonečného koloběhu nákupů, ukládání potravin, vaření, pečení a mytí nádobí. Dny (a nejspíš už ani týdny) strávené v karanténě nikdo nepočítá. Denní rutinu jsme si asi taky všechny už nějak nastavily a v mnoha oblastech dost možná poslední týdny jedeme na tzv. autopilota. To s sebou ale možná také přináší plíživě narůstající chaos a nepořádek. Možná všude okolo čtete, jak je právě teď nejlepší čas vrhnout se na velký úklid a reorganizaci celého domova. Jenže vy na něco podobného v režimu „domácí škola a práce z domova“ opravdu nemáte čas ani energii. Doma ale pravděpodobně strávíme ještě několik dalších týdnů, a tak by možná nebylo úplně od věci vnést do něj přece jen trochu toho svěžího jarního vzduchu, abychom se v něm i bez roušky nezačaly pomalu, ale jistě dusit. V dnešním článku se tak podíváme zblízka právě na kuchyni. Najdete v něm 5 snadných tipů, které promění vaši kuchyni ještě dnes.

5 snadných tipů, které promění vaši kuchyni

1. Zbavte se toho, co vám jen překáží

Ano, tuhle větu v mnoha podobách najdete na našem blogu v mnoha různých článcích. A pravděpodobně na ni narazíte i v budoucnu. Důvod je prostý. Věci mají neustálou tendenci se množit a přerůstat nám přes hlavu. Vidíme to v našich vlastních domovech, ale i při naší práci. Kuchyňské skříňky a šuplíky plné věcí, které ve skutečnosti nikdo nepotřebuje, protože je nikdo nepoužívá, a které přesto tak nějak záhadně a bez důvodu přebývají u vás doma. Často dlouhé týdny, měsíce, někdy i celé roky. A často jsou to právě ty, kvůli kterým nejde daný šuplík pořádně zavřít a dvířka skříňky dovřít.

Pokud teď nemáte čas ani sílu pouštět se do velké reorganizace kuchyně, nevadí (máme pro vás plné pochopení). Můžete si klidně zkusit nařídit budík nebo dát stopky a během pouhé čtvrt hodinky se zbavit 15 věcí, které vás ve skutečnosti jen obtěžují. Patnáct věcí. Nic víc. Zkuste to. Uvidíte, že budete mít hned lepší pocit nejen ze své kuchyně, ale i ze sebe sama. Jen nezapomeňte těch 15 věcí také vyprovodit až za práh svého domu, nejen za dveře vedlejší místnosti.

2. Má to logiku?

Zkuste se teď na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jak vlastně prakticky ve své kuchyni fungujete? Máte při ruce věci, které potřebujete k přípravě snídaně a ranní kávy? Nemusíte při vaření lovit některý z oblíbených hrnců až někde zpoza spodní skříňky? Nepřekáží vám v kuchyňské lince sada misek, které ve skutečnosti nepoužíváte? Máte potraviny rozdělené ve své spíži tak, že se v ní dokážete orientovat prakticky i poslepu?

Jinými slovy – mají věci uložené ve vaší kuchyni logiku?

Pokud totiž stále dokola bojujete s organizací (nejen) vaší kuchyně, je velmi na pravděpodobné, že důvodem stále vznikajícího nepořádku je právě nelogické (a tedy i nepraktické) uložení věcí.

Nikdo z nás nemá čas neustále dbát správné ukládání věcí. Uložení věcí proto musí odrážet naše každodenní návyky. Zkuste se tedy chvíli, jeden den nebo klidně týden, soustředit na to, jak se v kuchyni doopravdy pohybujete. Jaké věci používáte a jaké naopak vůbec (s těmi už víte co udělat)? Jaké překážky musíte překonat pokaždé, když potřebujete to či ono? Ani krásné dózy ani uložení věcí podle obrázků z Pinterestu, dokonce ani nová vysněná kuchyně vás nezachrání, pokud uložení jednotlivých věcí nebude odrážet to, kým skutečně jste.

3. Kuchyňská linka jako barometr vaší kuchyně

Ať chcete nebo ne, je to právě kuchyňská linka, která tvoří duši celé vaší kuchyně. Stačí jeden pohled na ni a víte, kde jste. Jak většinu dne vypadá ta vaše? Těší vás pohled na ni nebo jste z celé kuchyňské práce otrávená dopředu už jen při letmém pohledu? To je vlastně to hlavní měřítko, podle kterého byste se měla řídit. Kuchyňská linka je samozřejmě především pracovní plocha, a tak je důležité, aby byla funkční pro každodenní použití. Zároveň je nutné linku udržovat v čistotě, a tak je důležité, aby vám její stírání zabralo minimum času. Z toho vyplývá, že se vám bude lépe pracovat i udržovat v čistotě taková linka, kde bude minimum věcí. To ale samozřejmě neznamená, že jediná správná verze kuchyňské linky je ta, na které najdete pouze dřez.

Znovu se vraťte k předchozím bodům a přemýšlejte, které věci na vaší lince opravdu potřebujete, které denně používáte, a které na ní máte vlastně jen proto, že se třeba nikam jinam nevejdou nebo se vám je nechce uklízet na jejich původní místo (které v tom případě pravděpodobně není zrovna logické). Věci, které na lince necháte umístěte tak, aby pro vás jejich použití bylo snadno dostupné a aby opět odráželo váš způsob každodenní práce a činností, které v kuchyni děláte.

4. Nepatří to náhodou jinam?

Ne nadarmo se o kuchyni říká, že je srdcem domova. V posledních týdnech jsme se o tom koneckonců asi přesvědčily úplně všechny. Příprava oběda teď nejspíš v mnohých domovech probíhá zároveň se školní výukou u kuchyňského stolu. I díky tomu je ale právě teď vaše kuchyně možná daleko víc než kdy jindy zahlcená taky nejrůznějšími papírky, tužkami, hračkami a hrami, které se různě povalují na okrajích kuchyňské linky, na stole nebo v otevřených poličkách. A ke kterým se samozřejmě záhadně vůbec nikdo nehlásí.

Ano, přesně tenhle druh nepořádku je jedním z nejnáročnějších, protože roste plíživě a pomalu, až si na něj vlastně všichni zvyknou. A tak se z poličky, která byla původně určená k dekoracím, stane odkladiště všeho možného. A zbavit se tohoto nepořádku nemusí být úplně snadné.

Objevila se podobná polička (okraj linky nebo cokoli jiného) i u vás v kuchyni? Nebo jich máte dokonce víc? Pak můžete postupovat následovně:
  • Dejte všechny tyto volně se povalující věci na jedno místo a postupně je proberte
  •  Zbytečné věci jako počmárané papírky, zlámané tužky nebo prasklé gumičky do vlasů rovnou vyhoďte
  •  Zbylé věci vraťte na původní místo nebo původním majitelům
  •  V případě dokumentů jako jsou odložené dopisy, složenky či účtenky, rozhodněte, zda je potřebujete či nikoliv. Případně je založte k ostatním dokumentům.
  •  Pokud stále dokola máte tendenci odkládat důležité dokumenty právě do kuchyně, je to pravděpodobně signál k tomu zamyslet se, zda nevytvořit v kuchyni složku či rovnou organizační centrum pro tyto věci. (a jsme znovu u bodu č. 2) :)

  • Pinterest

5. Vneste do své kuchyně radost a život

Ano, zní to banálně, ale mám za to, že právě poslední tip je jedním z nejdůležitějších. A to zvlášť v této době. Jen dokola třídit, uklízet a organizovat zkrátka nestačí (a taky nebaví). Nebo aspoň mně určitě ne (a to je organizace domova moje práce). Vaše kuchyně by vám měla především přinášet radost (aspoň většinou).

Zasněte se teď na chvíli a představte si, jak vypadá kuchyně, ve které je pro vás opravdu radost být? Jaké věci v ní máte a jaké naopak ne? Jak vypadá váš kuchyňský stůl, jaké utěrky či zástěry používáte? Jaké potraviny máte ve spíži a lednici? Jak probíhají jednotlivá jídla? A jak vypadá večer vaše kuchyně, když ji zhasínáte?

Máte to? Skvělé! Tak ten sen pojďte proměnit v realitu. Klidně pomalu, po krůčcích, ale zato jistě. Vytvořte si třeba svůj koutek na kávu a čaj, zaveďte si zdravý snídaňový košík, vyhoďte konečně ty flekaté utěrky, které už nejdou vyprat, srovnejte si lednici. Začněte čímkoliv, co vám právě teď udělá radost a přitom vám nevezme další síly.

Užijte si svoji kuchyň naplno. A pokud budete tápat, zalistujte v naší knize Zamilujte si svou kuchyň.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest