Blog

Večerní rutina nejen pro unavené rodiče

autor: | 22. 2. 2018 | Organizace

Večerní rutina. Vyčistit zuby, vyčůrat a spát. Také to u vás šlape jako hodinky? Nikdo neodmlouvá, všichni se vrhají do úklidu a se zhasnutím padají do říše snů? Jak jinak, že? :-) Věřím, že v některých rodinách to tak určitě je a jinde to bude tak půl na půl a někde to zatím nefunguje vůbec. Večery můžou zkrátka být velmi kritickým bodem dne.

Den je téměř za námi, a přesto toho máme před sebou ještě tolik. Připravit večeři, uklidit, zvládnout s dětmi večerní hygienu, zahnat je do postele, přečíst pohádku, potulit a neusnout, a ještě z toho večera mít něco pro sebe. :-) Uf, už jste unavení?

Dá se vůbec večer zvládnout v klidu bez chaosu a křiku všech zúčastněných? Samy víme, jak je to náročné a s přibývajícím počtem dětí vzrůstají požadavky a často i odpor. Nebojte, občas se to sesype i u nás. A zatímco bychom si chtěli večer s mužem už vydechnout, děti stále ještě nejsou v posteli a v kuchyni i v celém bytě to je jako po výbuchu. Po letech s dětmi už ale vím proč a druhý den jde zase vše lépe.

Stačí si jen vytvořit dobrou večerní rutinu a i poslední hodiny dne můžou být vlastně fajn.

Začít včas

Jestli má váš den nějaký rytmus a řád, bylo by škoda nechat si ujet večerní vlak. S ránem a odchodem do práce, školek a škol a odpoledních aktivit získáváme jasný rytmus, který pokračuje i odpoledne až do našeho návratu domů. Když jsme ale konečně doma, je pak docela snadné nechat čas plynout a najednou zjistit, že není nachystaná večeře, děti rozhodně nejsou v pyžamu a už vůbec to nevypadá, že by byly ochotné jít spát, protože si zrovna rozehrály oblíbenou hru.

Pokud máme ale zajetou dobrou večerní rutinu, máme napůl vyhráno. Jak si ji ale nastavit?

Kde začít s večerní rutinou

Stanovte si čas večeře. To se u každé rodiny bude možná lišit, mít ale přibližný čas večeře nám pomůže večer lépe uchopit.

Další úžasný záchytný bod večera je čas uložení dětí. Pokud budeme mít na paměti tyto dva časy, vše nám půjde o něco lépe. Večerní úklid hraček můžete stihnout buď před večeří nebo klidně po ní. U nás se uklízí často až po večeři. A úklid máme většinou spojený s tím, že pokud se chtějí před spaním na něco krátkého podívat nebo si společně číst, je potřeba mít vše připravené a uklizené. Pokud dáme jasná pravidla a trváme na nich, děti to daleko lépe pochopí, než když neustále přistupujeme na jejich kompromisy (můžeme večeřet u pohádky?, uklidíme až pak, já si asi zapomněla nachystat věci do školy,…).

U malých dětí, které podmiňovací způsob a budoucí čas ještě moc nechápou, můžete zkusit úklid pojmout formou hry. Pusťte oblíbenou písničku a schválně, kolik stihnou dát kostek do krabice než písnička skončí. Pokud mají děti nějaký zajímavý cíl, většinou je vše svižnější a pohodovější.

Je zajímavé, že když jsem na děti doma sama, často mi jde večerní rutina s dětmi daleko rychleji a efektivněji, než když je doma i muž. Občas se totiž stane, že spoléháme jeden na druhého a čekáme kdo na děti dohlídne. Zatímco, když jsem na ně sama, je mi jasné, že abych měla večer pro sebe, nezbyde mi nic jiného než máknout a nemarnit čas.

Nebojte se rozvrhnout si večerní plán a stanovte si čas večeře a uložení dětí. A pokud jste na večerní rutinu dva, rozdělte si i zodpovědnosti. Časový rozvrh se samozřejmě může lišit u věku dětí, ale třeba i ročního období. O prázdninách si dlouhé letní večery chceme užít všichni a býváme i déle venku. V zimních měsících a během školního roku jsou děti v posteli naopak dřív, za to si můžou třeba sami číst.

  • Pinterest

Pomáháme si

Rodina je jednotka a když se po celém dni sejdeme všichni doma, neznamená to, že máma všechny obstará. Pokud se nechcete stát frustrovanou a vyčerpanou ženou, nedělejte to. Rodina se skládá ze všech členů domácnosti a všichni se můžou do večerních příprav a povinností zapojit podle věku a schopností. S malými dětmi je to samozřejmě náročnější. Ty moc nepomůžou, spíš naopak.

Pokud se o večerní povinnosti můžete podělit s mužem, je to skvělé. Pokud to situace nedovoluje, o to více se odměňte po večerním uložení. Zasloužíte si to.  Starší děti se můžou postupně a plynule zapojit do příprav. Čím dříve se naučí uklidit svůj pokoj a pomoci s přípravou večeře, tím lépe pro celou rodinu i jejich budoucí partnery. :-)

Večeře u jednoho stolu

Rádi večeříte u televize nebo každý sám? Děti jsou před obrazovkou klidnější a vy máte chvíli klid? Že jinak, než u pohádky do nich tu večeři nedostanete? A jak je pak naučíte stolovat ve společnosti? Necháte to na mateřskou školku?

Život s dětmi přináší do našeho života velké výzvy a možnosti. Naučit a předat dětem můžeme některé věci jen my a hlavně my. A myslím, že zrovna společný rodinný čas u stolu je naše velká výsada. My jako rodiče můžeme dětem předat obrovský ranec zkušeností a dovedností, které se v dospělosti budou horko těžko učit. A společné jídlo, slušné chování a umění konverzace je jedna z těch vzácných věcí, která se později zbytečně těžko dohání. Ke stolování s dětmi se budeme určitě znovu vracet i v dalších tématech. Nicméně začít můžeme už dnes. :-)

  • Pinterest

Příprava na druhý den

Pamatujete na článek o ranní rutině? Psala jsem, že ta večerní s ranní dost souvisí. Večer máme totiž jedinečnou šanci zlepšit své ráno. Myslete dopředu a nachystejte vše, co je potřeba. Ukliďte si kuchyň, připravte oblečení na další den, podepište úkoly. Ráno si za to poděkujete. :-)

Rituály před spaním

Každé dítě je jiné, každé jinak usíná a jak rostou, situace se průběžně vyvíjí a mění. Co platí u půlročního, u batolete může být úplně jinak. A večerní uspávání je jedna velká kapitola. Pokud vám dítě hůř usíná, možná bude o to víc potřebovat jasné večerní rituály, které je na spánek připraví. Máte je? Pomoci může třeba pravidelné koupání, omezení večerních cukrů a těžších jídel, připravení místnosti na spánek bez hudby a televize, navození klidné atmosféry, večerní ukolébavky nebo vyprávění pohádek v posteli. Možností je spousta. Pokud jste s rituály ještě nezačali, zkuste to, bude to nakonec potěšení i pro vás. :-)

Moje a naše chvilka

Se třemi dětmi ještě víc toužím po klidném večeru. Čím víc dětí máme, tím se nám ale vlastně režim nastavuje lépe. Víme, že večer nenatáhneme a pokud chceme ještě pracovat nebo si v klidu něco přečíst, musíme si to umět zařídit. Večer je pro unavené rodiče něco jako malá dovolená. To ticho a čas na to jen být. Užijme si ho. Berte ho jako čas dospělých, kdy můžete skutečně na chvíli vypnout a soustředit se jen na jednu věc nebo nedělat vůbec nic. :-)

Vím, že dnes spousta z nás po uložení dětí sedá k počítači, šicímu stroji nebo dohání jiné resty. Někdy to jinak nejde, ale zkuste si během týdne udělat večer kdy nic nemusíte a věnujte se jen sobě a buďte spolu s mužem nejen jako rodiče, ale také jako partneři. Nenechte se převálcovat povinnostmi, které tu budou vždycky. Čas pro sebe a pro druhého se někdy hledá těžko, může se ale taky stát, že se najednou podíváte a ten druhý už tu nebude, protože na něho bude mít čas někdo jiný…

  • Pinterest

Večer jako čas smíření

Každý den máme novou příležitost vstát a začít. A každý večer ohlédnout se a rekapitulovat. Něco se povedlo, něco méně, něco byla katastrofa. Možná nás v tom klidu a tichu najednou zamrzí, že jsme na děti zakřičeli a zase jsme promarnili část dne blbostmi. Pokud si to umíme přiznat, je to skvělé. Díky tomu můžeme ten další den začít zase o něco lépe.

Nebo byl večer jeden velký výbuch emocí a vy teď máte tichou domácnost? Zkuste si říct před spaním promiň, bude se vám lépe usínat. O to snáz se vám těsně před vyplutím do říše snů bude říkat „děkuji“. A usnout s vděčností na rtech znamená, že i tento den stál za to. :-)

A jak vypadá naše večerní rutina?

Když jde vše jak má, vypadá to večer u nás asi takto. :-)

18:30 – 19:15 – Večeře

19:15 -19: 45 – Úklid po večeři a dětských pokojů a příprava na druhý den, večerní hygiena dětí

19:45 – 20:15 – Ukládání batolete, starší děti se můžou na něco podívat nebo si čteme

20:30 – 20:45 – Ukládání starších dětí (povídání před spaní, společná modlitba)

20:45 -23:00 – Můj a náš společný čas, povídání, relax u knížky, televize, práce u počítače

Tímto článkem také končí téma Rutiny. Pokud byly pro vás naše únorové články něčím užitečné a přínosné, jsme moc rády. Děkujeme za každý váš komentář, zprávu, e-mail a slova podpory. Díky nim máme chuť tvořit tento blog. A vy se už příští týden můžete těšit na nové téma plné jídla. :-)

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Chybí vašim dnům rutina a řád?

Jste doma s dětmi a vaše dny připomínají jeden velký chaos? Ráda byste do svého domova konečně vnesla příjemnou rutinu a řád? Máte pocit, že celé dny jen hasíte požáry a jste doslova ve vleku každodenních událostí?

Pojďme to spolu probrat v telefonní konzultaci. Společně s vámi definujeme hlavní příčiny toho, proč jsou vaše dny plné chaosu a vytvoříme společně takový systém, který bude nejlépe odpovídat vašim aktuálním možnostem a potřebám. 

Vytvořte sobě i své rodině takový domov, ve kterém vám bude dobře.

Napište nám na [email protected] nebo vyplňte jednoduchý kontaktní formulář a my se vám ozveme co nejdříve.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest