„Ty hračky se zase válí úplně všude!“ „Můžete si už konečně uklidit ten pokoj?“ Pokud máte děti, nejspíš jste už tyto věty někdy vyřkli. Nebo jste si je alespoň mysleli.
Přitom je to vlastně zvláštní. Na děti se těšíme možná i proto, že jim budeme moci dopřát hračky, které jsme sami mít nemohli. Těšíme se, jak si s nimi budeme hrát a rozvíjet je a na druhou stranu jsou to právě hračky a věci dětí, které způsobují dlouhodobou frustraci a nespokojenost v našich domovech. Kam s nimi? Kolik je tak akorát? Jak naučit děti si po sobě hračky uklízet?
Není divu, že mnoho lidí právě s příchodem dětí a množstvím dětských potřeb a hlavně hraček začne přicházet na chuť minimalismu a daleko více začíná zvažovat, co doma vlastně potřebují a co už ne. Není to nic nenormálního a neobvyklého. Na začátku to totiž často přeženeme a když se začneme topit ve věcech, hledáme řešení, jak z toho ven. Zjišťujeme, že řešením není pronajímat si garáže nebo stavět větší domy, ale cestou je přemýšlet trochu jinak. Kolik hraček tedy mít doma a jak je skladovat? Existuje vůbec nějaký univerzální systém?
Kolik hraček mít
Kolik hraček tedy mít? Tak na tuto otázku vám určitě nedám jednoznačnou odpověď. Doufám, že jinou jste ani nečekali. :-) Počet hraček je opravdu individuální záležitostí a záleží na rodičích, dětech, místě a životním stylu. Co je pro jednoho moc, je pro jiného takový běžný standard. Pokud máte víc dětí, možná sami vidíte, že každé má trochu jiné zájmy a hraje si s něčím jiným. Něčeho potřebuje více, protože si s tím opravdu vyhraje a jinou hračku vytáhne párkrát do roka.
Za ty roky jsem s postupně přibývajícícími a rostoucími dětmi zaznamenala několik postřehů, které pomůžou v nastavení nějakého rozumného počtu hraček a věcí celkově. Domácnosti s dětmi jsme se věnovaly už v tomto článku. I v něm najdete mnoho tipů, které pro vás můžou být užitečné. Jak už jsem ale zmiňovala, je to individuální a vaše rodina si bude muset přijít sama na to, kolik a čeho je pro vás přijatelný stav.
-
Čím méně na začátku, tím lépe
Zavalit první dítě hračkami hned během prvního roku je velmi snadné. Horší je následně zjistit, že je těch věcí moc a ještě horší je začít je třídit. Moc dobře to znám. Mít zavalenou domácnost věcmi, o kterých ani nevím, jestli je doma vůbec chci, je prostě frustrující. Pokud jste navíc „syslící“ typ, je to o to náročnější. Pokud miminko teprve čekáte, máte právě teď příležitost mít hračky pod kontrolou. Když ji využijete, vaše domácnost vám to vrátí. Vždy, než pořídíte nějakou věc či hračku, ptejte se sami sebe, zda ji vaše dítě opravdu využije. Mít dvacátého plyšáka, který je přece tak roztomilý nebo ho dávali v supermarketu za body, vám na útulném pokoji příliš nepřidá. Stejně tak i po nějaké době, co už věc máte doma se ptejte, zda je dobře využívaná nebo je čas ji poslat dál.
2. Zjistěte, s čím si děti opravdu hrají, co je jejich zájem
Projektovat si do svých dětí vlastní sny opravdu není vždy nejlepší cesta. Mám na mysli myšlenky typu: „Já to v dětství neměla, tak to své holčičce dopřeju.“ Někdy se můžete trefit, jindy ale můžete zažít až naštvání, že máte nevděčné dítě, kterému jste dopřáli to či ono a vůbec si toho neváží. Lepší je opravdu zjišťovat, co děti baví, o co se zajímají. Já sama jsem mámou tří dětí a každé naše dítě má jiné zájmy a hraje si s něčím jiným.
U nejmladšího momentálně frčí auta a obrovské řady. Vím tedy, že opravdu nepotřebuje kostky nebo pět nových stavebnic. Za to mu udělá radost stopadesáté auto, protože se mu tak rozšíří jeho řada. I když mi přijde, že těch aut má moc, neomezím mu je na pět. Vyskládat totiž 30 aut zabere docela dost času, tak proč mu to nedopřát, že?
Podobné to má zase dcera s barbínami. Hraje si s nimi. Má jich asi sedm a všechny potřebuje, protože hostina, párty a ples se přece nedají dělat s jednou barbínou. Když dětem dopřejeme hračky, se kterými si opravdu hrají, můžeme omezit počet těch, které jsou podle nás sice skvělé a rozvíjející, ale ve skutečnosti vlastně jen zavazí.
3. Hračky na více použití
Toto je skvělý další tip naší kamarádky, mámy pěti dětí, o které jsme se zmínily již v minulém článku. Pořiďte dětem takové věci, které můžou používat na mnoho způsobů. Může jít o různé kostýmy, šátky, záclony nebo třeba velké kostky, ze kterých můžete jednou postavit dům, jindy obchod nebo zeď. Hra „na něco“ je totiž skvělá, děti u ní rozvíjí představivost a vy se doma rozhodně nenudíte, protože pokaždé máte doma úplně nové návštěvníky a divadelní představení. :-) A vy navíc ušetříte místo i vaši peněženku.
4.Umění třídit – schovat, vyhodit, darovat, prodat
Tento bod je pro mnoho lidí velmi problematický a těžký. Co si nechat, co poslat dál a nebude se to ještě někdy hodit? Třeba budeme mít ještě jedno dítě. Myslím, že každá rodina dojde do určitého bodu, kdy si řekne, že těch věcí je vážně moc. Přijde pocit frustrace a naštvání. Někdy toto období vydrží i několik let a domácí pohodě to rozhodně nepřidá. Pokud jste v podobné fázi, zkuste s tím konečně něco udělat.
Začněte malými kroky. Třeba protřiďte jednu poličku knížek, řekněte si, že si necháte jen určitý počet a zbytek darujete kamarádce nebo nějakému centru. Uvidíte, že vás to povzbudí v tom pokračovat. Nevíte, kde začít nebo na to prostě nemáte momentálně sílu a čas? Rády vám s tříděním pomůžeme.
Pokud jsou vaše děti také malí „syslové“ a nechtějí dát nic pryč, zkuste nejdřív část věcí dát do krabice a nechat chvíli odpočívat. Pokud si na hračky pár týdnů či měsíců nikdo nevzpomene, je čas je poslat dál. Nebo v těch krabicích nechte hračky, které nechcete třeba poslat dál, ale vytáhnete je právě ve chvíli, kdy vám dojdou nápady s nemocnými dětmi nebo když jsou prázdniny doma už příliš dlouhé. Uvidíte, jak budou děti nadšené z „nových“ věcí a budou mít co dělat, aby si se vším stihly vyhrát. :-)
Kam s nimi?
Kam s nimi
Jak mít hračky uložené? Někdo miluje výstavky nebo potřebuje rovnat vše do pravého úhlu, jiný ocení mít toho na očích co nejméně. Nemluvím teď ale o rodičích. Pozorujte, jak jsou vaše děti nastavené, co jim vyhovuje. Samozřejmě, že jste to vy, kdo se chopí realizace dětského pokoje, ale realizujte je s ohledem na ty, kdo v nich bydlí. Pokud máte dítě, které miluje mít na očích své obrázky nebo postavené výtvory z Lega, dopřejte mu výstavku s poličkou. Pokud je pro vás nadlidský výkon přimět dítě, aby si uklidilo hračky, pořiďte jednoduché boxy, kam se můžou hračky večer rychle uklidit.
Pojďme spolu vytvořit pokojíček, který budou vaše děti milovat
Nevíte, kde vlastně začít nebo jaký úložný systém nastavit jednotlivým věcem? Nebo se vás zařizování dětského pokoje právě čeká a chcete se vyvarovat hned na začátku nejčastějších organizačních chyb?
Řešíte kam uložit věci po dětech, když by se vám mohly ještě hodit? Nedaří se vám zapojit děti do chodu domácnosti?
Přidejte se do programu Zbav se nepořádku v dětském pokoji aneb prázdniny v pohodě a pusťte se s dětmi do toho.