Blog

Dětské oblečení a 4 kroky k jeho snadné organizaci

autor: | 20. 6. 2019 | Domov, Organizace, Rodina

Když jsem čekala první dcerku, nemohla jsem se dočkat  nákupů výbavičky. Nakoupeno, vypráno, vyžehleno a uloženo jsem tenkrát měla už asi 10 týdnů před porodem. Hned po návratu z porodnice jsem ale rychle pochopila, že se všemi těmi roztomilými kousky je spojený především nekonečný kolotoč praní, sušení a žehlení. A po pár týdnech mi bylo jasné, že k tomu všemu patří také třídění, vyřazování a dokupování nových velikostí. V tu chvíli mi došlo, že dětské oblečení není zdaleka jen milá radost, ale především jedna velká a prakticky nekonečná mateřská starost. S tím jak dětí přibývalo, musela jsem si stále častěji klást otázky jako: „Opravdu je nutné tohle kupovat“? „Mám tenhle kousek ještě schovat na případné další dítě“? „Kde to uložím?“ Ze zpráv, které nám posíláte víme, že tyhle otázky jsou na denním pořádku i ve vašich domovech. V dnešním článku vám tedy představíme 4 kroky k přehlednému šatníku vašich dětí.

Nákupy, dárky a skříně praskající ve švech

S dětským oblečením je to v mnohém podobné jako s hračkami, o kterých jsme psaly v minulém článku. Obzvlášť u prvního dítěte se většina rodičů neovládne a pořídí všeho minimálně dvakrát tolik, než by bylo nejspíš třeba. A pak jsou tu často také nadšení prarodiče, kteří nákupní mánii podléhají snad ještě ochotněji. Má to ale samozřejmě také odvrácenou stranu mince v podobě přeplněných skříní a následně často zoufalé maminky, která už prostě neví „kam s tím“. Pokud jste právě v podobné fázi, pak je dnešní článek psaný právě pro vás. Ano, k mateřství ten kolotoč nákupů, ukládání, praní, sušení a třídění patří. To ale neznamená, že z něj musíte jednou, někdy na prahu dospělosti vašich dětí, vypadnout vyždímaná jako to prádlo.

1. krok: Respektujte svůj životní styl

Tohle je potřeba říct na úplném začátku. Každý jsme jiný. Máme jiný počet dětí, jiné životní priority, jiné zájmy, jiné místo bydliště. To všechno se odráží i v tom, jak oblékáme sebe a své děti. Nebo by se to aspoň odrážet mělo. Věřím, že u svého vlastního šatníku vám to nedělá problém. S tím dětským je to někdy náročnější. Pokud žijete ve městě a většinu času s dětmi trávíte mezi obchody a kavárnami, budou mít vaše děti převážně kousky vhodné do města a k tomu jedny dvoje tepláčky. Naopak pokud žijete třeba na samotě a drtivou většinu času trávíte s dětmi na zahradě nebo v lese, nebudou mít holčičky skříň plnou krajkových šatů, zato těch na „lítačku“ budou mít třeba šestery. Nic z toho není špatně. Je to váš život a váš životní styl.

2. krok: Nakupujte dle potřeby jednotlivých dětí

Jistě, s prvním dítětem je možné nakupovat oblečení tzv. pro radost. S přibývajícím počtem rodinných příslušníků se ale tento způsob dost prodraží. Nakoupit pro radost jedny šatičky nebo troje či dokonce patery, to už je opravdu značný rozdíl. Sama jsem se to musela učit, protože k nákupům pro radost mám přirozené sklony. Dnes ale nakupuji dětem oblečení v naprosté většině případů podle toho, co opravdu potřebují. Neznamená to ale, že automaticky všem na začátku léta nakoupím trička s krátkým rukávem, i když by se to nabízelo.

V praxi to často vypadá spíš tak, že mladší dcerka má dostatečnou zásobu triček, ze kterých vyrostla starší dcera a syn zase ještě nevyrostl z těch loňských, zato už mu nepasují žádné kraťasy. Proto když jdu nakupovat, většinou koupím každému něco, ale to něco je to, co v dané skříni momentálně opravdu schází. To všechno samozřejmě znamená, že o dětských skříních musím mít víc než dobrý přehled. A s tím souvisí další bod.

  • Pinterest

Photo by Mamami

3. krok: Stačí mít jen tolik věcí, kolik je potřeba na týdenní dovolenou

Tohle pravidlo mi dost usnadnilo život. Praktikovat jsem jej začala asi s příchodem třetího dítěte. Po dvou dcerách totiž přišel syn a mně se opravdu už nechtělo investovat peníze ani čas do železných zásob oblečení. A tak jsem nakoupila opravdu jen to minimum, které bylo třeba mít, abychom mohli pohodlně odcestovat na týdenní dovolenou bez pračky. Počty jednotlivých kusů se v tomto případě tak samozřejmě odvíjí od věku dětí a jejich potřeb.

V každém případě ale tohle pravidlo znamená prakticky poloprázdnou skříň, ve které je velmi snadné najít to, co je třeba právě vyřadit nebo dokoupit. Naše děti mají v jedné skříni uložené oblečení na celý rok. Podle ročního období pak jen přesouváme jednotlivé kousky tak, aby byly snadno dostupné ty, co jsou právě třeba. Pouze objemné věci jako jsou zimní bundy či oteplovačky jsou mimo sezónu uložené ve vakuových pytlích, aby zbytečně nezabíraly místo. V zimě jim pak jen ramínka uvolní letní šaty.

4. krok: Třídění a vyřazování patří k životu (s dětmi)

Tady bývá často ten největší problém, který způsobuje nepořádek, chaos a frustraci. Někomu nedělá žádný problém třídit oblečení třeba každý měsíc, jiný nedokáže vyhodit prakticky nikdy nic, zvlášť když se to týká dětí. Nutno ale říct, že bez pravidelného třídění a vyřazování se v domácnosti s dětmi opravdu neobejdete. S miminky asi do jednoho roku musíte třídit, vyřazovat a dokupovat prakticky každý měsíc. Později už se intervaly sice prodlužují, nicméně i tak je nejlepší sednout si ke skříním vašich dětí opravdu nejméně čtyřikrát za rok, tedy na přelomu každého ročního období. Přemýšlíte jak a podle čeho vlastně třídit?

Nejjednodušší bude, když přesunete na zem celý obsah skříně daného dítěte. Ve chvíli, kdy už máte s tříděním praxi a děti jsou trochu starší, je možné třídit všechny skříně naráz. Pokud ale nejste zrovna systematik, doporučuji vám třídit jednotlivé skříně postupně. Při třídění pak postupujte tak, že jednotlivé kousky dětského oblečení rozdělujete do třech různých kategorií: Nechat, poslat dál a vyhodit, přičemž při třídění pak postupujte v těchto krocích odzadu.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Potřebuje váš domov restart?

S naší letošní jarní sérií se blížíme do úplného závěru. V článcích jsme vám představily množství tipů na úklid a organizaci jednotlivých místností vašeho domova. Na začátku jste možná byli plní energie, ale postupem času jste znovu upadli do starých a zajetých kolejí. Přesto už je to ale možná dnes jiné než dřív. Vadí vám, že se nevyznáte ve vaší spíži? Vadí vám, že vaše koupelna není tím místem odpočinku, o kterém sníte? Vadí vám, že vaše ložnice je zaskládaná krabicemi s dětským oblečením? Pak jste na nejlepší s tím opravdu něco udělat. A skvělé na tom je, že na to nemusíte být sama.

Udělejte krok ke změně ještě dnes. 

Organizace domova není nějaký jiný druh úklidové služby.

Organizace domova přinese do vašeho domova i života trvalou změnu. Konečně se zbavíte toho nepříjemného pocitu úzkosti, který na vás padne pokaždé, když otevřete dveře vašeho domova. Místo toho  pocítíte opravdovou úlevu a radost.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest