Blog

Jak se sbalit s dětmi na dovolenou bez nervů a stresů

autor: | 27. 6. 2019 | Organizace

 

Už se nemůžete dočkat až vyrazíte o prázdninách na dovolenou? Destinace je vybraná, dětem snad vydrží i zdraví, teď už se JEN sbalit a vyrazit. Také cítíte u slova „jen“ lehké mrazení v zádech, rosí se vám čelo a svírá žaludek? Vždyť jste přeci s dětmi stejně doma, tak se sbalíte raz dva, ne? Že chcete vyrazit hned po té, co muž dorazí z práce, a že bude vše připravené? Nebo vyrážíte sama jen s dětmi?

Sbalit se za běžného provozu s jedním a více malými dětmi není většinou tak snadné, jak si to na začátku vysníme. I když jsme před dětmi mistři v rychlém a efektivním balení, tak s příchodem dětí většinou zjistíme, že musíme začít úplně od znova. Sbalit svých pár švestek je totiž vlastně to nejmenší, co je na balení potřeba zvládnout.

Poslední červnový článek ze série dětského pokoje tak věnujeme právě balení s dětmi. Věříme, že pro mnoho rodin bude velmi aktuální. Vyhněte se tentokrát nákupům na poslední chvíli, zdlouhavému a nekonečnému balení a zapomenutým věcem, které jste potřebovali zabalit těsně před odjezdem a k vaší smůle jste je zase nechali doma.

Čím více samostatnějšími, svobodnějšími a nezávislejšími na cestách chceme být, tím je potřeba věci více promýšlet. Pokud vyrážíme do destinace, která je v Evropě, jedeme s cestovní kanceláří a v ceně máme all inclusive, bude naše příprava balení vypadat asi jinak, než když vyrážíme po vlastní ose, chceme si vařit v kempech nebo apartmánech, případně jedeme do úplné divočiny. Zvlášť pokud nejsme moc zkušenými cestovateli, může být příprava jedním velkým stresem.

Po mnoha letech balení, s postupně přibývajícími a odrůstajícími dětmi, jsme přišly na několik věcí, které nám pomáhají se v balení neztratit a nezabalit dovolenou ještě před tím než někam vyrazíme. Článek jsme pro přehlednost rozdělily do 3 základních oblastí (Plánování, Balení, Jídlo), které nás nejspíš čekají před každou cestou, ať už jedeme přes půl republiky nebo přes půl světa. U každé oblasti jsme sepsaly několik tipů, na které je dobré myslet a zahrnout je ještě před cestou do našich příprav.

  • Pinterest

Plánování

Máte pocit, že plány s dětmi nemají cenu? Nebo se naopak bez plánů už neobejdete?  Pokud nejste úplně plánovací tipy a děláte věci spíše podle intuice, zrovna u balení s dětmi bych alespoň okrajové plánování doporučila. Nemusíte mít detailní plán všeho možného i nemožného ( i když i to je určitě možné). Plánování vám pomůže vyhnout se tomu dělat vše naráz a zapomenout půlku věcí. Zkuste si přípravu rozdělit do určitých bloků a sekcí.

Díky tomu nebudete muset nosit v hlavě vše, ale postupně budete moci odškrtávat pomyslný či fyzický seznam věcí, který už máte hotový a připravený na cestu. Můžete se inspirovat seznamy, které jsme sepsaly pro tento článek, a které odráží plánování a přípravu našich dovolených. Je ale samozřejmě na vás, jak svoji přípravu pojmete vy  a co se vám nakonec osvědčí.

Rozdělte si přípravu na jednotlivé části

1. Měsíc před odjezdem

Vím, kam jedu. Mnoho lidí řeší dovolenou už na podzim nebo v zimě. Pracovní vytížení ale někdy jasný termín nedovolí. Pro blaho všech, je ale dobré alespoň měsíc před odjezdem vědět, zda se vůbec někam jede a kdy.

Kromě termínů je dobré začít hledat i ubytování. Pokud vyrážíme v hlavní sezóně a potřebujeme ubytování pro více lidí je výběr v oblíbených destinacích už hodně omezený. Ne ale nemožný.

  Měsíc před odjezdem je skvělá doba na to zkontrolovat platnost cestovních dokladů. Zvlášť, když je více členů rodiny, může se lehce stát, že jednomu skončí platnost a řešit pas na poslední chvíli je zbytečný stres navíc.

Objednejte věci z internetu. Pokud potřebujete speciální výbavu nebo zboží, které je v daném období populární, nečekejte s nákupy na poslední chvíli. Využijte akce, slevy, všechny možné body, větší balení, dopravu zdarma, atd. Pokud nakoupíte dříve, vyhnete se navíc unáhleným rozhodnutím.

Zkontrolujte, zda máte dostatek kvalitních zavazadel

 

Týden před odjezdem

Zkontrolujte předpověď počasí

Nachystejte si doklady a dokumenty na jedno místo

Zajistěte si pronájem auta, pojištění

Popište věci, které to potřebují (kufry, hračky na písek, dětské oblečení)

Vyzvedněte si věci na půjčení od kamarádů a z půjčoven

Dokupte poslední kousky oblečení, bot, trvanlivých potravin,…

Nejlepší čas začít chystat sezónní věci na dovolenou (stany, spacáky, ešusy, opalovací mléka, lékárna)

Naplánujte si cestu, zkontrolujte odjezdy, odlety a nachystejte mapy a průvodce

Napište si seznamy pro jednotlivé děti, naplánujte jídlo na cestu

 

Den před odjezdem

Nabalte zavazadla

Nabijte elektroniku, sbalte nabíječky

Připravte jídlo na cestu

Připravte hry, knížky, elektroniku, pohádky na cestu

Rozdělte věci do kufru auta a na věci, které chcete mít v autě při ruce

 

Odjezd

Sbalte kartáčky, oblíbené plyšáky a dětské batůžky

Vypněte elektroniku ze zásuvky, zastavte vodu

Pošlete všechny na záchod

Rozdejte kinedryly

Zkuste odjet v klidu a z uklizeného domova

 

  • Pinterest

Balení

Pokud si přípravu alespoň trochu naplánujete, nemusí být pak samotné balení jedno velké pobíhání po bytě. Pokud máte předbaleno z uplynulých dní, jeden až dva dny před odjezdem stačí dobalit oblečení a věci běžné potřeby. Nejlepší je, když máte možnost si nabalit co nejvíce věcí v klidu, ať už je to během odpoledního spánku, procházky dětí a prarodičů nebo ve večerních či nočních hodinách.

Když balíte na cestu s malými dětmi, potřebujete většinou nejvíce věcí, ať už malých nebo těch velkých. Proto přehlednost bude vaším největším pomocníkem.

A co se nám u balení nejvíce osvědčilo?

 Balte podle napsaného seznamu, půjde to rychleji a svižněji (vytiskněte si ho 2x, ať máte jeden i na cestu zpět)

 Sepište si seznam všech extra věcí, které s dětmi na dovolenou potřebujete ( vlhčené ubrousky, pleny, mýdlo na skvrny, kočár, postýlku, chůvičky, léky, nosítko, pytel na špinavé prádlo…)

 Sepište si seznam věcí, které potřebujete mít v den odjezdu při ruce ( náhradní oblečení, hračky, jídlo, dvd,…)

  Věci si nejdříve skládejte na přehledné místo, ať víte, že máte opravdu vše, co potřebujete

  Pokud chcete mít přehled, balte věci do menších organizérů a průhledných taštiček

  Pokud vám to bude vyhovovat, rozdělte dětem oblečení do pytlíků po jednotlivých dnech

  Starší děti si můžou samy sbalit podle seznamu, který si připraví samy nebo s vaší pomocí,  vy jen zkontrolujete zásoby

  Domluvte se s dětmi dopředu na množství hraček,  výtvarných potřebách a dalších nezbytnostech, které si chtějí vzít s sebou

  Balte děti podle věku a jeho potřeb, větší děti opravdu nepotřebují mnoho oblečení, za to batole, které chce jíst samo těch náhradních triček bude potřebovat opravdu více

Promyslete i systém balení nejen do zavazadel, ale i do kufru auta. Vyhovuje vám systém „vše v jednom kufru“ nebo díky častějšímu hledání využijete třeba systém boxů a krabic nebo menších tašek?

  • Pinterest

Jídlo

Nevím jak u vás, ale jídlo je v naší rodině základ každého výletu, natož dovolené. I když se neřadím k nejšetřivějším lidem planety (můj muž by řekl, že přede mnou je opravdu dlouhá řada těch šetřivějších), přeci jen si se třemi dětmi rozmýšlím, kde budeme všichni jíst a kolik jsme ochotni za jídlo utratit. Na druhou stranu nejsem rozhodně ani zavařovací tip, takže volím většinou nějakou svoji zlatou střední cestu.

Když někam vyrážíme, připravím část jídla s sebou do auta, tak abych zahnala hned počáteční hlad a když jídlo dojde, řešíme to operativně zastávkami na jídlo, které bude dětem chutnat a zároveň nás nezruinuje. A jak na přípravu jídla, když máte kolem sebe několik malých střel, které vás nenechají v klidu nic připravit?

 

 Nedělejte si velké plány a držte se při zemi (žádné speciální sendviče a domácí cereální tyčinky, o kterých ani nevíte, zda je někdo bude jíst)

 Ušetřete si práci a co jde, dejte do trouby (sekaná s chlebem, slané koláče, muffiny, domácí sušenky a krekry jsou jídla, která jsou na cesty jako dělaná)

 Rozmyslete si a případně dokupte, do čeho budete jídlo ukládat (krabičky, boxy, chladící tašky)

 Pokud máte více dětí, můžete jim pořídit jejich vlastní lunch boxy nebo termo tašky

 Malým dětem rozdělte svačiny na malé porce (existují i krabičky s několika přihrádkami, kam můžete umístit různé druhy svačinek jako je ovoce, zelenina, křupky, sýry na kostičky a různé krekry)

 Nezapomeňte zabalit i hygienické a jídelní potřeby jako je láhev s vodou, vlhčené ubrousky, kelímek, příbor nebo pytlík na nevolnost :-)

 

Tak co, už máte cestovní horečku? My doufáme, že teď už žádná horečka nehrozí. Za to dovolenou si užijte od začátku až do konce. :-)

Napište nám, jak vypadají vaše přípravy, máte svůj systém nebo ho ještě hledáte?

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Organizace domova

Je systém a chybějící organizace tématem, které vás frustruje čím dál víc, neváhejte a napište nám. Rády vám v rámci konzultace pomůžeme s nastavením funkčního systému vašeho domova.

Potřebují systém a řád také vaše skříně a poličky? Využijte naší virtuální nebo osobní organizace domova a my vám přímo na míru připravíme návrh organizačního řešení.

 

 

 

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest