Blog

Prázdninový refresh vašeho domova

autor: | 4. 7. 2019 | Domov, Organizace, Rodina

 

Prázdniny jsou tady a s nimi i první prázdninový článek. Tentokrát ale trochu jiný než ty předešlé. Posledních pět měsíců jsme se na blogu věnovaly organizaci domova. Procházely jsme jednotlivé místnosti, třídili skříně a police a zaváděly úklidovou rutinu. O prázdninách ale nic podobného dělat nebudeme. Z vašich zpráv i osobních rozhovorů víme, že ačkoli byste chtěly, je pro vás mnohdy těžké v běžném týdenním provozu články vůbec dočítat, natož s nimi držet tempo. O prázdninách tak nebudou na blogu přibývat nové články o tvoření domova ani o jeho organizaci. Máme pro vás ale takovou letní výzvu. Pojďte ten čas odpočinku využít i jako takový prázdninový „refresh“ vašeho domova. Využijte volnějšího režimu s dětmi k tomu, abyste se na svůj domov podívala trochu s nadhledem a zamyslela se nad tím, na co jste ve vašem domově opravdu hrdá a co byste naopak ráda změnila.

Ohlédněte se zpět

Vzpomínáte si ještě na tento článek  z loňského srpna? Pokud jste to zatím neudělala, máte teď ideální příležitost se k němu vrátit. Možná jste si tenkrát někam na papír označila své priority a cíle pro ten dnes už uplynulý školní rok. Pokud ano, je to skvělé, protože se teď máte se k čemu vrátit. Pokud ne, nevadí, přečtěte si zmíněný článek a v klidu někde u vody na balkóně nebo ve stínu zahrady přemýšlejte o tom, jaký byl ten uplynulý školní rok, jak vypadal váš domov, kam jste se jako rodina posunuli, co se povedlo a co naopak vůbec. Zapište si vaše myšlenky na papír a přemýšlejte zároveň o tom, co byste v příštím školním roce dělala ráda jinak, lépe nebo třeba více.

Ve zmíněném článku najdete také otázky, které jste si mohla klást celý školní rok. Vraťte se i k nim a odpovězte si na ně. Tentokrát ale z pohledu těch deseti uplynulých měsíců.

Investovala jsem v minulém školním roce dobře svůj čas?

Jaké jsou moje motivace k rozhodnutím, která jsem v uplynulém roce udělala?

Udělala jsem něco proto, abych do svého života vnesla více řádu a méně stresu?

Jak ovlivnilo mé rozhodnutí (o novém projektu, zahraniční cestě, nové práci…) naši rodinu?

Jsem spokojená s tím jak jsme prožili uplynulé měsíce jako rodina? Jsem ve svém životě spokojená já osobně? A je spokojený i můj muž a naše děti?

  • Pinterest

Změňte to

Máte zapsáno? Skvělé! Pravděpodobně teď máte na papíře zapsané i pár věcí, které vás doma nejvíc „pálí“, a které byste ráda u vás doma změnila. Možná jste chtěla dětem konečně uklidit a zorganizovat dětský pokoj, možná vás trápí, že se téměř nikdy nesejdete u stolu jako rodina. Možná je vaším největším problémem absence jakékoli rutiny. Ať už je to cokoli, využijte letošní léto k tomu, abyste změnila to, co vás doma dlouhodobě štve, co vám vadí nebo vás trápí. Neodkládejte to na září. Ačkoli začátek školního roku je skvělou příležitostí pro nový začátek, je v něm skryté i riziko, že pod tíhou všech povinností znovu odsunete změny ve vašem domově na druhou kolej. A to by byla velká škoda.

Proto využijte letošní léto k tomu, abyste se víc než kdy jindy věnovala právě vašemu domovu. A právě prázdninový „refresh“ je k tomu jako stvořený. Změny přitom nemusí být nijak velké ani dramatické. Postupujte krůček po krůčku. Začněte třeba tím, že si znovu v klidu pročtete naše články na téma, které zrovna řešíte. Ať už je to příprava jídla, rodinné stolování, rutina, úklid nebo třeba organizace. A pak se teprve pusťte do dalšího kroku. Uspořádejte jednu společnou večeři v týdnu, zapracujte na ranní rutině, vykliďte si spížku nebo si určete svůj úklidový den.

Nenechte se létem převálcovat

Možná si teď říkáte, že to poslední, co se vám v létě bude chtít, je nastavovat nějaký nový řád, když jsou tu konečně dny plné slunce a pohody. Zvlášť pokud nechodíte do zaměstnání, ale pracujete doma nebo jste na mateřské s dětmi, je riziko, že vás ta letní pohoda nakonec úplně převálcuje, poměrně velké. Obzvlášť pokud pracujete doma, potřebujete si udržet i v létě určitou denní rutinu a řád. Zkuste tak letošní léto vzít jako příležitost vzít zodpovědnost za váš domov do svých rukou a nevpadnout do podzimu s jedním velkým chaosem v zádech. Prázdninový „refresh“ vašeho domova vám ale pomůže se přesně takovému chaosu vyhnout.

5 tipů na letní rutinu s dětmi (i bez nich)

V případě, že stejně jako my, máte děti celé léto prakticky stále s sebou, jste to především vy, kdo musí najít rovnováhu mezi letní pohodou a určitým řádem. Prázdniny jsou jistě doba, která k pohodě a volnosti přímo vybízí. Následujících tipy vám ale nenápadně pomůžou udržet i prázdninové dny v příjemném rytmu.

  1. Mějte někde na očích přehledný plán dovolených i dětských táborů.
  2. Sepište si jídelníčky na týdny, které trávíte s dětmi nebo si vytvořte seznam zhruba 15 jídel, které budete o prázdninách vařit.
  3. Děti (ani sebe) nestresujte budíčkem a večerkou, ale prázdninové dny ohraničte ranní a večerní rutinou.
  4. Připravte si seznam věcí na dovolenou, který budete mít celé léto po ruce.
  5. Na dovolenou odjíždějte z uklizeného domova a tašky a kufry vybalujte vždy co nejdříve po návratu.

  • Pinterest

Potřebuje váš domova refresh?

 

Máte za sebou náročný školní rok, který se podepsal nejen na vás, ale i na vašem domově? Využijte právě léto k tomu, abyste do svého domova vnesla nový svěží vítr nebo jej konečně proměnila v ten domov, který si už tak dlouho nosíte jen ve své hlavě.

S námi na to nemusíte být sama.

Potřebujete se především nadechnout, získat nadhled a vykročit tím správným směrem? Vše s vámi v klidu probereme během konzultace.

Potřebujete praktickou pomoc s organizací vašeho domova? Jsme tu pro vás. 

V rámci virtuální organizace vám připravíme návrh organizačního řešení, na základě kterého zbavíte během léta váš domov chaosu a nepořádku. Nebo si zamluvte termín osobní organizace a zatímco budou děti na táboře, pustíme se do práce společně.

Těšíme se na vás.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest