Blog

Proč dobrá organizace nestačí? Aneb znáte své PROČ?

autor: | 18. 3. 2021 | Domov, Organizace

Tak schválně – co se vám vybaví, když se řekne ORGANIZACE DOMOVA?

Perfektně srovnané poličky a šuplíky s oblečením smotaným do ruliček? Dózy na potraviny označené štítky? Pečlivě vedený diář a to-do list na každý den? Strefily jsme se?

Pokud ano, pak musíme říct, že to je přesně ten důvod, proč slovní spojení „organizace domova“ vlastně nemáme rády.

My samy totiž nic z toho doma nemáme. Nebo aspoň ne v té dokonalé představě, kterou jste si teď možná udělaly v hlavě. Tak. A je to venku. Organizátorky, které nemají rády organizaci. Ano, to jsme my. Míša a Markét, autorky projektu Mámami.

Nepochopte nás teď špatně. Není vůbec nic špatného na tom, když máte oblečení srovnané do ruliček. Nebo když máte štítky na skleněných dózách. Nebo když si pečlivě vedete svůj diář.

Stejně tak není nic špatně na tom, když nic z toho nemáte. Nic z toho totiž ve skutečnosti není podstatné.

Co je vlastně podstatné?

Podstatné je ve skutečnosti totiž něco úplně jiného. Co?

Zkuste si teď upřímně odpovědět na následující otázky:

 • Jak se vy sama cítíte ve svém domově každý den?
 • Zjednodušuje vám uspořádání vašeho domova váš každodenní život?
 • Víte PROČ (ne)dáváte štítky na dózy, (ne)plánujete nebo (ne)skládáte oblečení do ruliček a proč (ne)děláte spoustu dalších věcí?

Právě tyhle otázky jsou podstatou naší práce. Tohle je ve skutečnosti to, co nás zajímá nejvíc při každé konzultaci s vámi. Tohle jsou otázky, na které spolu s vámi hledáme odpovědi v každém našem kurzu i v našem Klubu.

Cíl naší práce je totiž vždycky stejný. Pomoci vám ZJEDNODUŠIT A ULEHČIT váš každodenní život. Pomoct vám nastavit váš domov tak, aby tu byl on pro vás a ne vy pro něj.

Je tolik věcí, které jako žena a máma musíte denně zvládnout. Je už dost překážek a starostí, které musíte každý den překonávat a řešit. A ne, opravdu si k nim nemusíte přidávat další v podobě vytváření štítků na potraviny, když jste se v nich doteď vyznala úplně bez problémů.

Ano, možná se vážně potřebujete naučit plánovat. A dost možná i ta vaše spíž potřebuje lepší systém.

Než ale cokoliv z toho začnete řešit, potřebujete znát to své PROČ. Bez něj totiž budete jen dokola hledat ty nejlepší a (a samozřejmě zaručené) způsoby jak si co nejlépe

 • srovnat šatní skříň
 • uspořádat kuchyňskou spíž
 • naplánovat den

Organizace domova zkrátka nestačí. I když najdete spoustu skvělých organizačních rad a tipů nebo dokonce i když necháte někoho, aby organizaci vašeho domova vyřešil za vás, bez vašeho PROČ to nikdy nebude fungovat. Aspoň ne dlouhodobě.

Ale teď zpátky ke zmíněným 3 otázkám.

Jak jste na tom právě teď? Necítíte se ve svém domově dobře? Je to místo, které vám v tuto chvíli život rozhodně neulehčuje? Cítíte, že potřebujete najít to své PROČ, abyste mohla začít dělat ty změny, které potřebujete?

Začněte u základů

Nevíte ale, kde vlastně začít? Jste odhodlaná dělat změny, ale nechcete na ně být sama? V tom případě jste tu správně.

I letos, stejně jako v minulých letech jsme tu pro vás. I letos vám budeme pomáhat zjednodušit váš domov i život. Zaručené a instantní návody pro vás nemáme. Víme samy, že jednoduše nefungují.

Místo toho vás naučíme základy a principy, díky kterým můžete postupně krok za krokem měnit věci, které ve svém domově měnit potřebujete.

Ano, i v našich domovech, stejně jako v každé jiné oblasti je potřeba nejdřív vybudovat základy. To abyste se k nim mohla vracet, když přijdou náročná období (jako tomu je třeba v posledním roce). Nebo ve chvílích, kdy přichází do vašeho života velké změny jako je třeba stěhování nebo narození dětí.

5 základních oblastí každého domova

Pokud bychom měly tyhle základy nějak jednoduše pojmenovat, tak budeme jmenovat 5 základních oblastí každého domova, které ať už chceme nebo ne, musíme ve svém domově stejně vždycky nějak uchopit.

A jaké oblasti to tedy jsou?

 • RUTINA
 • ÚKLID
 • JÍDLO
 • KRÁSA
 • OSLAY A RITUÁLY

Těchto pět oblastí tvoří z našeho domova jeden úžasný a jedinečný celek. A vždycky je jiný, protože každá z nás danou oblast vnímá i pojímá trochu jinak a v jiné míře.

Domov prostě vážně není jen o úklidu, organizaci domova nebo jen o jídle či perfektním plánování. Patří do něj vše zmíněné, protože to vše dohromady pak vytváří místo, které nikde jinde na světě nenajdete. Váš vlastní domov. 

Pusťte se do akce!

Pokud máte pocit, že se váš domov v těch základech tak trochu otřásá, pak je určitě na čase se k nim vrátit a věnovat jim pozornost. Nevíte vůbec jak a kde začít? Můžete začít hned třeba tady na blogu, kde ke všem zmíněným oblastem najdete spoustu článků.

Nebo se začtěte do naší knihy Zamilujte si svůj domov, která se stala takovým odrazovým můstkem pro tisíce žen.

A nebo se přidejte do naší bezplatné skupiny na Facebooku, kde aktuálně probíhá 5týdenní program ve kterém postupně procházíme každý týden jednu z pěti uvedených oblastí.

A co ta organizace domova? Ano, i ta do vašeho domova samozřejmě patří a netýká se rozhodně jen vaší spíže nebo šatní skříně. Uvidíte, že když si postupně, krok za krokem, začnete budovat základy a v jednotlivých oblastech hledat své vlastní PROČ, pak i tu (možná vysněnou) organizaci vnesete do vašeho domova naprosto přirozeně a to dokonce ve všech zmíněných oblastech.

A hlavně – bude to skutečně VÁŠ DOMOV.

Tak co? Jste připravená pustit se do akce?

Rády vás v ní podpoříme a už teď se těšíme se, kde všude se s vámi letos potkáme!

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest