Blog

Podzimní úklid a organizace domácnosti

autor: | 11. 10. 2018 | Domov, Organizace

Podzim je skvělý čas k tomu, abychom po létě trochu zvolnili, ale může být i dobrou příležitostí k tomu abychom věnovali víc pozornosti i našim domovům. Podzim vrcholí adventem a přípravami na Vánoce. V dnešní době už sice dávno neplatí, že musíte mít všechna okna perfektně vycíděná a podlahy se musí blýskat. Přesto je určitě fajn na chvíli se zastavit a popřemýšlet o tom, jaký nepořádek se do našeho života i do našich domovů za celý rok dostal a jestli by nebylo od věci, jej trochu protřídit. O nepořádku v našich životech možná bude řeč někdy později. Dnes se budeme věnovat tomu, který se tak rád a vytrvale usazuje v našich domovech. V dnešním článku se rozhodně nebudeme choulit do dek ani zapalovat svíčky. Dnes si pro změnu vyhrneme rukávy, napustíme si kbelík horké vody a budeme třídit a uklízet. Však už to znáte, rovnováha v životě zkrátka musí být. Podzimní úklid a organizace domova, to je náplň dnešního článku.

Kde se tvoří nepořádek

Nemusíte mít vůbec sklony k nepořádku. Můžete být dokonce velmi organizovaní a pořádkumilovní. V případě, že ale nebydlíte sami, ale žijete také společně s partnerem a případně i dětmi, máte téměř jistotu, že se vám určitý chaos a nepořádek zkrátka nevyhne. Stačí, když každý člen třeba pětičlenné rodiny má na sezónu třeba dvoje boty. Při čtyřech ročních obdobích to máme rovných 40 párů bot! A to ještě nejsme u oblečení. Nejspíš všichni tak nakonec řešíme ten stejný problém. Mnoho věcí a málo místa. Je navíc skoro jedno, jestli žijete v domě se zahradou, garáží a třemi komorami nebo v dvoupokojovém panelákovém bytě. Princip zůstává totiž stále stejný.

K tomu, abychom nenechali naše domovy zanést nepořádkem a nepřeberným množstvím věcí, musíme se naučit jednu důležitou věc. Třídit a zbavovat se věcí, které už v našem domově nemají místo. A samozřejmě také přemýšlet vždy před tím, než si nějakou novou věc chceme koupit a přinést domů. Dnes se vás v několika krocích pokusíme provést takovým základním podzimním úklidem, který by vám měl pomoci k tomu, aby se vám doma dýchalo zase o něco lépe (a aby i ty vánoční přípravy byly následně zase o něco víc v klidu).

 • Pinterest

Krok číslo 1: Oblečení

Nevím, jaký máte doma systém v ukládání sezónního oblečení. Někdo má ve skříni neustále všechno, jiný zase sezóny pečlivě odděluje, a to co zrovna nepotřebuje, ukládá do pytlů či krabic. V každém případě je ale určitě dobré mít doma vždy jen to, o čem víme, že to buď aktuálně používáme nebo to ještě využijeme. Zkuste si vyhradit jedno odpoledne a projít kousek po kousku ze všech věcí, které vaše děti na jaře a v létě nosily.

Nenávratně zničené kousky zlikvidujte (pokud možno co nejvíce ekologicky) a ty, ze kterých už (všechny) vaše děti vyrostly, ale můžou ještě dál sloužit, prodejte či pošlete dál. Každopádně je znovu neukládejte ani do skříní ani do krabic. Zbytečně by vám tam zabíraly místo a nejpozději na jaře byste znovu museli řešit, co s nimi.

Pokud budete mít ještě sílu, můžete podobnou čistku provést i v šatníku vás a vašeho muže (v jeho přítomnosti či s jeho svolením, pokud si ji nedělá pravidelně sám, samozřejmě :) ) . Neznamená to, že se najednou máte zbavit půlky skříně. Spíš jen zkontrolujte všechny letní kousky a zhodnoťte, zda jsou ještě schopné posloužit vám dobře i v příští sezóně.

Krok číslo 2: Boty

Pokud žijete v rodině, jistě víte, že boty jsou z mnoha důvodů jedno velké rodinné téma. Počínaje už jejich výběrem. Tím to ale zdaleka nekončí. U nás doma třeba řešíme také neustále to, jak boty srovnat po příchodu domů (a nemají s tím problém zdaleka jen děti), jak je udržovat, ale také kam s nimi. Než se vydáte na podzimní a zimní nákupy bot a botiček, rozhodně doporučujeme projít si všechny páry bot, které doma aktuálně máte. Zkontrolovat jejich stav i velikost. A ty, které z jakéhokoli důvodu už nevyhovují žádnému z členů rodiny, vyřadit stejným způsobem jako oblečení. Letní boty, které si necháváte, uložte zpátky do botníku či do krabic. Nejlépe umyté. Nejspíš už vám taky došlo, že právě tohle třídění, je ideální příležitostí k tomu vytřít všechny police v botníku a případně je osvěžit buď antibakteriálním sprejem nebo třeba i miskou jedlé sody zakápnutou esenciálním olejem, která pohltí pachy.

 • Pinterest

Krok číslo 3: Hračky

Možná vám vůbec nedělá problém udržovat pořádek a organizaci v rámci celého bytu či domu. Dětský pokoj ale bývá často takový svět sám pro sebe. Ano, známe to taky moc dobře. Přesto, že učíme naše děti uklízet si pravidelně každý den, stejně se nějakým záhadným způsobem na podlaze stále ocitají všemožné papírky, části hraček, kterým úplně chybí ta druhá část, polámané tužky, poházené oblečky na panenky, lego kostky (ano, taky známe tu bolest při došlapu) a spoustu dalších věcí, o kterých jsme neměly ani tušení, že jsou součástí naší domácnosti.

Jak už jsme psaly, podzim vrcholí Vánocemi, což pro naše domácnosti a zejména dětské pokojíky, znamená také nové hračky, dekorace či knížky, které naše děti najdou pod stromečkem, a kterým budeme muset najít nějaké nové místo. I kdyby každé dítě dostalo třeba jen jeden dárek (ale víme, že realita bývá mnohem štědřejší, někdy až příliš), stejně těmto novým věcem budeme muset uvolnit prostor.

Právě teď je tedy ideální čas na to, projít společně s dětmi obsah dětského pokoje. Probrat všechny šuplíky, boxy s hračkami, poličky s knížkami a útroby skříní a komod. Cokoliv, co je nenávratně rozbité či nefunkční, je zbytečné si doma dál nechávat. Stejně jako hračky, se kterými si vaše děti už nehrají či knížky, které nečtou. To, čeho se nechcete zbavit nadobro, uložte do krabic či boxů a uložte je někam na bezpečné místo (např. na půdu), kde přečkají třeba celá další desetiletí. :) Vše ostatní jednoduše pošlete dál.

Stagnující prostory

My jsme se dnes zaměřily na místa, kde se (aspoň dle našich zkušeností) tvoří nepořádek pravidelně, protože v rodinném životě se mu nejde se tak úplně vyhnout. Stejným způsobem jako v dětském pokoji, ve skříních či v botníku, ale můžete své věci srovnat všude, kde máte pocit, že je to třeba. Takovými stagnujícími místy, kde se nepořádek a chaos tvoří plíživě, ale o to důkladněji, často bývají knihovny, domácí pracovny, spíže, domácí lékárničky, koupelnové skříňky a samozřejmě také prádelny, komory či garáže.

 • Pinterest

Jak na podzimní úklid, aby ten vánoční tolik nebolel

Jakmile zbavíte vaši domácnost nepořádku v podobě všech prázdných či prošlých lahví a lahviček a dalších zbytečností, které se vám doma za poslední měsíce (či roky) nastřádaly, bude se vám nejen doma mnohem lépe dýchat, ale také uklízet.

O předvánočním úklidu máme každý trochu jiné představy a pro každého z nás je taky úklid na jiném místě v žebříčku priorit. Minimálně jednou za rok si ale i ta okna či kuchyňská linka zaslouží pořádně uklidit a vyleštit. Na tom se nejspíš shodneme.

Co tedy můžete během podzimu zvládnout, aby následný advent nebyl jeden velký úklidový stres?

 • Umýt okna
 • Uklidit a vytřít kuchyňskou linku
 • Uklidit a vytřít botník
 • Vytřít poličky ve skříních a v knihovně
 • Uklidit a vytřít spíž
 • Uklidit technickou místnost, komoru, prádelnu či garáž (pokud je máte)
 • Uklidit balkón či terasu a především zazimovat rostliny, které by zimu venku nepřežily

Tohle není žádný univerzální úklidový seznam. Samozřejmě, že můžete udělat pouze část z něj nebo taky nic (nebo naopak mnohem víc). Pokud byste ale chtěli zvládnout vše, co jsem vyjmenovala, určitě to není nutné stihnout během jednoho víkendu či týdne. Nezapomeňte, že podzim trvá celé tři měsíce a rozhodně není cílem ukončit advent ve stavu vyčerpání z neustálého gruntování. Váš domov je tu především pro vás, nikoli vy pro něj.

 • Pinterest

Photo by: David Vávra

Podzim jako příležitost ke změně

Cítíte, že by váš domov potřeboval opravdovou a trvalou změnu? Jste doslova zavalená věcmi, které na vás padají z každé skříně či poličky? Toužíte zažít ten pocit krásného a útulného domova, ve kterém je radost být, ale realita vašeho života je teď někde úplně jinde?

A víte, že to tak nemusí zůstat? Pojďte udělat krok k velké a trvalé změně ještě dnes. I vy můžete mít domov, který budete milovat. A nemusíte na to být sama.

Rády vám pomůžeme právě takový domov vytvořit. 

Velké změny nikdy nejsou snadné a je skvělé, když vás může někdo podpořit a pomůže vám postupovat systematicky krok za krokem.

Potřebujete s někým probrat vaši aktuální situaci a určit jasné kroky, jak postupovat dál?

Postrádá váš domov jakýkoli systém a potřebujete tak především praktickou pomoc s jeho uspořádáním? Právě pro vás tu je naše virtuální organizace domova .

Nebo nám jednoduše napište na [email protected]

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest