Blog

Jak si vytvořit kuchyň, kterou budete milovat

autor: | 5. 5. 2021 | Domov, Jídlo, Organizace

Co všechno se odehrává ve vaší kuchyni? Jen si to zkuste vyjmenovat. Kolik velkých událostí a nepatrných okamžiků jste v ní prožili. Kolik spálených palačinek, pus na usmířenou, pořezaných prstů? Kolik dětí na jedné ruce a v druhé vařečku, oslav narozenin a příprav na Vánoce zažila ta vaše jedinečná místnost.

Kuchyně je prostě důležitým místem našich domovů. Ať už je velká nebo malá, toužíte ji přetřít nebo zrekonstruovat, vyznáte se v ní nebo věčně bojujete s nepořádkem. Je to místo, ve kterém trávíme svůj čas a pro mnoho z nás je jedním z ústředních bodů našeho rodinného života. A není divu, že si tak dáváme záležet na tom, abychom v našich domovech měli kuchyň snů. Zamilovat si totiž svoji kuchyň je velký krok k tomu zamilovat si celý svůj domov.

Jak si ale zamilovat svoji kuchyň?

Sama si tuto otázku kladu několik let. A myslím, že je to kombinace několika věcí dohromady. Právě jsme v procesu rekonstrukce naší kuchyně. A vnímám, jaký proces to někdy je dojít k tomu, co vlastně chcete, potřebujete a co se vám vlastně líbí. Dnes mám pro vás několik vlastních tipů, které vám pomůžou vytvořit si kuchyň, která vám bude sloužit mnoho let a trávit v ní čas pro vás bude radost a ne utrpení. Na každém začátku je dobré pokládat otázky. Pokud se neptáte, nedozvíte se odpověď, neformulujete si vaše priority a ve výsledku můžete být velmi nespokojení, protože se nesplnilo vaše očekávání. A bylo to jen tím, že jste si ho nedefinovali.

Co vlastně chcete?

Definujte si očekávání. Ono to vypadá, že často toho chceme hodně a že trváme na mnoha věcech a vypadáme jako materialisti. Často ale se ale za tím materiálem ukrývá hlubší touha po něčem nemateriálním. My říkáme, že potřebujeme velký stůl, ale myslíme tím, že velké rodinné oslavy. Řekneme, že bez tohoto robota to v kuchyni nejde, ale myslíme tím, že naše rána budou lepší čerstvým smoothiem. Nám většinou vlastně nejde o ty dané konkrétní věci, ale vidíme v nich náš lepší život a hezčí zážitky, které teď prostě nezažíváme. Než tedy sepíšete seznam toho, jak má vypadat vaše ideální kuchyň a co všechno v ní má být, napište si, co v ní chcete zažívat. Které věci jsou pro vás důležité. Jsou to společná rána u kvalitní kávy? Nebo víkendová setkání s přáteli u jednoho stolu? Buďte v tom klidně brutálně upřímní a konkrétní.

  • Pinterest
Photo by Mamami

Co potřebujete?

Co chcete už víte. Co ale opravdu potřebujete? V jaké jste opravdu situaci? Teď si můžete vzít předchozí myšlenky a podívat se na ně z nadhledu. Opravdu pijeme spolu ráno kávu? Vážně jsme zvací tipy? Opravdu má cenu s malými dětmi investovat do tak drahých materiálů? Tato fáze vás přivedete zpátky na zem. Ne proto, abyste opustili své představy. Ale abyste je zarámovali do vašeho reálného života. Díky tomu totiž můžete přijít na to, že vážně nepotřebujete barový pult na snídani, protože snídáte jednou za čas. A místo přístroje na smoothie daleko více oceníte kvalitní pánev na palačinky. V této fázi totiž můžete zjistit, že opravdu nepotřebujete celou výbavu vašeho oblíbeného obchodu a díky tomu nebudete ani potřebovat tak velkou kuchyň jak jste si mysleli. Vaše sny s realitou můžou vytvořit úžasnou kombinaci vaší milované kuchyně.

Co si můžete dovolit?

Už víte, co chcete i jak vypadá váš reálný život. Další výborná otázka, která nás úplně nebaví, ale je vážně důležitá je, co si můžeme dovolit? Na prvním místě nás samozřejmě napadnou finance, ale nemusí jít jen o ně. Dobře si to spočítat je opravdu na místě, ať nemáte celé roky výčitky z toho, jak drahé to bylo a teď je tu škrábanec, tady flek a tady zničená dvířka. Další věcí ale je to, na co nám stačí síly? Jsme schopní udržet velkou kuchyň, lednici a spíž v takovém pořádku, že nebudeme neustále vyhazovat prošlé potraviny, zkažená jídla a přesypávat pytlíky do dóz? Řekněte si upřímně, kolik času trávíte v kuchyni, kolik péče jí věnujete už teď. Jste schopni mít každý večer čistý dřez? Nebude váš velký stůl jen odkladištěm věcí? Myslete při návrhu nové kuchyně nebo i při pořizování věcí v té stávající na to, zda se o to všechno dokážete postarat.

Co se vám líbí?

A pokud projdete všemi třemi otázkami a ještě pořád budete mít chuť pustit se do nové kuchyně, teď je ta fáze říct si, co se vám opravdu líbí. S novým pohledem a nadhledem se můžete pustit do brouzdání Pinterestu, konzultace s odborníky a procházkami po kuchyňských studií. V této fázi už totiž nebudete chtít všechno, neodkývnete jakýkoli návrh a vaše cesta k milované kuchyni je daleko jasnější a příjemnější. V této fázi už si klidně můžete brouzdat po e-shopech a vybírat ty nejkrásnější košíky a dózy do vaší lednice a poliček.

Máte svoji vysněnou kuchyni? Nebo na ni teprve čekáte? Podělte v komentářích, jak k ní vede cesta. Polde čeho ji vybíráte a navrhujete?

Chcete si dát kuchyň do pořádku?

Pokud stále řešíte, jak si tu svoji kuchyň zařídit a zorganizovat, pokud neustále řešíte každodenní nepořádek ve vaší kuchyni a chaos ve skříňkách a chcete s tím něco dělat, přidejte se do Klubu Mámami, kde na vás čeká mnoho videí právě o kuchyní, její organizace, nejlepších systémech jednoduché údržbě. Klub Mámami je skvělý on-line prostor, ve kterém můžete svůj domov dát do pořádku krok za krokem ve svém tempu nebo jí do akce v naší FB skupině. Každý měsíc nové téma, každý měsíc nová videa. Nehledejte cestu sami, vyhněte se slepým uličkám a začněte tvořit domov, který bude opravdu váš.

Tento článek vznikl ve spolupráci s e-shopem Bonami

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest