Blog

Jak si opravdu užít báječné oslavy

autor: | 14. 6. 2018 | Domov, Jídlo

Rok po naší svatbě k nám na týden přijela tříčlenná rodina z Kanady. A na mě padla role hostitelky, průvodkyně a když nebylo zbytí, tak i tlumočnice. Upřímně? Zážitek to byl krásný, silný a intenzivní. :-) Co mne jako hostitelku v té době velmi překvapilo, že jakmile návštěva dorazila, trochu se všichni osvěžili, tak hned chtěli pomáhat v kuchyni. Ani netušíte, jak jsem z toho byla nervózní. V našich končinách bylo přece normální, že hostitelská rodina a zejména žena je ta, která všechny opečovává, stará se, aby nikomu nic nechybělo a do kuchyně nikoho nepouští. Jenže nepusťte je do kuchyně, která je propojená s jídelnou a navíc průchozí ze tří stran. A pro ně zase bylo přirozené, že se automaticky zařadí do chodu a budou pomáhat. Dokonce se jeden večer zase ujali večeře oni a já byla ta, která pomáhá. A přiznám se, že po pár dnech mi tento přístup začal být dost sympatický. :-)

Tato vzpomínka mne přivedla k přemýšlení, jak se chovat jako host i hostitelka, aby nám všem bylo co nejpříjemněji? Jsou dnes ještě vůbec nějaká pravidla chování? Věřím, že všichni tak nějak tušíme, co se má  a co ne. Nejsme sice svázání přesnými a striktními pravidly, které musí dodržovat všichni kteří chtějí poobědvat s britskou královnou. Na druhou stranu není špatné si občas připomenout, že i na oslavě můžeme používat slušné chování. :-)

  • Pinterest

Oslavy bez stresu?

Oslavy a návštěvy jsou pro mnohé z nás náročnou disciplínou. Jak vše zorganizovat, sladit a ještě být příjemná? Jak to, že někdo vypadá, že se hostitelem narodil a jinému vstávají vlasy hrůzou na hlavě jen při pomyšlení nad organizací. Nevěříte? Opravdu jsou lidé, kteří návštěvy nemusí, raději se zavřou doma a hlídají si své soukromí. Možná v tom hraje pocit, že nemám dostatečně krásné bydlení nebo naopak až moc přepychové. Myslím, že ale nejde až tak od ty druhé, ale o nás, kteří hostíme, o naši náturu a přístup. Je pravda, že něco se dá naučit, něco méně a něco si můžeme v plánování a organizaci oslav dost ulehčit.

Organizaci oslav budeme věnovat příští článek. Dnes se podíváme na to, jak si oslavu vychutnat jako hostitelka i host.

  • Pinterest

Jak být skvělou hostitelkou

Není to jednoduchá role, sama se ji pořád učím. Co ale sama obdivuji, když přijdu k někomu na návštevu? Čím mě hostitelka vždy okouzlí?

Svá

Máte pocit, že se od vás očekává převratný divadelní výstup? Že byste jako hostitelka měla mít v malíku veškerou konverazci, být nejlepší kuchařka, cukrářka a stand up komička? Tak jistě, že by to bylo krásné, ale pravdou je, že nikdo nejsme dokonalí. Jsme ale sví a jedineční. Nepřehrávejte, rozhodněte se, co je vaší silnou parketou a na tom stavte. A to, že jsou ty makronky koupené hlásat do světa nemusíte, že? :-)

Sebevědomá

Neshazuje se. Připravila jste pro své hosty něco úžasného. Snažila jste se. Pokud něco nevyšlo, zbytečně na to neupozňujte. Vždyť víte, jak to pak dopadá, když se zdrcnou knedlíčky a vy jste možná vlastně udělala noky. :-)

Pozorná

Žízniví hosté, chybějící ubrousky nebo příbory. Za to se v Prostřenu strhávají body. Když něco takového vidím, je mi líto jak hostů, tak i hostitele. Upřímně, někdo se s pozorností rodí, jiní se ji musí tvrdě naučit. Ale jde to. A nejlépe vás v tomto vycvičí vlastní děti. Možná si občas připadáte jako chobotnice, ale když přijde návštěva, ty oči vzadu se vám budou opravdu hodit. :-)

Pro všechny

Hostitelka, která umí každého vřele přivítat a nestraní se kolektivu ve vedlejší místnosti s kamarádkou je dar. Není nic trapnějšího, než když přijdete na akci, kde je více neznámých lidí a nikdo si váš nevšimne. Když se naopak na návštěvě cítím jako VIP host, vždy mne to velmi potěší.

Otevřená

Když se sejde více lidí, většinou vše úplně nedopadne přesně podle představ. Tu se něco vylije, tady zase rozbije. Možná nevyjde příloha na všechny nebo se dozvíte o nové alergiii. Když hostitelé všechny nečekané nehody a příhody zvládnout s chladnou hlavou a elegantním řešením, jsou pro mne velkou inspirací to přístě zkusit také tak.

  • Pinterest

Jak být skvělým hostem

Všechno není jen na hostitelích. Na nich sice leží velká zodpovědnost za průběh návštěvy a oslavy, host má ale také svoji důležitou úlohu, díky které přispěje k dobré atmosféře a pohodové oslavě. A jaké hosty já miluji?

Naladěné

Nemusí být nejukecanější na světě (to vlastně ani není žádoucí :-), ale dobře naladěný a vstřícný host, který pochválí, zasměje se a nerýpe, je prostě za odměnu. Vím, že každý jsme jiný, ne ve všem si budeme rozumět, někdo potřebuje trochu času, jiný je v pohodě hned. Pokud se ale budou snažit obě strany, věřím, že pohodová oslava nemusí být sci-fi, ale bežná realita.

Vnímavé

Ach vnímaví hosté. Od té doby, co mám děti, jsem vděčná za každého vnímavého hosta. Zvlášť když jsem na přípravu i celou návštěvu sama a ještě hasím průšvihy po dětech, jsem ráda, když se host třeba chvíli věnuje právě dětem než dochystám, co je potřeba. Na druhou stranu chápu, že ne každému to hned dojde a když ne, tak je to také v pořádku. Rozhodně to je ale pro mne jako hostitelku velmi příjemné.

Ohleduplné

Dorazit včas a včas také odejít. O tom prvním asi nemusím moc psát. Pokud nedorazíte o půl hodiny dřív a o hodinu později, je to v pohodě. Kdy ale odejít? Jsou tací, kteří to vytuší sami. Pro ty, kterým to třeba úplně hned nedojde, by mohlo být indícíí to, když hostitelé začínají sklízet ze stolu i čisté ubrousky a skleničky, případně se začínají častěji dívat na hodiny a nebo už dokonce řekli, že se budou těšit zase příště. Pak je už opravdu nevyšší čas zvednout kotvy. :-)

Nápomocné

Jak už jsem psala v úvodu. Dřív jsme měla pocit, že hostitelka musí zvládnout všechno sama a nenechat hosty na nic sáhnout. Pokud je ale skupina větší, je skvělé, když i hosté někdy přiloží ruku k dílu. Není to samozřejmě podmínkou, pokud jste ale dlouholetí přátelé, není nic přátelštějšího a přirozenějšího než vzájemná pomoc. A je jedno, zda jde o krájení zeleniny ke grilování nebo příprava celého salátu.

  • Pinterest

Když nezáleží na tom, zda jste host nebo hostitelka

Ještě je jedna věc, u které nezáleží na tom, zda hostinu připravujete nebo jste zvaní. Tušíte, co by to tak mohlo být? Pro někoho to možná bude povrchní, já si ale myslím, že tím naopak můžeme vyjadřovat hodně o nás a našem vztahu k ostatním.

Oblečení

Tou společnou oblastí je oblečení. Skvělým příkladem je opět Prostřeno. Opravdu nevím, zda si to lidé neuvědomují, ale svým chování a oblečením vyjadřujeme určitým způsobem naši úctu vůči druhým a jejich snaze. A v tomto případě by ponožky bez děr, příjemný parfém nebo adekvátní oblečení mělo být naprostým základem a ne těžkou výjimkou. :-)

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Staňte se hostitelkou, kterou budou její hosté milovat

Je umění hostitelky něco, čemu byste se chtěla konečně naučit? Spoustu tipů najdete také v naší knize Zamilujte si svůj domov, kde jsme právě tomuto tématu věnovaly celou kapitolu. V knize ale najdete také další témata, kterými jsou například úklid a organizace domova, péče o sebe sama, denní rutina a mnoho dalšího.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest