Blog

Jak připravit báječnou oslavu

autor: | 21. 6. 2018 | Domov

Jak připravit báječnou oslavu?  Pokud jste to nevěděli, tak z každé mámy (a táty) se nejpozději s nástupem do školky stává event manager a animátor. Někomu stačí uspořádání velkolepé párty jen jednou a další oslavy slaví už raději jen v malém rodinném kruhu. Nebo využije nabídky zábavních center. Ano, nikdo tam nechce, ale všichni jsou za ně nakonec vděční. A pak jsou rodiče, kteří každý rok znovu a znovu stojí před tou stejnou výzvou. A znovu si pak říkají, co jsme si to zase vymysleli? Pokud totiž máte navíc společenské děti, tak se vám může velmi lehce stát, že najednou rozdáváte dvacet pozvánek a těch dvacet dětí k vám skutečně dorazí. A to už stojí za to se nad přípravou trochu zamyslet. :-)

Tento článek píšu jen pár dní před narozeninovou oslavou naší prostřední dcery. Popíšu vám tedy velmi aktuální obrázek toho, co řeším, jak řeším a co je pro mne při přípravě oslav noční můrou.

Možná jste si myslely, že když jsme přece napsaly knížku o oslavách, tak je máme všechny naprosto v malíku a navíc vše kolem oslav prostě zbožňujeme. Nebojte, jsme také jen lidé. Máme rády oslavy, jídlo, pití a lidi. Ale ne vše na připravách a záverečném úklidu milujeme. :-)

Jak tedy připravit tu báječnou oslavu? 

  • Pinterest

V dnešním článku jsem sepsala základní věci, které během přípravy oslavy musíme vyřešit. Pokud by se vám zdálo, že mi něco vypadlo, klidně se rozepište v komentářích. Budu moc ráda. :-)

Datum a místo oslavy

Možná se budete divit, ale vybrat datum je pro mne vždy to nejtěžší. Jak už se rozhodneme, tak to frčí. Ale zvolit den oslavy je totiž zásadní. Navíc mám vždy pocit, že je ještě fůra času a ono ne. Takže pak trochu narychlo řeším otázky jako: Má být oslava v týdnu nebo o víkendu? Budu mít před oslavou dost času na přípravu? Přivedou rodiče děti nebo je vyzvednu ze školy? Bude oslava doma (v bytě) nebo riskneme park či zahradu? Kolik dětí se nám do bytu vlastně vejde? Prostě otázky, které jsou pro zvládnutí úspěšné oslavy docela klíčové.

Mám za sebou skvělou oslavu na zahradě naší bývalé školky. Ale ani nevíte, jak jsem trnula, jestli nebude pršet a zda večer předám všechny děti do rukou správných rodičů. Je totiž docela fajn zapamatovat si děti, které se vám ocitnou na oslavě. Když se jejich počet blíží ke dvacítce, tak se už teda začínám většinou ztrácet. A hlavní je pak neztratit optimismus. Zatím se mi vždy podařilo udat všechny děti, nikdo navíc mi nezůstal ani nechyběl. Je také docela dobré na pozvánce uvést do kdy bude oslava trvat. Ať se vám pak z odpolední párty nestane omylem i pyžamová. :-)

Téma oslavy a výzdoba

Nevím jak vaše děti, ale ty naše mají vetšinou představu jasnou. Jen ji občas desetkrát změní. Pokud téma neřešíte, máte vyhráno. Mně se dané téma nakonec moc líbí. Lépe se mi pak chystá dekorace, ladí barvy i jídlo. A většinou se mi podaří  děti překvapit a být za hvězdu (a to je to, proč to celé samozřejmě dělám). :-) S tématem se dá ale opravdu skvěle vyhrát. Všechno samozřejmě něco stojí. Někdy peníze, někdy čas a někdy vše dohromady.

Když přemýšlím nad tématem a něco dokupuji, snažím se, aby to bylo buď za rozumný peníz nebo alespoň koupím kousek, který se využiji i jindy. Takže opravdu nekupuji kostým za dva tisíce nebo rekvizity, které nám pak budou doma jen ležet v krabici. Nejvíc se mi líbí možnost vytisknutí různých párty doplňků. Jako jsou třeba ozdoby na dort, girlandy, etikety na lahve a jiné. Pak už většinou stačí jen dobrá tiskárna, nůžky, provázek a je hotovo. Papírové dekorace doplňuji balónky a nejlépe i rekvizitami ve formě hraček, které už máme doma. Naprosto skvěle nám třeba posloužily rakety z lega, když jsme pořádali párty ve stylu Star Wars.

  • Pinterest

Dort

Další bod, který mi dělá vrásky. Jasně, že dort je základ. Díky tomu, že ale horko těžko vybírám datum, je dost obtížné pak objednat i dort (zvlášť nějaký tématický). Většinou už je všude plno, protože svatby.  Mám za sebou objednávku hodně divných dortů, ale také skvělých, ale i mých vlastních, které se nepovedly nebo ty, co na to nevypadaly, ale nakonec se povedly. Jen ten čas to prostě vezme. Rozhodně nechci tvrdit, že skvělá máma peče a musí péct skvělé dorty. Pokud to není vaše parketa, přenechte to těm, které to baví (ale musíte mít vyřešené to datum, že?). Upéct dort (cupcaky) vezme prostě dost práce a často i nervů. :-)

Vybrat občerstvení

Většinou už mám své jisté. Moc s chutěmi dětí neexperimentuji a vyhraju si spíš u dekorací.  Jídlo pak jen zakomponuji do stylu oslavy. Nebráním se ani kupovaným sušenkám, které barevně ladí. Mým favoritem je ale domácí popcorn. Ten se hodí ke všemu a k dětem obzvlášť. Navíc to je hodně muziky za málo penež a děti jsou nadšené. Jinak moje zkušenost je taková, že menším dětem většinou stačí dort, limonáda a něco na zobání, ať už jako ovoce, zelenina nebo třeba šneci z listového těsta. Ony totiž nemají většinou čas, protože si musí hrát.  Když jsme ale v dubnu slavili desáté narozeniny našeho školáka, těch 10 kluků už nepohrdlo ani mísou řízků. :-)

Zábava

To je další zásadní otázka. Připravit dětem program nebo je nechat, ať si hrají? Upřímně, univerzální odpověď neznám. Záleží  hodně na věku a složení dětí. Pokud se všechny úplně neznají, je dobré vymyslet stmelovací aktivitu. Sama mám za sebou přípravu oslav jak s programem, tak i bez. A vyvedly se všechny. Pokud už ale chcete připravit program (honbu za pokladem, soutěže, společná hra), tak radím úplně to nepřehánět. Děti jsou rády, že se vidí a většinou si zvládnou zábavu vymyslet samy. Na nás rodičích (event a krizových managerech) je monitorovat, zda není někdo odstrčený a zda vše probíhá v rámci zachování zdraví a rozumu.

  • Pinterest

Praktické

Možná si také pokaždé kladete otázku, jak tohle stihnu? A mám já toto vůbec zapotřebí?  Takže nádech a výdech. Pokud nestíháte, minimalismus je váš nejlepší přítel.

Pokud pořádáte oslavu v zábavním centru, jste skoro bez práce. Pokud je to ale u vás na zahradě nebo doma, je to prostě na vás. To ale neznamená, že vše musíte stihnout sama. Popřemýšlejte, co musíte udělat vy a co byste mohla delegovat. O pozvánky se u nás třeba starají sami oslavenci (umí kreslit i psát a přiznávám, že je to nesporná výhoda oproti předškolákům). O nafukování balónků se postará zase muž. Občas si dá i se mnou noční šichtu a stříhá a stříhá, co je potřeba. Pokud opravdu nestíháte, můžete dnes využít všemožné služby cateringových společností, lahůdek a cukráren. Vše samozřejmě ale něco stojí. Rychlých a dobrých receptů je dnes už také velké množství, i u nás na blogu už příští čtvretk najdete naše oblíbené a rychlé párty tipy. 

Je dobré nehonit tedy vše na poslední chvíli, jinak se z toho zblázníte. Sama vím, že v den oslavy se to všechno prostě nedá stihnout. Takže doporučuji dekorace nakoupit nejlépe týden před oslavou a jídlo jeden až dva dny předem. Den před oslavou se snažím mít uklizeno a připravené veškeré dekorace, případně předpřipravé jídlo. V den oslavy chystám jídlo  a finální podobu místností. I tak je to často tak tak. :-)

Sama hodně pracuji s papírem a papírovým dekoracemi. Miluji ty možnosti barev a motivů. Dá se s tím krásně vyhrát. Vytisknuté etikety zase krásně poslouží na nádobí, které máme doma nebo se tím dají vyzdobit papírové kelímky. Zamilovala jsem se také do přírodního nádobí, které vypadá stylově a zároveň je ekologičtější variantou, třeba to z palmových listů nám skvěle posloužilo na zahrádní pirátské oslavě. A i když je se snažíme zbytečně neplýtvat, těch pár balonků jednou za rok dětem dopřeji.

  • Pinterest

Odměna pro rodiče

Na tu rozhodně nemůžete zapomenout.  Zvládnout připravit dětskou párty, přežít vysokou hladinu hluku a závěrečný úklid, si odměnu prostě zaslouží. Takže večer žádná práce navíc, ale hezky nohy nahoru a prostě nedělat nic. Možná si jen s úsměvem na tváři vybavit rozářený obličej vašeho oslavence.  A ne abyste to šidili. :-)

Příprava oslavy je náročná, někdy možná hektická. O to víc si průběh oslavy foťte, ať se jí pak za pár týdnů nebo let můžete v klidu kochat a vzpomínat na to, jak jste tenkrát do noci chystali pytlíčky s pokladem a vymýšlely legrační básničky. :-) Přísáhám, že budete mít na co vzpomínat.

Pojďte to s námi oslavit

Důkazem toho, že oslavy opravdu milujeme, je také práce, kterou máme za sebou. Už první tištěná knížka Báječné oslavy svým názvem prozrazuje svůj obsah. Najdete v ní nejen spoustu praktických tipů k uspořádání oslav různého druhu, ale také příběhy a nádherné fotografie.

Knížka je rozdělena na čtyři kapitoly s názvy Čajový dýchánekPiknikNarozeninová oslava a Vánoce. Díky tomu z ní můžete čerpat inspiraci po celý rok.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest