Trefit se dětem do chuti je někdy pěkný oříšek. Jejich mlsné a často konzervativní jazýčky totiž do pusy nedají jen tak něco. Známe, že? Přece ale nebudeme vařit šest různých jídel, aby si všichni na všem pochutnali. Za ty roky s malými a postupně vyrůstajícími dětmi máme už pár vyzkoušených a osvědčených receptů, které většina dětí sní. A když jsou hladové, úspěch je téměř stoprocentní. Mezi takové recepty patří právě boloňská omáčka.
Děti těstoviny prostě milují, člověk si až říká, jestli nejsme všichni původem Italové. A těstoviny s dobrou boloňskou omáčkou u nás dlouho nevydrží. Je to také skvělé zimní jídlo. Sezóna rajčat je pryč, ty z konzervy a pyré to ale jistí. A mleté hovězí problublávající s kořenou zeleninou rozvoní kuchyň a krásně připraví chutové pohárky.
Na této omáčce je skvělá i snadná příprava. Navíc se vše vaří v jednom hrnci, spotřeba nádobí je díky tomu minimální. A to se cení. A je to přesně to jídlo, které můžete připravit den předem, druhý den jen ohřát a oběd je vyřešen.
Boloňská omáčka (pro 6-8 lidí)
Budeme potřebovat
Olivový olej
500 g mletého hovězího
1 cibule nakrájená na kostičky
1 mrkev nakrájená na kostičky
1 řapík celeru nakrájený na kostičky
1 oloupaný a utřený stroužek česneku
300 ml vody nebo hovězího vývaru
200g krájených konzervovaných rajčat
100 ml rajčatového protlaku
2 snítky tymiánu
2 bobkové listy
1 lžíce nasekané petrželky
sůl a pepř
sýr na posypání
Příprava
Na hlubší pánvi rozehřejeme olej a opékáme na něm asi 4 minuty cibuli, mrkev a celer. Po té přidáme maso a česnek. Vše opékáme do té doby než se z masa vypaří voda a maso se začně lehce připékat. Několik minut to asi zabere, tak vydržte. Po té maso se zeleninou zaijeme vývarem či vodou a necháme přijít k varu. Vmícháme račjata, protlak tymián, bobkový list, pepř i sůl. Pokud omáčku připravujete pro malé děti, pepř klidně vynechte a přidejte si ho až na svém talíři. Stejně tak to nemusíte přehánět se solí. Vše zamíchejte, snižte plamen a nechte problublávat po poklicí asi 20 minut. Na posledních pět minut dejte poklici stranou a vařte ještě pět minut než se odpaří tekutina. Nakonec přidejte nasekanou petržel. A je hotovo.
Mezitím, co se vám budou vařit špagety k omáčce, připravte si salát z řapíkatého celeru. Řapíkatý celer má hodně výraznou chuť a nemusí sednou všem. Děti tím možná úplně nepotešíte, na druhou stranu mají možnost ochutnat zase něco nového. Nabídněte jim ho alespoň k ochutnání. Třeba se mezi těmi ingrediencemi najde jedna, kterou si zamilují. :-)
Salát z řapíkatého celeru (pro 6-8 lidí)
Budeme potřebovat
4 řapíky celeru nakrájených na malé kousky
hrst vlašských ořechů
hrst sušených brusinek
misku červených nebo bílých hroznů rozkrojených na půl
2-3 lžíce olivového oleje
2 lžíce vinného octa z bílých hroznů
Sůl a pepř
Ovoce i zeleninu dejte do mísy. V malé misce smíchejte olivový olej s octem a dochuťte špetkou soli a trochou pepře. Směs nalijte do mísy a vše zamíchejte.
A když už máme to zimní období, zkuste místo vody nabídnout dětem vlažný bylinkový čaj s medem. Vy si ho dopřejte s nimi nebo si nalijte deci čístého červeného. :-)
Už víte, co bude zítra na oběd? A které jídlo bez komentářů sní vaše děti?
Chodíte sem rádi? Nechcete přijít o žádnou novinku, bonusy, slevy a informace navíc? Nechte nám zde svůj e-mail a budete první, kdo se vše dozví. :-)