Blog

Zamilujte si svůj vlastní domov

autor: | 4. 1. 2018 | Domov

Nevíme, jak jste to měla v dětství vy, ale co my si pamatujeme, u nás doma se pořád něco vařilo, hodně často hřály svíčky a hrála hudba, všude bylo uklizeno, prádlo bylo vyprané i vyžehlené a s návštěvami se dveře netrhly. Náš domov, byl místo, kde vládl  činorodý bzukot, kde všechno šlapalo a klapalo tak nějak skoro samo.

A pak jsme se vdaly, zavřely za sebou dveře vlastních bytů a zjistily, že tak nějak samo nejde vůbec nic. Věděly jsme zhruba co a jak dělat, co je potřeba, ale všech těch úkolů a povinností, které jsme najednou měly obsáhnout bylo nějak víc, než jsme si vůbec dokázaly představit. Nějak jsme vůbec nevěděly, jak to všechno stihnout k běžnému zaměstnání a škole a nezbláznit se.  A to jsme tenkrát ještě neměly děti…

Projekt zvaný Domov

Pokud jste četla náš poslední článek na našem původním blogu Od hlavy až k patě a přemýšlela jste, co nového za ten projekt vlastně chystáme, tak je to přesně tohle. Je to projekt zvaný „Domov“.

Možná si teď říkáte, co jsme si to vymyslely, psát zrovna v 21. století zrovna o domově, protože na nějaké nažehlené zástěrky rozhodně nejste zvědavá a na hlouposti nemáte čas. Chápeme. My taky ne. Taky si ale už dlouho říkáme, proč nepsat právě o domově.

Co se právě domova týče, zjistily jsme totiž jednu zajímavou věc. V dnešní době najdete návody snad úplně na všechno a podle googlu byste snad zvládla vyletět i na Měsíc. O domově a všem, co je s ním spojené se ale tak nějak shodně a záhadně mlčí. A víte proč? Protože se tak nějak všeobecně předpokládá, že domov je tak trochu zanedbatelná disciplína, kterou všechny zvládáme tak nějak mimochodem a levou zadní. A když ne, tak o tom prostě nemluvíme, protože to přece není až tak důležité.

  • Pinterest

A to se řekne jen: „Připravit večeři“.

A co když je? Kde jinde, než doma by vám mělo být dobře? Být doma neznamená, že na sobě musíte mít tepláky a roztrhané tričko (a pozor, jsou taky tepláky a tepláky). Kde jinde, než doma byste se měla nejlépe najíst a mít kolem sebe hezky a útulno.

Možná jste stejně jako my ale zažila horké chvilky, když jste připravovala první večeři pro návštěvu. Což o to, o jídlo by snad až tolik nešlo, kuchařek je všude dost. Řekl vám ale někdo, jak si všechnu práci rozvrhnout a naplánovat, kdy začít vařit, kdy prostřít stůl, kdy stihnout sprchu (a že je vůbec dobré ji stihnout), kdy se převléct z domácího oblečení a jak potom stíhat konverzovat a přitom nenechat hosty s prázdnou skleničkou, protože jste si při zápalu povídání nějak nevšimla, že tu první vypili hned po příchodu? Je toho dost, viďte? A to jsme jen u jedné večeře a ještě k tomu bez dětí.

Ať už chodíte každý den do práce, jste doma s dětmi nebo pracujete na volné noze z domova, nic z toho není důvodem, proč by váš domov neměl být vaším nejmilejším místem. To, že dnešní doba tvrdí, že něco není důležité, totiž ještě neznamená, že to je pravda.

oběd
  • Pinterest

S nedbalou elegancí

Nejsme žádné stepfordské paničky a nespadly jsme na zem z nebe se zástěrkou a nejlepším receptem na svíčkovou. Rozhodně ne. Za tu dobu, co vlastní domovy tvoříme, jsme si ale prošlapaly pěkných pár cest, udělaly hodně chyb, ale hlavně jsme zjistily, že péče o domov může být radostná i zábavná, a že ji můžeme dělat s lehkostí i elegancí, a že když se něco nepovede, můžeme to příště zkusit znovu a lépe.

Právě tohle je cíl našeho blogu. Probudit ve vás touhu pečovat se o svůj vlastní domov s láskou i šarmem. A taky ve vás vybudovat důvěru, že to zvládnete, protože není jediný důvod, proč byste neměla. Postupně se na blogu dostaneme ke všemu, co se domova týká. Budeme psát o jídle, úklidu, organizaci a rutinách, určitě nemineme oslavy, svátky ani návštěvy a spoustu dalších témat, které k domovu neodmyslitelně patří.

Zkrátka uděláme vše pro to, abyste se možná nově a možná znovu, zamilovala do svého vlastního domova, ve kterém platí vaše vlastní pravidla, a který je místem, kde je vám i vaší rodině zkrátka dobře.

  • Pinterest

O čem to rozhodně není a nebude

Neznáme návod na život ani na dokonalý domov. A ani ho znát nechceme. Nečekejte tedy, že v našich článcích najdete zaručené postupy, jak udělat to či ono. To by byla docela nuda, ne?

Jsme úplně obyčejné ženy a mámy, které mají občas plný koš nevyžehleného prádla, na umyvadle pravidelně nacházíme stopy pasty po dětech a v kuchyni se nám neustále tvoří hora špinavého nádobí. Taky jsme někdy unavené, dokážeme být pěkně protivné a na své děti, světe div se, pravidelně zvyšujeme hlas, i když za ty roky samozřejmě víme, že to nemá žádný efekt.

Zkrátka jsme stále na cestě. Některé oblasti už máme docela vychytané, jiné jsou pro nás jednou velkou výzvou. Proto vás zveme na cestu s námi. Nic, co sem napíšeme neberte jako nějaké pravidlo, kterého se musíte držet. My samy jsme dvě a spoustu věcí děláme každá jinak. Taky jsme každá v trochu jiné životní fázi. Proto vše, co na našem blogu najdete, berte jako inspiraci, kterou si můžete přetvořit k vlastnímu obrazu. Pište nám, diskutujte s námi a buďte nám inspirací i vy. Proto tu jsme.

  • Pinterest

Nesrovnávejte se, nesoutěžte, pojďte si to prostě užít

A ještě jedna důležitá věc. Doba je dnes hrozně rychlá a nároků je moc. Tenhle blog nevznikl proto, aby na vás kladl další. Domov není soutěžní disciplína. Nebudeme se tu předhánět v tom, kdo má doma víc uklizeno a kdo umí upéct lepší bábovku. Naší snahou je, povzbudit vás v tom, že pečovat o domov má smysl, ale to neznamená, že by to pro vás mělo být zdrojem nějakého stresu. Právě naopak. Chceme psát články, které vám ideálně zjednoduší váš život.

Možná si svůj domov teprve zařizujete a nemáte ještě děti, možná se vám právě teď to prvorozené probudilo v postýlce, možná už jste zkušená maminka a máte za sebou pěkných pár let na rodičovské, která zatím ještě neskončila a možná, že tenhle článek zrovna čtete v práci ještě před pracovní dobou. Ať už jste v jakémkoli životním období, chceme vás povzbudit. Nesrovnávejte se. Jste jedinečná a prožíváte své jedinečné životní období. Jsou věci, které s novorozeným miminkem prostě nemůžete obsáhnout, stejně jako nemůžete stihnout všechno, pokud při péči o tři děti ještě chodíte do práce. To je život. Nebudu se tu teď moc rozepisovat, protože k tomuto tématu se více vrátíme hned v příštím článku.

Zatím ale můžu napsat, že se budeme snažit všechny články psát tak, aby se v nich našla každá z vás. U náročnějších oblastí se budeme vždy snažit vymyslet tzv. odlehčené verze, aby ten domov a vše kolem něj byl opravdu radostí.

  • Pinterest

Napíšeme si?

Tak co? Vydáte se s námi za dobrodružství zvaným domov? Zaujalo vás téma našeho nového blogu? Napište nám do komentářů nebo na náš email [email protected].

A pokud se vám tu líbí, nezapomeňte se přihlásit k odběru našeho newsletteru. Každý čtvrtek vám pošleme nový článek, ale připravujeme také novinky a výhody pro všechny členy emailového klubu. V nejbližších dnech ale můžete ve schránce čekat také jeden bonusový článek s naším receptem na boloňské špagety, které vidíte na fotkách.

Těšíme se na vás a na společnou práci, která nás čeká.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest