Blog

Rodina či kariéra? A můžu mít obojí?

autor: | 11. 1. 2018 | Rodina

Tvořit domov je úžasná věc. Tvořit domov ale neznamená být pořád doma a nevěnovat se ničemu jinému. To je asi základní myšlenka našeho nového blogu. I proto hned druhý lednový článek chceme věnovat tématu, které s domovem velmi úzce souvisí a je běžnou, i když často nelehkou součástí našich životů. Je to práce. Pokud se zrovna chystáte vrátit po mateřské zpátky do práce nebo už jste nějaký ten čas v procesu a stále řešíte, jak vše skloubit a zvládnout, je dnešní článek právě pro vás.

Z vlastních zkušeností i z osobních rozhovorů víme, že právě tohle téma dokáže způsobit bezesnou noc a vrásky na čele nejedné z nás. Je vůbec možné nějak skloubit rodinu a domov s prací a vlastní kariérou? A co k čemu mám vlastně ladit? Jak to dělají všechny ty úspěšné ženy, které znám ze stránek časopisů nebo z vlastního okolí? Těžké otázky, které jste možná někdy ani nevyslovila nahlas, ale jsme si téměř jisté, že pokud máte malé děti, musely vás někdy napadnout. Ani my na tom nejsme jinak. Posledních několik let i my neustále hledáme tu správnou cestu a rovnováhu mezi rodinou a prací. 

  • Pinterest

Nedávno jsem seděla v naší kuchyni s mojí kamarádkou u podvečerní kávy. Přišla k nám i s dětmi po práci. Děti máme stejně staré, ona už ale nějaký rok pracuje na plný úvazek v oboru, který studovala, a který ji moc baví. Ptala jsem se jí, jak to dělá, že působí stále tak vyrovnaně a v klidu, když má náročné povolání a k tomu své mateřské povinnosti, které rozhodně nezanedbává. Odpověděla jednoduše. „Vím, kde je má priorita a podle toho si organizuju vše ostatní.“

Myslím, že moje kamarádka to vystihla velmi dobře.

Vědět, kde je má priorita

Dnešní doba je v určitém směru velmi náročná a na nás ženy nejsou kladeny zrovna malé nároky. Spojit péči o sebe, s péčí o děti a domácnost a ještě k tomu připojit vlastní zaměstnání či podnikání a neustálé sebevzdělávání, to je úkol hodný Supermana. Možná jste si sama pro sebe občas pomyslela, že to nemůžete zvládnout, protože nikdy nebudete dost. Dost štíhlá, dost vzdělaná, nebudete se dost věnovat svým dětem a nikdy dost nevyniknete ve své práci. Ano, máte pravdu. Ve všech těchto oblastech dohromady opravdu nikdy nebudete dost. Žádná z nás. Nikdo nemůže dělat vše na 100%. Pokud vám někdo tvrdí, že vše zvládá a stíhá a všechno má srovnané, je to jen iluze, proto se tím vůbec nemusíte trápit. Když si ale určíte svoji prioritu, všechny další úkoly  povinnosti se už samy poskládají. Věřte, že to funguje. A nehledejte nikde správnou odpověď. Vaše priorita je vaše. Možná si teď říkáte, díky za radu, ale jak to mám udělat, když mi všechno, co dělám, přijde důležité?

  • Pinterest

Kde budu za dvacet let

Zkuste udělat jednu věc. Najděte si chvilku klidu, vezměte si do ruky i papír a tužku. Přemýšlejte o tom, kde vidíte sama sebe za dvacet let. Co byste za tu dobu chtěla opravdu dokázat. Kde vidíte sebe a svoji rodinu? Vidíte třeba velký dům či byt s ateliérem pro vaši kreativní práci s dospívajícími dětmi v zádech? Nebo vás jako první napadla myšlenka na vybudovanou firmu či restauraci? Nebo se vidíte na manažerské pozici ve velké nadnárodní firmě? Nebo něco úplně jiného?  A stejně si představte, co chcete vidět, když se za těch dvacet let ohlédnete zpátky. Co nechcete minout, čeho nechcete jednou litovat a co vás naopak nebude mrzet, když to neuděláte?

Dají se tyto dvě představy spojit nebo se úplně rozchází? Pokud chcete mít za dvacet let rozjeté úspěšné podnikání, ale zároveň nechcete přijít o žádnou důležitou událost v životě vašich dětí a chcete jim být co nejvíc nablízku, možná budete vše muset ještě jednou přehodnotit.

Co zaléváte, to roste

Tenhle malý pohled do budoucnosti je dobrý v tom, že nám pomáhá určovat přítomnost. To, do čeho vkládáme energii, to roste. V životě můžeme mít sice téměř všechno, ale ne všechno naráz. Vždy přijde chvíle, kdy se musíme pro něco rozhodnout, abychom mohli jít dál. A to je dobře. To neznamená, že vše ostatní pustíte, ale znamená to, že něčemu zkrátka dáte přednost a podle toho zařídíte vše ostatní.

V dnešní době se často mluví o úspěšných ženách, které vybudovaly vlastní podnikání nebo cokoli jiného a zároveň vychovaly své děti. Je to určité dobré a inspirující, jen se už méně mluví o pozadí celého příběhu. Pokud zrovna domlouváte důležitý obchod, nemůžete zároveň psát doma s dětmi úkoly. Pokud právě otevíráte restauraci, nejspíš nemůžete zpívat doma ukolébavku. A pokud naopak věnujete roky péči o děti a domácnost, nemůžete zároveň ve stejném období šplhat na kariérním žebříčku. Pokud určíte jako prioritu jednu věc, nemůžete stejnou mírou věnovat pozornost druhé.

Věřím tomu, že pokud sama budete vědět, co opravdu chcete, přijde velká úleva. Nemusíte se pak už ohlížet na to, jak to dělá někdo jiný. Vybrala jste si svoji cestu. Jestli je správná, vám nikdo neřekne. V každém případě vás to bude stát určité odříkání a sebezapření. Nikdo vám ani neřekne, jak váš příběh dopadne. Život není černobílý a když uděláte krok A, nemusí po něm následovat krok B. Pokud se ale rozhodnete podle sebe a svého nejlepšího vědomí a svědomí, pravděpodobně se v budoucnosti vyhnete pocitu promarněného času. Času, který vám už nikdy nikdo nevrátí.

Vždy vycházejte ze své vlastní situace

Možná jste si občas pomyslela něco v tom smyslu, že jste méně schopná než vaše kamarádka či kolegyně, protože ony toho prostě zvládají mnohem víc, i když pracují třeba stejně jako vy. Další iluze. Nikdo není ve stejné situaci jako jste vy. Nikdo nežije ve stejném manželství, nemá stejné podmínky ani stejné děti. Proto jediný, s kým se můžete srovnávat, s kým porovnávat své úspěchy či neúspěchy, jste jen vy sama.

Je velký rozdíl pracovat na volné noze nebo v zaměstnání s pevnou pracovní dobou nebo snad dělat obojí. Je rozdíl mít jedno či více dětí. Je rozdíl mít děti zdravé či jakkoli nemocné. Je rozdíl mít v záloze hlídací babičky nebo ne. Je také velký rozdíl v tom, jakou práci má váš muž. Jestli je celé dny i týdny na cestách nebo pracuje z domu a dělí se s vámi o všechny povinnosti, a je samozřejmě obrovský rozdíl, pokud jste na děti úplně sama, (a velký respekt a klobouk dolů přede všemi vámi, které jste v podobné situaci).

V jakých podmínkách jste právě teď ve vašem životě, víte jen vy sama a vaše rodina. Můžete se inspirovat u jiných žen, můžete se poradit, hledat různé cesty a určitě to dělejte, protože je to velmi obohacující. Nenechte ale nikoho, aby vám říkal, která cesta je ta správná. To, co je ideální volba pro jednu z nás, je pro druhou dost možná z objektivních důvodů úplně nemožné.

  • Pinterest

Mateřská jako příležitost

Pokud jste právě na mateřské a rozhodujete se, co dál a máte pocit, že jedinou možností je dát děti do školky a vrátit se do práce, chceme vás moc povzbudit. Pokud cítíte, že to není cesta, kterou byste pro sebe a své děti vybrala, zkuste najít jinou. Mateřská a rodičovská je úžasný a vzácný čas, který můžete využít nejen naplno pro své děti, ale také proto, abyste přišla na to, co chcete v životě dál. Můžete se v tomto čase naučit nové věci, udělat si třeba nějaký rekvalifikační kurz nebo můžete zkusit začít rozjet vlastní podnikání.

Na tomto místě, ale musíme zdůraznit, že vše, do čeho se pustíte, navíc s dětmi v zádech, se neobejde bez podpory. Sama to zkrátka nezvládnete. Proto o všem nejdřív mluvte se svým mužem i nejbližší rodinou a ujistěte se, že vás ve vašich začátcích podpoří a pomůžou. A samozřejmě počítejte i s tím, že váš plán možná nevyjde. I to se stává. Vše, co se ale naučíte, už se neztratí.

Úkol pro každý den

Dočetla jste až sem a máte pocit, že jste nedostala žádný přesný návod, jak vlastně skloubit rodinu práci? Musíme vás asi zklamat. Žádný takový totiž neexistuje. Od chvíle, kdy se stanete mámou, čeká vás mnoho let, které budou naplněné každodenním vyvažováním, srovnáváním priorit a přehodnocováním. Vy sama se budete denně rozhodovat a hledat míru a hranici mezi rodinou a vlastním životem. Už nikdy nebudete jen sama za sebe. Vždy, když se budete pro něco rozhodovat, budete zvažovat všechny důsledky, které to bude mít na vás, vaše manželství i na vaše děti. Pokud jste četla náš poslední článek na původním blogu víte, že samy jsme si podobným rozhodováním prošly minulý rok také. A víme, že to nebylo naposledy.

  • Pinterest

Praktické tipy na cestu (mezi domovem a prací)

Na závěr pro vás máme ale přece jen několik praktických tipů, které vám pomohou najít si svoji vlastní cestu a rovnováhu mezi domácími a pracovními povinnostmi.

Ujasněte si svoji prioritu

Když budete vědět, co je pro vás to hlavní, budete mnohem lépe organizovat všechny ostatní povinnosti. Počítejte i s tím, že v každém případě budete muset něco obětovat a každé vaše rozhodnutí bude mít své vlastní důsledky. To je ale úplně přirozené a taky zdravé.

Určete si vlastní definici úspěchu

Úspěch může být pro každou z nás něco úplně jiného. Definujte si svůj vlastní. Jen když budete vědět, co je pro vás samotnou úspěch, jste schopná jej dosáhnout.

Porovnejte své touhy se svými možnostmi

Buďte nohama na zemi a nedávejte si nereálné cíle. Řekněte si, co byste ráda a co je doopravdy ve vašich možnostech. Nepodceňujte se, ale ani nepřeceňujte. Tento bod můžete použít jak v dlouhodobých cílech, stejně jako každý jednotlivý den.

Než se pustíte do něčeho úplně nového

Ujistěte se, že máte podporu v zádech. Buďte odvážná, ale ne zbrklá. Každý krok si dobře promyslete a spočítejte. Mějte vizi, ale počítejte i s tím, že váš plán nemusí vyjít.

Připravte se

Než se rozhodnete pro jakoukoli práci, pečlivě zvažte věk vašich dětí, možnosti pravidelného hlídání ve vašem okolí, jako jsou jesle či školky, ale také pomoc s hlídáním v období nemoci či jiných nepředvídatelných událostí. Určitě si s mužem proberte rozdělení rodičovských i domácích povinností a zvažte náročnost práce u vás obou.

Chceme vás moc povzbudit v tom, abyste se nebála vydat se cestou, kterou před vámi ještě moc lidí nešlo. Možná vůbec nikdo. Neohlížejte se na to, jak to dělají všichni ostatní, ale přemýšlejte o tom, jak to budete ve svém životě dělat vy. Buďte připravená nést zodpovědnost za své kroky a rozhodnutí, ale taky se příliš nebojte toho, co bude nebo nebude. Každý den má totiž dost svých vlastních starostí. 

  • Pinterest

Na závěr vám chceme moc poděkovat za všechny vaše komentáře, emaily i zprávy, které jste nám nechaly na sociálních sítích k našemu prvnímu lednovému článku. Takovou vlnu krásných reakcí jsme upřímně ani nečekaly.

  • Pinterest

Nechcete přijít o žádný z příštích článků? Chcete být informovaní včas o novinkách, které chystáme? Pak se přihlaste do našeho e-mailového klubu.  Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje a z klubu se také můžete kdykoli zase odhlásit.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest