Blog

4 místa v kuchyni, která si zaslouží naši pozornost

autor: | 23. 5. 2019 | Organizace

Kuchyně je úžasné místo plné praktických a funkčních pomocníků. Sama s oblibou říkám, že myčka, pračka a sušička jsou mé nejlepší kamarádky, které mne nenechají ve štychu. Vedle myčky máme v kuchyni ale i další místa, která používáme velmi často a jsou pro nás už naprosto nepostradatelné, ale ne vždy jim věnujeme dostatečnou péči. Není to vždy o tom, že by se nám nechtělo, ale velmi lehce při jejich používání přehlédneme, v jaké stavu se vlastně nachází. Také se vám to občas stává? Neustále držíte v ruce mobil, odkládáte ho a zase berete, ale už si neuvědomíte, že by potřeboval vyčistit display.  Věřím, že takových míst a věcí bychom našli v našem každodenním životě hned několik. Dnes se podíváme na to, jaká místa v naší kuchyni nechtěně přehlížíme a proč by si zasloužily větší pozornost.

A o koho, že to jde? Dnes se zaměříme na tyto čtyři místa:

Myčka

Dřez

Trouba

Odpadkový koš

Pokud náš blog čtete pravidelně, už asi víte, že všechno o čem píšeme, tak nějak zažíváme i na vlastní kůži. U zmíněných míst v kuchyni, které si zaslouží naši pozornost tomu není jinak. Pokud jste na tom s vaší pozorností a péčí lépe, máte o starost méně. Pokud si na podobná místa také jen horko těžko vzpomenete, nepropadejte panice, určitě vám jdou lépe jiné věci a nikde není psáno, že se pozornosti nemůžete naučit. :-)

 

Jak to tedy je s těmi zanedbávanými místy a jak na ně přestat zapomínat?

Myčka

Možná si říkáte, co je na myčce špinavého, když její funkcí je právě mytí a čistota. Pokud ale delší dobu nebudete čistit filtr, brzy poznáte, že i myčka si zaslouží vaši pozornost. Svým životem si ale nežije jen filtr, ale hlavně „zádveří“. Skládání nádobí do myčky nebývá tou nejzábavnější činností. To už zjistily i naše děti. Seškrabávat zbytky nebo opláchnout talíře a hrnce před vložením do myčky se ne vždy chce. A tak spěcháme, a i když nespěcháme, stejně se nám špína a zbytky jídla usazují právě na bocích otevřených dveří myčky a také v jejím nejbližším okolí.

Pokud také na čistotu kolem myčky spíš zapomínáte, můžete zkusit zahrnout péči o myčku do svého týdenního úklidu anebo třeba do pravidelného večerního úklidu kuchyně. Je pravda, že otřít nános po jednom dni je přeci jen jednodušší než umývat zbytky jídla, které se usazovaly dobrých pár týdnů. :-)

  • Pinterest

Photo by Mamami

Dřez

Jak vypadá váš dřez po ránu? Ptáte se proč po ránu? Ranní dřez vám totiž připomene, co jste dělali včera. Pokud je váš dřez neustále plný nádobí, asi nebude vypadat úplně k světu. Pokud jste ale zvyklí mít přes den a hlavně večer prázdný dřez, je daleko pravděpodobnější, že vzhled dřezu bude na dost vysoké úrovni. Ono totiž na přísloví „co oči nevidí, to srdce nebolí“ něco bude.

Ve svých „nácti“ jsem nesnášela úklid dřezu. Zbytky jídla v sítku byly pro mne snad horší než mrtvá myš na chalupě. Dnes to zjišťují mé děti a myslím, že už se moc těší, až zaučí zase ony své děti. Údržba dřezu není zkrátka pro žádné citlivky. Vyklizený a umytý dřez ale dodá naší kuchyni pocit čistoty. I u nás je někdy náročný večer a to poslední na co je čas a chuť, je úklid kuchyně a mytí dřezu. Když ale ráno přijdu do uklizeného, kde mne nevítá zaneřáděné sítko a hora nádobí, je to ráno přeci jen o dost milejší. :-)

Pokud se naučíte dřez pravidelně čistit a udržovat ho prázdný, budete mít navíc pocit, že je vaše kuchyně vlastně docela uklizená a čistá. Prázdný a naleštěný dřez prostě dělá divy!

  • Pinterest

Photo by Mamami

Trouba

A šup s tím do trouby. Upéct, vytáhnou a rychle zavřít. Také to tak občas s troubou máte? A po pár týdnech či měsících se nestačíte divit? A zrovna ta připečená místa v troubě jdou tak těžko vydrhnout. Někdo to řeší tím, že nepeče, na druhou stranu zrovna pečení je vlastně nejjednodušší forma vaření. I tam to ale prská a připaluje se, občas vyskočí nějaký kousek z plechu. Pokud pečete opravdu často, je dobré občas (nebo raději pravidelně) se do trouby podívat a zjistit její stav i v době, kdy není rozpálená.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Odpadkový koš

Tady si to můžeme přiznat. Většina z nás asi není zero waste typ. Vždy nějaký odpad mít budeme a pokud vaříme, budeme mít vždy co dělat s různými zbytky a tekutinami. Přijde mi, že je to jedna z nejnáročnějších věcí na kuchyni vůbec. Udržovat chod kuchyně v čistotě tak, abychom v ní mohli dělat vše, co potřebujeme a zároveň nám v ní bylo hezky a čisto.  Odpadkový koš, který plní svoji funkci bez velkého zápachu a který nepřekáží, je proto dost významnou částí kuchyně. Čím víc ho i jeho okolí budeme zanedbávat, tím intenzivněji a rychleji nám to stejně vrátí. Ano, v tomto případě nemáme nikdy hotovo a je opravdu lepší na vynesení odpadkového koše myslet častěji než naopak. Ideálně alespoň jednou denně vynést koš a jednou za pár dní umýt jeho okolí je dobrým návykem pro udržení kuchyně bez zápachu a špíny.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Topíte se v nepořádku? Napište nám a probereme to spolu

Bojujete s nepořádkem a chaosem ve svém domově? Dělá vám problém dotahovat věci do konce? Nevíte, jak zapojit do péče o domácnost ostatní členy rodiny? Pojďme to spolu probrat přes telefon a my vám pomůžeme nejen definovat příčiny vašeho chaosu, ale také společně najdeme konkrétní kroky k jejich řešení. Napište nám ještě dnes na [email protected] nebo vyplňte krátký formulář.

  • Pinterest

E-mailový klub

Každý čtvrtek ráno dostávají členové našeho e-mailového klubu upozornění na nový článek, ale součástí jsou také nejrůznější výzvy či bonusy.

Pokud o ně nechcete přijít vy, přihlaste se do klubu už dnes.  Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud byste náhodou časem zjistili, že vám odběr našich novinek nevyhovuje, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest