Blog

Zbavte se nepořádku v ložnici už napořád

autor: | 21. 2. 2019 | Organizace

V ložnici bychom měly především odpočívat a čerpat nové síly. K tomu, aby se nám to dařilo opravdu naplno, je třeba jedna důležitá věc. Mít ložnici uklizenou a uspořádanou. Jistě, spát se dá docela dobře i v případě, že šatní skříň přetéká věcmi, prostor pod postelí neslouží k ukládání věcí, ale spíše k uschovávání nepořádku a noční stolek je plný nedočtených knih i papírových kapesníků. Nesjpíš ale samy tušíte, že odpočívat se nám bude dobře v prostředí, které je nejen útulné, ale také uspořádané. A právě o tom, jak ze své ložnice odstranit chaos a nepořádek, bude dnešní článek.

Milovala jsem ložnici v našem prvním bytě, do kterého jsme se s mužem nastěhovali hned po svatbě. Byla malinká, a to dokonce tak, že můj šikovný muž musel zkracovat rám postele, aby se nám vůbec vešla dovnitř. Okna měla směrem do zahrady a před oknem stála stará meruňka, jejíž větvě jen lehce propouštěly dovnitř první ranní paprsky. Kromě postele, vestavěných skříní a malinkého toaletního stolku (můj muž vyrobí, co mi na očích vidí), v té místnosti vlastně nic nebylo. Ani nepořádek ne. Dodnes mě mrzí, že jsem si ji tenkrát víc nefotila (asi že nebyl instagram). Když jsme se přestěhovali do našeho současného bytu, ložnici jsme oproti té původní měli naopak obrovskou. Možná až příliš. Aspoň podle nepořádku, který jsme v ní dokázali vytvořit.

Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se v ní naučila žít a opravdu si ji užívat. Když se mi to ale už začalo dařit, rozhodli jsme se pro poměrně zásadní změnu dispozic a naši ložnici jsme předělali na druhý dětský pokoj. Naše současná ložnice je tak součástí našeho obývacího pokoje, ale přesto, že toto uspořádání není úplně ideální, podařilo se nám i tak vytvořit příjemnou zónu klidu a odpočinku. Velkou zásluhu na tom má především fakt, že jsem se naučila prakticky v jakémkoli prostoru zavést určitý řád. Věřím, že stejně tak se to může podařit i vám, ať už vaše ložnice vypadá jakkoli.

Připraveno na úklid

Než se pustíte do organizace a úklidu ložnice, připravte si čtyři různé koše či pytle a označte si je štítky

  • nechat
  • vyhodit
  • do jiné místnosti
  • prodat či darovat

Toto členění vám velmi pomůže zvlášť v případě, že máte věcí moc a neustále je přesouváte z místa na místo, aniž byste je vlastně uklízely. Při třídění a úklidu postupujte systematicky a u každé jednotlivé věci si položte následující otázky:

  • Mám tuto věc ráda? Dělá mi radost?
  • Potřebuji tuto věc?
  • Používám ji pravidelně? (U sezónních věcí to může znamenat vždy v dané sezónně)
  • Sedí mi tato věc, hodí se k mému současnému životnímu stylu i stylu oblékání? (tato otázka patří k oblečení a módním doplňkům)

Postel

Základ každé ložnice. Možná v ložnici nemáte ani šatní skříň, natož toaletní stolek. Možná v ní nemáte ani ten noční, ale nejspíš v ní docela jistě máte postel. Na posteli by ideálně nemělo být nic jiného, než polštáře a peřiny, případně přehoz a dekorační polštářky. Vše ostatní vytváří na vaší posteli nepořádek, který nejpozději večer musíte stejně někam dát, abyste si mohla jít lehnout. Proč si to tedy neulehčit a věci, které do postele nepatří, neodstranit rovnou? To by měla být ta nejjednodušší část. Jakmile budete mít uklizeno na posteli, podívejte se pod postel.

Pokud pod postelí nemáte úložný prostor, nemusíte nic řešit, pokud ano, vytáhněte všechny věci z pod postele a roztřiďte je do připravených košů. Prostor pod postelí by měl ideálně zůstat prázdný, ale pokud bojujete s místem, využijte jej. Tento prostor může být ideální k uložení sezónního oblečení, sportovního vybavení nebo třeba přikrývek pro hosty, které uložíte do vakuových pytlů. Věci pod postel ale ukládejte vždy v úložných koších či krabicích, nejlépe uzavíratelných, aby se na ně zbytečně neprášilo.

 

Noční stolek

Můj noční stolek byl už od dětství tak trochu mojí třináctou komnatou. V dětství se mi podařilo dva dokonce rozbít jen tím, jak jsem se do něj stále snažila vecpat více a více věcí. V současné době má můj noční stolek pouze podobu malé poličky nad postelí, takže mi už žádný nepořádek nehrozí. Vím ale, že i kdybych jej měla, už bych si jej žádným nepořádkem nezanášela. Pokud je váš noční stolek v současné době jeden velký chaos, vyskládejte z něj znovu všechny věci, zodpovězte si na uvedené otázky a znovu je roztřiďte do připravených košů. Když budete třídit opravdu poctivě, mělo by vám na nočním stolku zůstat opravdu jen minimum věcí, které opravdu pravidelně používáte a potřebujete v době mezi večerem a ránem.

Můžou to být:

  • knihy, které aktuálně čtete (ten zbylý štos můžete s klidem uklidit zpět do knihovny)
  • šperky, které si na noc sundáváte
  • budík (nebo mobil)
  • nabíječka na telefon
  • léky
  • kapesníčky
  • sklenice s vodou

Všem ostatním věcem, které večer, v noci či brzy ráno nepotřebujete, najděte jiné místo k uložení nebo je rovnou vyhoďte či pošlete dál. Jakmile si jednou uděláte ve svém nočním stolku pořádek, snažte si jej také udržet. Věci, které se v blízkosti vaší postele z různých důvodů ocitnou, vracejte co nejdříve zpět na jejich místo. Prostor okolo vaší postele by měl být co nejklidnější, zbavený všech možných rušivých vjemů, které by narušovaly váš spánek.

 

  • Pinterest

Photo by Mamami

Šatní skříň

Ukládání oblečení patří v každé domácnosti mezi největší výzvy. Nezáleží ani příliš na tom, zda máme skříň malou či velkou nebo zda dokonce vlastníme šatnu. Všichni musíme nějakým způsobem stále řešit napětí mezi omezeným prostorem a počtem oblečení a zároveň hledat optimální způsob uložení jednotlivých kousků. O šatní skříni bychom mohly napsat samostatný článek (a časem to také uděláme), prozatím ale shrnu alespoň pár základních principů, které vám pomohou vnést do vaší skříně pořádek.

Vyhraďte si jeden den nebo alespoň odpoledne a vytáhněte ze své šatní skříně vše, co v ní máte. Z vlastní zkušenosti tuším, že nemusí obsahovat pouze oblečení, takže vše, co oblečení není, znovu roztřiďte do připravených košů, přičemž se snažte postupovat tak, abyste do šatní skříně vracely zpět pouze oblečení či módní doplňky.

Poté se pusťte do třídění oblečení. Vezměte každý jednotlivý kousek, zodpovězte si uvedené otázky. V případě, že si nejste jistá odpovědí, daný kousek si rovnou zkuste. Ve skříni by vám tak měly zbýt opravdu jen kousky, které:

  • nosíte ráda a pravidelně
  • sluší vám
  • cítíte se v nich pohodlně
  • jsou čisté a neporušené

Zpět do skříně pak můžete jednotlivé kousky ukládat různě. Záležet bude především na konečném poštu kusů oblečení a doplňků, ale také na velikosti úložného prostoru. Pokud máte velkou skříň, či dokonce šatnu, můžete si oblečení rozdělit podle kategorií na košile, saka, kalhoty, šaty a sukně. Pokud je celou vaší šatnou jedna skříň, můžete se inspirovat metodou KonMari a oblečení ukládat na ramínka tak, že bude stoupat směrem doprava, od nejdelších kabátů a šatů až k halenkám. Mně samotné vyhovuje pak toto uspořádání především barevně, kdy mám v levé časti skříně tmavé věci a postupně ukládám oblečení směrem doprava podle barev až k bílé barvě.

Věci, které nemusí viset na ramínku pak také můžete ukládat různě. Někomu budou více vyhovovat klasické komínky, které se dají opět třídit podle kategorií i barev nebo se můžete opět inspirovat u Marie Kondo a oblečení skládat za sebe nejlépe do nějakého košíku či krabice.

Co s odpadem

Pokud za sebou máte předchozí čistku a postupovala jste podle popisu, nejspíš vám teď v ložnici zůstaly asi tři pytle či koše věcí, které ve vaší ložnici již nemají místo. Věci, které podle vás již nebudou k užitku vám ani nikomu jinému, roztřiďte dle odpadu a vyhoďte. Pokud je věcí opravdu hodně, uděláte nejlépe, když je odvezete do sběrného dvora.

V koši s názvem „prodat či darovat“ vám zůstalo nejspíš oblečení. Co se týče oblečení, které by ještě někdo mohl použít, zkuste se dřív, než oblečení v pytli hodíte do sběru textilu, zeptat kamarádek či příbuzných, zda by o nějaké kousky nestály, buď zdarma či za menší peníz. My samy takto v naší rodině fungujeme už roky ke všeobecné spokojenosti. O vaše staré oblečení mají zájem i některé obchody s oblečením. Jistě, pokud vůbec nevíte, kam oblečení dát, je to nejspíš ekologičtější cesta, než jej hodit do popelnice před domem. Myslete ale i na to, že za nějaký čas se váš vyhozený kousek vrátí v trochu jiné podobě do oběhu a obchod z něj bude mít znovu nemalý zisk. Víme, že problematika odpadu je velká a jistě se i jí časem budeme na blogu věnovat podrobněji.

Pokud vám je nepříjemný pohled na množství odpadu, které máte likvidovat, zkuste si z něj vzít pro začátek zejména ponaučení k tomu, více přemýšlet nad každým jednotlivým nákupem. To neznamená, že se musíte stát minimalistkou. Když ale začnete nakupovat vědomě, naučíte lépe zacházet s penězi a budete si také mnohem více vážit každé věci, kterou doma máte a budete se o ni starat co nejlépe, aby vám také co nejdéle vydržela.

  • Pinterest

Photo by Mamami

Co se do ložnice nevešlo

Poté, co jste vyhodila všechen odpad by vám měl zbýt v ložnici koš s názvem „do jiné místnosti“. Zkuste tedy roztřídit jednotlivé věci podle toho, kam podle vás opravdu patří. Knihy vraťte zpět do knihovny, manikúru a kosmetické lahvičky do koupelny a postupně tak roztřiďte celý koš. Pokud pro dané věci ale nemůžete najít místo, ale nechcete je vyhodit, můžete dát koš zatím stranou někam, kde vám nebude příliš překážet. Postupně, jak budeme procházet všechny místnosti a budeme je postupně třídit a uklízet, možná se pro tyto věci najde nové místo. Pokud ne, nejspíš  časem zjistíte, že je vlastně nepotřebujete a dáte je ze svého domova pryč.

Nechcete na to být sama?

Je vaše ložnice v současné době vším možným, jen ne místem pro kvalitní odpočinek? Bojujete s úložnými prostory a klidný spánek vám podvědomě ruší nepořádek ukrytý pod postelí?

Nebo ložnici vůbec nemáte a řešíte, jak co nejlépe zorganizovat váš domov tak, aby část vašeho domova oddělená pro spánek, byla co nejpříjemnější?

Nemáte ale momentálně sílu ani chuť vše dělat sama? Díky nám už na to sama být nemusíte! 

Jste navíc z Brna? Pak vám moc rády se vším pomůžeme osobně. Společně s vámi protřídíme všechny skříně i poličky a vneseme do nich nový svěží vítr v podobě nového a funkčního úložného systému. Že žádný zatím ani nemáte? Nevadí, boxy a košíky vám nejen navrhneme, ale také si vše přeměříme, nakoupíme a přivezeme až k vám domů.

S námi tak vše zvládnete nejen mnohem rychleji, ale především v klidu a bez zbytečného stresu.

Tak co, pustíme se do práce společně? Napište nám ještě dnes na [email protected].

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest