Blog

Šest týdnů do Vánoc? Letos je zvládnete úplně v klidu

autor: | 8. 11. 2018 | Domov, Organizace

Podzim je v plném proudu a ač se to zdá možná neuvěřitelné, do Štědrého dne zbývá něco málo přes šest týdnů. Vánoce jsou pro většinu z nás asi největší slavností z celého roku.  Věnujeme jim týdny příprav a někdy také spoustu nervů. Někomu pouhá zmínka o Vánocích zvedne náladu, jinému zase krevní tlak. Někdo se v oslavě Vánoc přímo vyžívá, jiný se snaží dělat, že nejsou. Možná vás právě teď přepadla panika a v hlavě jste začala přepočítávat vše, co zatím nemáte nachystané. Možná jste naopak mávla rukou s tím, že nějak se to udělá, ale rozhodně se kvůli Vánocům nemíníte nějak přehnaně angažovat. Ať už je to jakkoli, dnešní článek je určený právě vám. Šest týdnů do Vánoc je dost dlouhá doba na to, abyste stihla v klidu vše, co je na Vánoce potřeba připravit. Zároveň bychom vás chtěly dnešním článkem povzbudit. Těch šest týdnů do Vánoc můžete využít nejen k nákupu dárků a pečení cukroví. Právě teď je ideální doba k tomu, abyste se v běhu všedních dní na chvíli zastavila. Pokud nemáte na Vánoce ty nejlepší vzpomínky, možná je na čase to změnit a jednoduše začít tvořit jiné. Máme šest týdnů do Vánoc. To je spousta času. 

Za šest týdnů se toho dá stihnout opravdu dost a Vánoce se dají určitě připravit i v kratším čase. Pokud si je ale chcete užít opravdu v klidu a bez zbytečného stresu, je právě teď ideální čas začít aspoň přemýšlet o tom, jak by ty vaše letošní Vánoce měly vypadat.

  • Pinterest

Určete si vánoční priority

O prioritách jsme psaly během roku několikrát a nevyhneme se jim ani o Vánocích. Náš čas je vždy omezený a nemůžeme stihnout úplně všechno a dokonale. Právě proto je dobré určovat si priority. Jaká je ta vaše letošní vánoční? Víte to? Zkuste o tom chvíli přemýšlet a buďte konkrétní. Jistě, každá z nás si chce nejspíš o Vánocích užít čas s rodinou. Tak aspoň o Vánocích často mluvíme. Buďte ale praktická. Abyste si ten čas s rodinou mohla opravdu užít, musíte si zorganizovat i všechny ostatní úkoly, které vás do Vánoc čekají. Pokud si k času s rodinou zároveň namyslíte pečení 20 druhů cukroví v adventu a po Štědrém dni se rozhodnete navštívit veškeré příbuzenstvo, kolik poklidného času s vaší rodinou můžete reálně strávit? Jistě víte, kam tím mířím.

Je důležité si hned na začátku určit své priority a podle nich také jednat. Pokud vás pečení opravdu baví a nedělá vám problém, možná to pro vás může být skvělý čas, který strávíte se svými dětmi nebo třeba se svojí maminkou. Možná jste spíš tvořivý typ a máte opravdu ráda dárky. Je možné, že o to více času věnujete jejich nákupu, výrobě i balení. A je to tak úplně v pořádku. Možností je spousta. Každý jsme úplně jiný. Přemýšlejte o tom, co je pro vás osobně o Vánocích to nejdůležitější a mluvte o tom i se svým mužem, případně i dětmi. Ušetříte si tak nejspíš spoustu zbytečných nervů i nedorozumění. Jsou to vaše Vánoce a vaše priority. Není žádná správné pořadí. To si musíte určit jen vy sama.

Přemýšlejte o stylu vašich Vánoc

Právě teď je taky ideální doba přemýšlet o tom, jak chcete letošní Vánoce trávit a v jakém stylu se vánoční přípravy i celé vánoční svátky u vás doma ponesou. Pojedete na Štědrý den k rodičům nebo je naopak pozvete k vám domů? Budete chtít slavit jen v úzkém kruhu rodinném nebo si Vánoce naopak milujete velkou společnost? A v jakém stylu budete Vánoce připravovat? Chcete aby Vánoce u vás doma byly více slavnostní a formální nebo jste minimalisté, kteří si na okázalost zrovna nepotrpí. Nebo chcete letošní Vánoce slavit úplně netradičně a jinak? Ať už je to jakkoli, mluvte o svých představách i s vaším partnerem a rodinou. Nemusíte slavit Vánoce tak, jak se to u vás doma vždycky dělávalo, pokud vám to nevyhovuje a necítíte se v tom dobře. Nebojte se zavádět u vás doma vaše vlastní zvyky a tradice nebo je třeba naopak i měnit. Spousta lidí je z Vánoc otrávená už dopředu jen proto, že způsob, jakým Vánoce vždy slaví, je jim naprosto cizí. Samozřejmě, pokud slavíte Vánoce např. u rodičů, budete muset respektovat jejich zvyky. Možná je ale právě letos čas na změnu.

  • Pinterest

Prohlédněte vánoční zásoby z loňska

Pokud jste právě rozhodla slavit letošní Vánoce prakticky bez dárků, cukroví i jakékoli výzdoby, nejspíš tento bod můžete s klidem přeskočit. V opačném případě vám už nejspíš jdou hlavou myšlenky na to, co všechno je potřeba zařídit a nakoupit. Budeme upřímné, Vánoce v rodině nejsou úplně levnou záležitostí a většina z nás investuje každý rok do dárků, kterými chceme potěšit naše blízké, ale často také do výzdoby či kvalitních ingrediencí do cukroví. Než ale začnete ve velkém nakupovat balicí papíry, stužky, dekorace nebo třeba mandlové plátky a lískové ořechy, projděte si v klidu všechny zásoby, které doma máte a zjistěte, co opravdu potřebujete doplnit a na čem naopak můžete ušetřit. Předejdete tak tomu, abyste utratila spoustu peněz za zbytečnosti a váš domov nezahltíte věcmi, které vám doma nespotřebované budou ležet nejméně do dalších Vánoc. Protože přinést uprostřed léta na narozeninovou oslavu dárek zabalený do papíru s motivem vloček či vánočního stromečku, opravdu není to pravé ořechové.

Napište si seznamy

I když to možná celý rok neděláte, o Vánocích jsou seznamy opravdu užitečným pomocníkem. A právě teď je ta ideální doba si je v klidu sepsat. Napište si seznam všech lidí, kterým chcete letos dát dárky a jednotlivé zakoupené dárky si k nim připisujte. Nejvíce dárků nakupujeme nejspíš všichni našim dětem. I té nejlepší mámě pod sluncem se tak může lehce stát, že zatímco, pro jedno dítko má už začátkem listopadu ve skříni pět dárků, pro to druhé se na dně skříně zatím krčí jen jeden. Seznamy dárků vás také ušetří toho, abyste nekupovala hlouposti, které se vám v obchodě možná zalíbily, ale o kterých po příchodu domů zjistíte, že je vlastně nemáte komu dát. Když si navíc všechny dárky vypíšete, budete mít lepší přehled o skutečném počtu dárků i jejich hodnotě. Možná vás to po Silvestru ušetří strachu, z čeho vyžijete do příští výplaty.

Seznamy jsou ale skvělé také na to, abyste si sepsala, kolik druhů cukroví budete letos péct a co všechno k pečení budete potřebovat. Při pohledu na ně vám pak bude hned jasné, zda se vám vyplatí nakupovat suroviny na pečení v akci po deseti kusech nebo je to pro vás úplně zbytečné. Seznamy můžete využít také při plánování vánoční výzdoby, předvánočního úklidu i při přípravě štědrovečerní tabule. Určitě doporučujeme se seznamem v ruce plánovat také jídlo na svátky. I tady předejdete zbytečnému plýtvání peněz i potravin.

Převezměte zodpovědnost a užijte si to

Čekají vás první Vánoce ve vaší domácnosti nebo první Vánoce s miminkem? Skvělé! Máte úžasnou příležitost k tomu, abyste se do toho dala naplno a připravila sobě i celé své rodině kouzelné Vánoce. Jistě, to neznamená, že musíte dělat všechno sama. Nebojte se ale převzít tu zodpovědnost a tvořit Vánoce po svém. Už nemusíte dělat všechno stejně jako to dělala vaše maminka (i když se samozřejmě můžete inspirovat). Zvlášť pokud jste už sama maminkou, máte před sebou krásný a velký úkol. Vytvořit Vánoce pro vaše děti. Co byste chtěla, aby si vaše děti z Vánoc pamatovaly? Na co byste chtěla jednou sama vzpomínat? Víte to? Pokud ne, přemýšlejte o tom. Ano, teď je to už vaše zodpovědnost. Nikdo jiný to za vás neudělá. Nesnažte se o dokonalost. Dokonalou ženu, maminku ani dokonalé Vánoce nikdo nečeká. Buďte svá, dejte do těch letošních vánočních příprav sama sebe a UŽIJTE SI TO!

Vánoce v klidu

Nevíte přesně, kde s přípravami na Vánoce začít? Nechcete ztrácet čas zbytečnostmi, které vám berou čas, a které ve skutečnosti ani dělat nemusíte? Nechcete si složitě vytvářet vlastní seznamy a dost by vám pomohlo jen zadat tlačítko „tisknout“?

V tom případě je tu právě pro vás náš  6týdenní on-line kurz Vánoce v klidu, ve kterém vás krok za krokem provedeme od prvních vánočních příprav až k Novému roku. Vánoční speciál běží od 15. listopadu až do konce roku. Přidejte se také a pojďte si tu vánoční jízdu užít spolu s námi!

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest