Blog

Rutina aneb rytmus vašeho domova

autor: | 1. 2. 2018 | Organizace

V dětství jsem často jezdívala na prázdniny k babičkám. Kromě jiných věcí jsem milovala jedno. Pozorovat ty dvě ženy při jejich běžných denních povinnostech a rituálech. I když jsou moje babičky rozdílné asi jako oheň a voda, jistota a pravidelnost s jakou všední činnosti obě dělaly, byla  shodná. Jinak tomu nebylo ani doma, protože i máma měla a má svoji vlastní domácí rutinu, kterou jsem jako dítě fascinovaně pozorovala. Všechny tři ženy tak vlastně velmi nenápadně vnášely do mé dětské duše jistotu, ve které mi bylo jednoduše dobře. Když jsem později začala tvořit svůj vlastní domov a snažila se z chaosu všedních dní tvořit řád, často jsem se vracela právě do dětství a čerpala v něm inspiraci. Denní rutina. Slovní spojení, které nejspíš v mnohých z nás vyvolává svazující pocit nudy. Něco, co dělat musíme, ale je to víc než otravné. Já sama slovo rutina nemám příliš v lásce. To, co se pod ním ale skutečně skrývá, to jsem si naopak zamilovala. Je to opravdu možné? Zamilovat si rutinu? A je vůbec v dnešním rychlém světě ještě něco tak zastaralého vůbec nutné? 

Život v rytmu

Vzhledem k tomu, že jsme téma rutiny zařadily hned na první místo našeho pětiměsíčního cyklu o domově, je vám nejspíš jasné, že téma rutiny vnímáme jako důležité. Proč? Protože každý domov, který je opravdu domovem, má nějaký svůj denní rytmus a řád. Je to tak. Domov a chaos k sobě nemají moc blízko. Rutina se navíc dá docela dobře nahradit slovem, které je pro naše uši mnohem příjemnější. Je to slovo jistota. A právě jistota a bezpečí k domovu neodmyslitelně patří.

Rutina je pro nás navíc něčím velmi přirozeným. Od chvíle, kdy se narodíme, žijeme v určitém rytmu. Střídají se dny a noci, střídají se roční období a nakonec i celý náš život je vlastně jedním cyklem. Začínáme narozením, končíme smrtí. To vše jsou věci, které jsou neměnné, se kterými nic neuděláme, a které našemu životu dodávají určitý pocit jistoty. Ano, rutina je pro nás dobrá i potřebná.

 • Pinterest

Rutina není nudná

Každý možná máme svoji vlastní představu o tom, co vše skrývá slovo rutina. Je dost možné, že mnozí si pod tímto pojmem představí nějaký seznam úkolů, které zkrátka musí během dne udělat. Rutina ale není žádný „to do list“. Všichni máme své každodenní úkoly a některé se každý den opakují, jiné se mění. Rutina ale není úkol. Je to souhrn činností, které děláme pravidelně, na které v ideálním případě nemusíme už nějak víc myslet ani si je plánovat. Rutina vlastně znamená, dělat určité věci, určitým způsobem v určitý čas. A především, rutina nám pomáhá udržet náš každodenní život v určitém tempu. Pomáhá nám nevykolejit ve dnech, které jsou náročné po všech stránkách, dodává pocit jistoty a bezpečí nejen nám, ale celé naší rodině. Správně zvolená rutina dokáže vnést pohodu i do těch nejnáročnějších dní. Rutina netvoří celý náš den. Pouze jej velmi citlivě rámuje a právě tím dává prostor žít naplno. Je omyl si myslet, že když zavedu do svého života rutinu, vnesu do něj nudu. Právě naopak. Se správně nastavenou rutinou toho člověk zvládne za den mnohem víc, je kreativnější, výkonnější, ale také vyrovnanější.

 • Pinterest

Nestíhám, tedy jsem. Nebo ne?

To, že si rutina nerozumí s chaosem je nám asi všem jasné. Pravda ale je, že k tomu, abyste dokázaly ve svém životě rutinu správně nastavit budete potřebovat ještě něco. Lépe řečeno, budete toho potřebovat o něco méně. Méně denních úkolů, méně plánů, méně práce, méně koníčků, možná i méně vztahů. Schválně. Jak často slyšíte samy sebe říkat věty jako: „Nemám čas“ nebo „Nestíhám.“? Pokud jsou právě tato slovní spojení vaší každodenní součástí, je velmi pravděpodobné, že se ve vašem dni pro rutinu už zkrátka nenajde místo.

Samozřejmě. Všichni máme období, kdy je všeho nějak moc. Pokud ale nestíháte už celé měsíce nebo snad dokonce roky, bude někde něco špatně. Čas totiž máme všichni. A všichni stejný. V tomhle je na světě vážně spravedlnost. Všichni máme svých 24 hodin. Je to náš každodenní balíček, se kterým můžeme naložit dle uvážení, a protože víme, že náš život má svůj začátek i konec, měli bychom s tímto balíčkem zacházet víc než zodpovědně. I když se na první pohled může zdát, že čím víc toho v životě stihneme, čím víc práce uděláme, čím víc lidí poznáme, tím lépe, nemusí to být tak úplně pravda.

Věřte, že věčně nestíhající lidé nikoho nebaví. Ano, je to nepříjemné, když na otázku: „Jak se máš?“, vaši přátelé či rodina vždy uslyší tu známou odpověď: „Aaale však víš, mám toho hrozně moc, vůbec nestíhám.“  Neznamená to, že žijete kvalitnější a naplněnější život. Daleko spíš to znamená, že neumíte hospodařit se svým časem a nemáte srovnané priority.

 • Pinterest

Rutina a minimalismus jako základ každého dne

Pokud jste se teď tak trochu poznala, chceme Vás povzbudit. Na změnu není nikdy pozdě. Zveme Vás k tomu, abyste právě měsíc únor využila k nastavení vaší vlastní denní rutiny.  Možná ji potřebujete jen trochu doladit, možná potřebujete začít úplně od začátku. Ať je to jak chce, důležité je, že to jde. Věřte, že správně nastavená rutina dodá vašemu životu rovnováhu a pomůže vám pracovat efektivněji, žít plněji, jíst kvalitněji a odpočívat pravidelně.

Rutina si velmi dobře rozumí s minimalismem. A jak asi víte, méně často znamená více. Život není jen neustálá práce. Žít se taky musí.

Správně by se nám tak do každého dne mělo vejít jen několik základních věcí jako jsou:

 • pracovní povinnosti
 • domácí povinnosti
 • čas strávený s dětmi i manželem (důležitý je jak čas strávený s celou rodinou, tak i ten, který věnujete s manželem sami sobě navzájem)
 • péče o sebe
 • kvalitní jídlo
 • odpočinek

Na tyto věci byste si měly vyšetřit čas každý jednotlivý den a právě proto je dobré nebo spíš nutné, nastavit si určitý denní rytmus. Ve chvíli, kdy ve svém životě dobře ukotvíte těchto šest oblastí, můžete samozřejmě znovu přidávat další věci. Je to vlastně podobné jako s úklidem. Až ve chvíli, kdy se zbavíte všeho potřebného, až si srovnáte skříně a poličky, pak teprve je čas pořídit si případně něco nového. Velmi pravděpodobně už ale budete příště nakupovat nové věci s rozmyslem, abyste svoji uklizenou skříň znovu nezahltily.

Jednotlivé body ve vaší rutině pak můžou sloužit vlastně jako dělící čáry mezi jednotlivými oblastmi. V této chvíli se opět vraťte ke svým prioritám, které jste si již možná nastavily a svůj denní program si sestavte právě na základě toho, co je prioritou právě pro Vás.

 • Pinterest

Rutina je radost, ne povinnost

K tvoření domova i k našemu životu rutina určitým způsobem patří. Nejspíš nějakou formu rutiny máme ve svém životě úplně všichni. Správně nastavená rutina by nikdy neměla být zdrojem stresu, právě naopak. Zatímco někdo potřebuje mít ve svém životě pravidelný řád od rána až do noci, někomu ke štěstí stačí, když si pravidelně každý večer lehne s knížkou. A je to v pořádku. Pokud budete tvořit svoji vlastní rutinu, buďte kreativní a nenechte se jí nijak svazovat. Rutina je tu pro vás, ne vy pro ni. Nebojte se zaběhlý řád také kdykoli změnit či poupravit podle toho jaké změny ve vašem životě nastanou. Cílem rutiny je vnést do vašeho života klid a pohodu, na to nikdy nezapomínejte.

 • Pinterest

Únor plný rutiny aneb tohle je teprve začátek

Dnešní článek je vlastně úvodem do celé oblasti rutiny. V následujících třech týdnech se pak zblízka a prakticky zaměříme na ranní rutinu, rutinu všedních i svátečních dní a měsíc zakončíme článkem věnovaný večerní rutině. Nicméně k rutině se budeme v různých podobách vracet i následující měsíce. Budeme se ji snažit vnést do oblasti jídla, úklidu i do péče o sebe. Právě proto jsme rutinu zařadily jako první téma z našeho pětiměsíčního cyklu. Rutina je zkrátka základ každého domova. A přesto, že v nás vzbuzuje dojem nudy a jednotvárnosti, opak je pravdou.

 • Pinterest

Photo by: David Vávra

Chybí vašim dnům rutina a řád?

Jste doma s dětmi a vaše dny připomínají jeden velký chaos? Ráda byste do svého domova konečně vnesla příjemnou rutinu a řád? Máte pocit, že celé dny jen hasíte požáry a jste doslova ve vleku každodenních událostí?

Pojďme to spolu probrat v telefonní konzultaci .

Společně s vámi definujeme hlavní příčiny toho, proč jsou vaše dny plné chaosu a vytvoříme společně takový systém, který bude nejlépe odpovídat vašim aktuálním možnostem a potřebám. 

Nebo se přidejte do našeho Klubu Mámami a naučte se krok za krokem vnést do svého domova příjemný rytmus dne, ale také lépe plánovat a organizovat nejen svůj čas, ale i své věci.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest