Blog

Rozhovor se Zuzkou Čuhaničovou

autor: | 12. 7. 2018 | Rozhovory

Je to teprve pár měsíců, kdy jsme se na instagramu začaly kochat jejími fotkami. Záhy jsme ale zjistily, že to zdaleka nejsou jen krásné fotky, které nás moc baví především pro krásnou domácí atmosféru, která z nich přímo čiší. Tahle mladá maminka to má v hlavě srovnané a své priority a hodnoty má jasně poskládané. Jaké to je studovat s dítětem v zádech a  zda se dnes na mladé maminky dívá někdo skrz prsty, ale i to, co ji nejvíc baví na tvoření domova. O tom všem jsme si povídaly se Zuzkou Čuhaničovou, kterou na tom zmíněném instagramu hledejte pod jménem @cuhanka.

Ahoj Zuzi, víme, že jsme se s rozhovorem strefily do tvého zkouškového období a zároveň také víme, že jsi maminkou malého Kristiána. První 
otázka se tedy přímo nabízí. Jaké to je, být studentkou a mámou zároveň? 

Náročné, ale naplňující. Naštěstí mám úžasného manžela a maminku, kteří syna hlídají, když chodím do školy na přednášky a on si to s nimi moc užívá. Náročné je to v tom, že se učím a načítám literaturu převážně, když Kristián spí, takže nemám tolik času na odpočinek. Jinak si myslím, že se to bezvadně doplňuje – ve škole přijdu na jiné myšlenky a realizuji se. S Kristiánem pak bývám trpělivější a ten čas s ním prožívám naplno. Studovat mě baví a jsem ráda, že to jde s mateřstvím skloubit.

  • Pinterest

foto: Loktushe ( @loktu_she )

My samy jsme se mámami staly poměrně brzy, někdy lehce po dvacítce a v porodnici jsme před těmi zhruba deseti lety byly suverénně nejmladší maminky. Jak ty sama vnímáš dnes postavení mladých maminek ve společnosti? Jsi ve svém okolí spíše výjimka nebo se to nezdá jen nám a mladší maminky opravdu přibývají?

Také mám pocit, že mladých maminek přibývá a já sama se stýkám s nejméně pěti maminkami-studentkami, které jsou z mé generace. Myslím, že je to hlavně tím, že člověk podvědomě přitahuje do svého nejbližšího okolí lidi s podobnými hodnotami a světonázorem, takže se neodvažuji z toho dělat celospolečenský trend. Být mladou maminkou byl odjakživa můj sen a jsem vděčná, že jsem velmi brzy našla úžasného muže, s kterým jsem toužila založit rodinu. Naše rodina a kamarádi to vždy věděli, a když se Kristián narodil, všichni byli nadšení.

Obecně mi ale přijde, že se na mladé rodiče hledí jako na neuvážené, nezodpovědné lidi, kteří si tím dítětem „zkazili život“ a „připravili se o možnosti, které dnešní doba nabízí“. Já to tak vůbec nevnímám. Rodič se vůbec nemusí odříznout od možností a od společnosti, záleží na tom, jak se k tomu rodičovství postaví. My jsme toho díky Kristiánovi tolik zažili a potkali tolik zajímavých lidí! Podle mě si většina (mladých) maminek uvědomuje, že nemusí být s dítětem zavřené celé dny doma a chodit na jedno a to samé hřiště, ačkoli věřím, že někdo může být takhle naprosto spokojený. To je právě výhoda dnešní doby, že máme mnoho možností a naše životy nejsou nalajnované.

  • Pinterest

foto: Natálie Simmer ( @nataliasimmer )

Náš blog je zaměřený na domov a vše, co s ním souvisí. Z tvých fotografií na instagramu na náš vždy dýchne útulná a láskyplná domácí atmosféra. Zdá se, že je pro tebe tvoření domova opravdovou radostí. Je tomu tak? A je nějaká oblast, která tě na tvoření domova vážně nebaví nebo se v ní vůbec necítíš? 

Ano, je to tak. S lehkostí, přirozeností a nadšením jsem se ujala role ženy v domácnosti, která zahřívá ten pomyslný rodinný krb. Marně přemýšlím, co mě na tvoření domova nebaví.

  • Pinterest

foto: Natálie Simmer ( @nataliasimmer )

Atmosféra je jedna věc, ale k domovu patří i to špinavé nádobí a plný koš prádla. Péče o domácnost a rozdělení domácích povinností bývá nezřídka důvod k neshodám či nedorozumění mezi partnery. Jak to máte doma nastavené vy, aby těch neshod bylo co nejméně? 

Nic jsme si nenastavovali. Celkem automaticky jsme si ty domácí činnosti rozdělili a já jsem moc ráda, že na to nejsem sama. Nemyslím si, že by celá domácnost měla ležet jen na bedrech ženy. Čas od času zapojujeme i Kristiána, aby se učil už odmala pomáhat a dělal to rád. :)

  • Pinterest

foto: Natálie Simmer ( @nataliasimmer )

Kristiánek je zatím ještě malý, ale výchova je každodenní práce a hledání té nejlepší cesty a v každé rodině je tato cesta přirozeně trochu jiná. Jaká je ta vaše? Co byste Kristiánovi chtěli předat a naučit? 

Výchova malého dítěte v sebevědomého dospělého člověka je velice těžký a zodpovědný úkol. Stále přemýšlíme, tápeme a diskutujeme, jak se ho ujmout co nejlépe. Důležité podle mě je, abychom byli ve výchově důslední a táhli za jeden provaz. A vůbec nejlepší mi přijde pracovat na sobě samých, protože děti napodobují a skrze rodičovské vzory se učí.

S mužem nás oslovilo kontaktní rodičovství a respektující výchova, ale nechceme se to toho škatulkovat. Jsou věci, které nám v tomto směru třeba tolik nesedí nebo je praxe změnila. Snažíme se vše dělat tak, aby nám to bylo přirozené a aby k nám měl Kristián absolutní důvěru, aby se cítil za každých okolností milován a přijat. Byla bych moc ráda, kdyby z něj vyrostl sebevědomý laskavý a spokojený muž se svědomím. Chtěla bych mu předat naše hodnoty, lásku k lidem, víru, úctu k přírodě, zálibu ve čtení a vzdělávání a um radovat se z maličkostí.

Zuzi, děkujeme za rozhovor. :-)

Určitě by vám neměly uniknout ani další rozhovory s Markétou Baletkovou, Nikou Macinskou, Gabrielou Bartošovskou a Andreou Tengler.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest