Blog

Obývací pokoj pohledem designérky Lenky Dubské

autor: | 25. 4. 2019 | Domov

Jak vybrat dekorace do svého domova? Jsou nějaká nepsaná pravidla? Jak se neztratit v záplavě nabídek a možností? Také si někdy kladete podobné otázky? Víme, že vybrat ten nejlepší kousek, který podtrhne váš domov, není vždy jednoduché. Proto jsme se rozhodly celý článek věnovat právě dekoracím a zakončit tak dubnovou sérii článků o obývacím pokoji. Dnes na to ale nebudeme samy. Slovo předáme odbornici, která designu a interiérům rozumí více než my. Dnes se podíváme na obývací pokoj pohledem designérky Lenky Dubské. S Lenkou jsme spolupracovaly už na sérii o dětském pokoji na našem prvním blogu Od hlavy až k patě. Mohli jste ji ale zahlédnout i v časopisech o bydlení, kam příspívá. Neměl by vám ujít ani její blog a její články o zařizování interiéru. 

  • Pinterest

Foto: Václav Valný

Lenky jsme se zeptaly na otázky, které někdy napadly nejspíš všechny. Věříme, že její odpovědi pomůžou nejen v dekorování obývacího pokoje, ale zařizování celého domova. :-)

1. Jsou nějaké specifické principy při zařizování obývacího pokoje?

Určitě ano. Obývací pokoj je centrem všeho dění doma a je to místo, kde se setkává mnoho protichůdných činností na jednom místě. Obývací pokoj by měl mít pro každou z těchto činností svůj prostor, t.j. měl by být rozdělen na jednotlivé zóny, kde tyto aktivity probíhají. Tyto části od sebe nemusí být odděleny fyzicky, ale měly by na sebe naopak plynule navazovat. Hlavním úkolem je, aby celek fungoval a plnil požadavky všech členů domácnosti. Veškerý nábytek je potřeba vybírat s ohledem na velikost místnosti i velikost rodiny, způsob a intenzitu jeho používání a tomu je
nutné přizpůsobit výběr nejvhodnějších materiálů.

2. Podle čeho vybírat dekorace? Jsou nějaká nepsaná pravidla nebo vše záleží jen na našem osobním vkusu?

Určitě záleží na vkusu každého z nás a k tomu je doporučováno použít několik pravidel. Dekorace prostor „zabydlují“, zútulňují a doplňují ho stylově. V případě dekorací se nejedná jen o drobné dekorativní předměty, jako jsou svícny, svíčky, vázy a pod., ale jsou to zejména textilie, koberce, zrcadla, ale i osvětlení. Tyto doplňky musí do místnosti zapadnout, dotvořit jí a měly by se stát její
neoddělitelnou součástí. Čím víc bude základ interiéru neutrální, o to více je pak možné vše dohnat výraznějšími a odvážnějšími doplňky či dekoracemi.

  • Pinterest

3. Dnešní doba nabízí mnoho možností. Někdy až příliš a lidé se ve výběru dekorací a doplňků mohou lehce ztratit. Co bys jako designérka poradila lidem, kteří možná trochu tápou a neví, kde začít?

Poradit se. Ideálně s interiérovým designérem, dekoratérem, architektem, s prodavačem v obchodě s dekoracemi a nábytkem. Přečíst si nějaké články
v časopisech, kterých je na trhu poměrně dost, nebo si přečíst některou z knih, které na pultech v knihkupectvích také přibývají. Nicméně, knížky, časopisy a
internet, má být hlavně inspirací. Je skvělé „ztratit se“ v útrobách dokonalých fotek interiérů a obrázků z časopisů, ale pozor, vaše bydlení je jiné, vaše požadavky jsou jiné a nechceme přece bydlet v kopiích interiérů z Pinterestu.

4. Jak do interiéru vnést originalitu? Jak to mít doma hezké, ale „vlastní“?

Obklopovat se věcmi, které máme rádi, které nám připomínají nás, naší osobnost, náš život a osobitost naší rodiny. Obklopovat se, neznamená zahlcovat. Dekorace doporučuji obměňovat, střídat třeba podle podle ročních období, není nutné vystavovat všechno a najednou. Každá místnost, by měla mít svůj bod, který přitáhne pozornost. Někde to může být netradiční tapeta, jinde křeslo po babičce nebo umělecké dílo, které je správně nasvícené a místnosti dodává originalitu. Ne vždy musí být dominantou televizní kout, ale jestli milujete sledování filmů s popcornem
a s dětmi si děláte často domácí kino, vytvořte si atmosféru jako v opravdovém kině, dejte do interiéru dekoraci nebo kousek z opravdového kina nebo něco, co ho
vzdáleně připomíná. A obývací pokoj se hned stane originálem :-).

  • Pinterest

5. Jaké barvy je vhodné zvolit do obývacího pokoje?

V podstatě jakékoliv. Barevnost je dost subjektivní záležitost a podle toho, jakou atmosféru chceme v místnosti mít, je dobré volit i kombinaci a intenzitu barev. Důležitá je funkce místnosti, k čemu bude primárně sloužit, jestli k relaxu, k častým setkáním s přáteli, bujarým večírkům nebo zde hodně času trávíme s dětmi, případně milujeme orient nebo strohost severu. Ne každému vyhovují neutrální odstíny a lépe se cítí v kombinaci červená-zelená. Výběr vhodné barevnosti by se měl podřídit i tomu, jakou povahu mají členové rodiny a měl by na ní mít vliv i
fakt, na jakou světovou stranu je obývací pokoj orientován. Ve výběru barev existují také pravidla a barevný kruh, který známe z výtvarky se může stát naším pomocníkem.

6. Jakými způsoby lze přirozeně oddělit jednotlivé zóny v obývacím pokoji?

Nejpřirozeněji budou působit tzv. neviditelné hranice. Koberec, který určí pomyslné hranice jednotlivé zóny, pár stojacích nebo nástěnných lampiček, květinová stěna, otevřená knihovna, paravan, závěs nebo textilní panel, který skvěle poslouží tehdy, když obývací pokoj slouží jako ložnice zároveň.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Organizace a design ruku v ruce

Možná právě držíte v ruce návrh vašeho nového obývacího pokoje. Možná je to už nějaký čas, kdy byl váš obývací pokoj nový a krásný. A dnes byste v něm původní uspořádání hledala jen těžko. Design je skvělá věc, sám o sobě ale nestačí k tomu, abychom se v našem domově cítily trvale dobře.

Nepotřebujete nový designový návrh, ale především nový svěží vítr? Rády vám s tím pomůžeme. 

Jste z Brna či blízkého okolí a ráda byste ze své pracovny (ať už té domácí nebo firemní) konečně vytvořili místo, kde bude radost pracovat?

Zamluvte si ještě dnes termín organizace u vás doma. Na úvodní schůzce vše v klidu probereme  a ve smluveném termínu pak společně s vámi všechny věci vytřídíme, zorganizujeme, a uložíme tak, aby výsledek byl nejen funkční, ale také krásný.

Využít ale můžete také naší virtuální organizace. S její pomocí vám sice jednotlivé dokumenty nevytřídíme. Pomůžeme vám ale s návrhem těch nejlepších úložných systémů právě pro vaši kancelář a rády s vámi doladíme také její celkový vzhled.

Naše služby ale můžete využít samozřejmě také v jakékoli jiné části vašeho domova.

 

 

e-mailovy klub mamami
  • Pinterest

E-mailový klub Mámami

Každý čtvrtek ráno dostávají členové našeho e-mailového klubu upozornění na nový článek, ale součástí jsou také nejrůznější výzvy či bonusy.

Pokud o ně nechcete přijít vy, přihlaste se do klubu už dnes.  Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud byste náhodou časem zjistili, že vám odběr našich novinek nevyhovuje, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.

 

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest