Blog

Podzimní hygge

autor: | 25. 10. 2018 | Domov

Hygge. Fenomén, který k nám přišel až z dalekého Dánska, a kterého je najednou všude plno. Přesný překlad do Češtiny bychom hledaly asi těžko. Význam tohoto slova si ale můžeme přiblížit nám známějšími slovy jako je „útulno“, „domácí pohoda“ nebo si také můžeme pomoci poměrně známým anglickým slůvkem „hominess“. Já sama bych hygge přeložila asi jako něco, co nám pomáhá cítit se dobře v prostředí, ve kterém právě jsme. Ať už nám k tomu pomohou svíčky, teplé ponožky nebo dobrý koláč a nebo nejlépe všechno dohromady. Jsem přesvědčená o tom, že podstatu slova hygge známe všichni mnohem déle než samotné slovo a kdybychom měli říct, které období v roce je nejvíc „hyggelig“, bez velkého váhání bychom řekli, že to je právě podzim.

Podzimní pohoda

Pravdou je, že letošní podzim dosud připomínal spíš jen pokračování léta a zatím nás úspěšně minuly i pořádné podzimní plískanice, u kterých se tak krásně čte (a které by naše příroda momentálně tolik potřebovala). Co se ale navzdory bláznivému počasí nemění, je stále se zkracující den a delší večery. Do nového dne se budíme v oparu mlhy a bez pořádné šály už se (aspoň ráno) vyjít ven opravdu nedá. Stejně tak se letošní podzim nemění nic na tom, že nás čekají dva poměrně náročné měsíce spjaté s přípravou Vánoc. Právě vánočním přípravám se budeme na blogu věnovat celý listopad. Pokud nás sledujete delší dobu, víte, že jedním z cílů našeho blogu je to, abyste v každodenních, i těch nejmenších úkolech a povinnostech nacházely radost a zároveň, abyste si radost dokázaly vědomě vytvářet. Právě o takové vědomých každodenních radostech je dnešní článek.

  • Pinterest

Filmové hygge

Podzim a zima jsou pro sledování filmů jako stvořené. Zachumlat se pod deku, zapnout film a na takové dobré dvě hodiny se nechat vtáhnout do příběhu hlavních hrdinů. Filmy nám občas pomůžou zapomenout na tíživou realitu, kterou třeba zrovna prožíváme, jindy nás povzbudí nebo inspirují. A jaké jsou ty mé oblíbené, které se k podzimu podle nás skvěle hodí? Jmenovat bych jich mohla desítky, tak přidávám aspoň pár nejoblíbenějších.

Láska přes internet – Kdo by neznal půvabný příběh o jednom malém knihkupectví a jeho majitelce? Mag Ryan a Tom Hanks v hlavních rolích a jeden rok v New Yorku.

Pravidla moštárny – Hořkosladký příběh o lásce, bolesti, lidskosti i zodpovědnosti na pozadí jablečné farmy.

Zápisník jedné lásky – Jsem duše romantická a tohle je už celé roky jednoduše řečeno MŮJ film.

Úsměv Mony Lisy – Pokroková učitelka, v podání Julie Roberts, na americké univerzitě v 50. letech. Film jako stvořený pro sychravé podzimní odpoledne.

Divočina – Opustí všechno, aby našla sama sebe. Po shlédnutí filmu nejspíš budete mít chuť vydat se na hodně dlouhou cestu.

Soudce – Návraty domů nejsou vždycky snadné, stejně jako vztahy mezi otci a syny. Poutavý příběh o tom, že na odpuštění není nikdy pozdě.

Čtenářské hygge

S dobrou knížkou dokáže člověk strávit v posteli třeba celý den. Pokud vás muž a děti nechají. :) Nevím, jak vy, ale já při návštěvě knihkupectví občas propadám úplné skepsi, protože vlastně nevím, co si v tom nepřeberném množství knih mám vybrat. Mám ale několik knih, které jsou podle mě opravdu hyggelig.

Tajemství letního odpoledne (Kate Morton) – Detektivní příběh, který vás nenechá odložit knihu až do poslední stránky.

Jojo MoyesPoslední dopis od tvé lásky, Než jsem tě poznala nebo třeba Dívka, již jsi tu zanechal a další…Dá se říct, že ať sáhnete po jakékoli knize této autorky, nesáhnete vedle. Tedy za předpokladu, že jste aspoň trochu romanticky založení.

Láska s chutí makronky (Sarah Vaughan) – Tušíte správně, kniha podobně sladká jako ty makronky. Ale taky neuvěřitelná oddechovka. Pokud se vám zrovna nechce o ničem moc přemýšlet a nic řešit, začtěte se.

Druhý život Marýny G. (Vladimíra Klimecká) – Zatímco novinové články byly plné Žítkovských bohyní, na pultech knihkupectví se nenápadně objevila Marýna. Tři příběhy, tři generace, tři ženy jedné rodiny. Historie naší země zapsaná do příběhů obyčejných žen, které stojí za přečtení.

Madonna z hor (Elise Varlmorbida) – Novinka letošního léta, která se bude skvěle hodit i pro dlouhé podzimní večery.

  • Pinterest

Hudební hygge

Na filmy i knihy si musíme vyhradit určitý čas. Není úplně možné si jimi zpříjemňovat všední úkoly. S hudbou je to jiné. U hudby můžeme vařit nebo uklízet a do jisté míry u ní můžeme i pracovat. Mně samotné je dobře i v úplném tichu. Když už si ale hudbu pouštím, hraje mi většinou do ucha některý z následujících interpretů.

Adele

Keane 

Hillsong 

Elton John

Ray Charles

Hygge pro každý den

Jistě, filmy, hudba i knihy. To vše nám dokáže zpříjemnit naše dny, občas i zapomenout na to, co nás zrovna tíží, pohladit po duši. Hygge ale můžeme prožívat každý jednotlivý den a to prakticky kdykoli a kdekoli. Ve skutečnosti totiž jde především o naše vlastní nastavení než o vnější okolnosti. Způsobů, jak si zpříjemnit dny i jednotlivé činnosti, je určitě spoustu. Sepsala jsem pro vás několik svých vlastních hygge tipů, které jsou běžnou součástí mého života.

  • Po probuzení si na pyžamo oblékám jeden ze svých dvou županů. Saténový, ve kterém se cítím krásně a žensky nebo příjemně hřejivý, ve dnech, kdy se necítím fyzicky ani psychicky úplně nejlépe.
  • Téměř nikdy si neodepřu ranní zastavení u šálku horké kávy mezi tím, kdy vypravím do školy dcery a kdy jdu s nejmladším synkem do školky. Trávím jej buď s Biblí nebo s jinou inspirující knihou. Někdy ale také v úplném tichu. Je to pro mě chvíle, ze které čerpám pro celý nový den.
  • „Krásná“ chvilka v koupelně. Většinou netrvá déle než deset minut, o to víc si ji ale užívám. Po noci osvěžím obličej, zbavím jej nečistot a jemně se nalíčím. Nakonec se převléknu z nočního oblečení do toho, které jsem si zvolila pro dnešní den. Oblečení si málokdy chystám večer. Většinou se totiž oblékám podle chuti a nálady.
  • Při vaření, úklidu, žehlení či práci. Při čemkoli, co zrovna dělám, snažím se vytvářet si kolem sebe prostředí, ve kterém mi je hezky. Někdy mi k tomu pomáhají svíčky, jindy hudba, často obojí. Hezké prostředí pro mě také znamená mít uklizeno. V nepořádku mi jednoduše není dobře.
  • Každý večer před tím, než jdu spát, trávím aspoň chvíli čas v klidu s knížkou pod dekou. Je to čas, který mi pomáhá zpracovat zážitky z celého dne, abych mohla usínat víceméně s klidnou hlavou.

  • Pinterest

Pod povrchem hygge

Pokud jste dočetly až sem, možná jste nabyly dojmu, že podstatou hygge jsou převážně povrchní rady typu „zapalte si svíčku a dejte si teplé ponožky“. Tak trochu vám musím dát za pravdu. Musím upřímně říct, že navzdory názvu i obsahu dnešního článku, jsem ani já sama tomuto severskému fenoménu nepropadla a stále si od něj držím jistý odstup. Jednu z mnoha knih, které o hygge vyšly jsem poctivě přečetla, ale nutno říct, že jsem v ní nenašla jednu podstatnou věc.  

Mám totiž za to, že svíčky ani teplé ponožky, dokonce ani ten nejlepší jablečný koláč, který voní po celé kuchyni nedokáží vytvořit tu správnou hygge atmosféru. To všechno jsou krásné a určitě dobré věci, které nám pomáhají dělat z našich domovů hřejivé místo a v našich životech působí jako malé pohlazení. Jde o malé drobnosti, které dokáží vnést radost a pohodu i do těch nejtěžších dní. Nezapomeňte ale, že jste to právě a jen vy, kdo i obyčejné sledování filmu dokáže proměnit v nezapomenutelný zážitek. Vy jste duší vašeho domova. Jen vy sama dokážete vytvořit opravdové hygge. Bez vaší osobnosti, bez vašeho úsměvu, bez vašeho doteku, zůstanou teplé ponožky vždy jen obyčejným kusem látky a jablečný koláč jen pouhým jídlem. 

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Podzim jako příležitost ke změně

Cítíte, že by váš domov potřeboval opravdovou a trvalou změnu? Jste doslova zavalená věcmi, které na vás padají z každé skříně či poličky? Toužíte zažít ten pocit krásného a útulného domova, ve kterém je radost být, ale realita vašeho života je teď někde úplně jinde?

A víte, že to tak nemusí zůstat? Pojďte udělat krok k velké a trvalé změně ještě dnes. I vy můžete mít domov, který budete milovat. A nemusíte na to být sama.

Rády vám pomůžeme právě takový domov vytvořit. 

Velké změny nikdy nejsou snadné a je skvělé, když vás může někdo podpořit a pomůže vám postupovat systematicky krok za krokem.

Nečekejte na žádné „Až“! Přidejte se do našeho On-line Klubu Mámami a vytvořte ze svého domova místo plné hřejivé a útulné atmosféry.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest