1. lekce

Vím, kde jsem a kam směřuji

Vítej v prvním přípravném týdnu kurzu!

Tento týden bude opravdu zásadní nejen pro tvoji další cestu kurzem, ale také pro celý tvůj domov. Než se vydáš na cestu a začneš dělat jednotlivé kroky a změny, které do tvého života a domova přinesou pohodu, úlevu a radost, je potřeba nejdříve zjistit, kde přesně teď jsi a kam vlastně směřuješ.

Možná si v současné chvíli uvědomuješ, že se doma necítíš úplně dobře. Možná na tebe dokonce padne úzkost a stres pokaždé, když se do svého domova vracíš. Víš ale taky proč tomu tak je?

Je snadné říct „Mám doma binec“ nebo „Nic nestíhám“.

Daleko důležitější je ale jít ještě o krok dál a přemýšlet o tom, co mi ve skutečnosti vadí. Je to nepořádek, který mě obklopuje nebo pocit mé vlastní neschopnosti rozhodovat o svých věcech nebo čase?

Do kurzu jsi jistě vstupovala s nějakým očekáváním. Jedním z hlavních důvodů bylo jistě to, abyste ses ve svém doma cítila lépe.

K tomu je ale potřeba nejdříve zjistit, jak se ve svém domově cítíš v tuto chvíli a následně si definovat, co pro tebe to slůvko „lépe“ v tuto chvíli znamená a co můžeš udělat právě teď, ve své aktuální životní situaci, aby se stalo realitou.

A právě tomu se budeme věnovat celý tento týden.

Chceme tě moc povzbudit k tomu, abys této první fázi kurzu věnovala opravdu vědomou pozornost a vyhradila si na ni dostatek času.

Díky tomu, že si hned na začátku uděláš jasnou představu o tom, kde jsi a kam směřuješ, budou se ti pak všechny další praktické kroky dělat daleko lépe a budou mít také daleko větší přesah nejen do tvého domova, ale celého vašeho života. A to je nakonec to, o co jde především.

Cílem není vytvořit dokonalý domov, ale především to, abys ses ve svém doma cítila lépe, aby pro tebe každodenní péče o domácnost byla jednodušší a tím pádem taky radostnější. Díky tomu, že do svého domova postupně vneseš potřebné návyky, začneš lépe plánovat svůj čas a začneš pracovat se svým prostorem systematicky a logicky, budeš mít daleko více času a prostoru na všechny ty další úžasně věci, kterým se ve svém životě chcete věnovat.

Tak se pojď vydat na cestu. :-)

Co tě čeká v první lekci

  • Vytvoříš si svoji vlastní reflexi reality
  • Ujasníš si svoji motivaci.
  • Zpracuješ si svoji vizi domova, který chceš tvořit. Vizi, která bude stát na pevných základech, a ke které se budete moct opakovaně vracet.

Akční kroky

  • Stáhni si a vypracuj jednotlivé pracovní listy
  • Vytvoř si vizuální koláž své vize
  • Vědomě zpomaluj, zastavuj se a pozoruj své pocity

Pojď si udělat reflexi reality pomocí techniky škálování:

Možná je pro tebe náročné srovnat a vypsat myšlenky, které ti jdou hlavou. Pojď je na chvíli pustit a nechej je jednoduše plynout v následujícím cvičení, ve kterém si můžeš reflexi reality vyhodnotit pomocí techniky škálování.

Otázky si můžeš stáhnout v PDF nebo si je přepsat do svého deníku či diáře.

Reflexe reality_škálování

Jak jsi právě teď spokojená ve svém DOMA?

Napiš si na stupnici 0–10 a zkus si k tomu pro sebe napsat poznámky, které ti pomůžou pochopit, jak se právě teď sama ve svém doma cítíš. Jaké oblasti tvého domova jsou pro tebe největší výzvou nebo každodenním stresem?

Kolik vědomého času věnuješ každý den péči o svůj domov?

Napiš si, kolik času věnuješ každý den úklidu, organizaci a další péči o svůj domov. Ohodnoť si na stupnici 0-10, jak ti toto množství času věnované péči o domácnost vyhovuje.

Jak často sama sebe vnitřně (nebo i nahlas) kritizuješ za to, jaká jsi a jak se to odráží u tebe doma?

Napiš si tři kritizující myšlenky, co se ti o sobě samotné často honí hlavou. A klidně si je přečti nahlas.

  • Kdy jsi doma nejčastěji nespokojená?
  • Napiš si situace nebo oblasti tvého domova, ve kterých si nevěříš, pochybuješ o sobě, kritizuješ se.

Jak moc to máš ráda u vás doma?

Ohodnoť na stupnici 0–10. Pokud jsi nedala 10, co bys ráda změnila?

Jak jsi si jistá v každodenní běžné péči o svůj domov?

Ohodnoť si i svoji momentální spokojenost s každodenní běžnou péčí o svůj domov (běžný úklid, vaření, nákupy apod.) na stupnici 0–10 a vypiš si, které činnosti jsou pro tebe nejpříjemnější a nejsnazší, a které jsou naopak největší výzvou nebo překážkou.

Jak jsi si jistá v oblasti třídění a organizace věcí?

Ohodnoť si na stupnici 0-10, jak se teď ve svém domově cítíš se svými věcmi, jejich množstvím a uspořádáním. Jaká oblast věcí je pro tebe aktuálně největším oříškem?

Jak jsi si jistá v oblasti dekorování, atmosféry, stolování apod.

Ohodnoť na stupnici 0–10, jakou teď máš jistotu a zkušenost ve výběru dekorací, ladění, zútulnění, stolování apod.

Kolik vědomého času věnuješ každý den sama sobě?

Napiš si nebo ohodnoť na stupnici 0-10, kolik času věnuješ každý den vědomé péči o sebe samotnou a čerpání nové energie? Napiš si, co konkrétně (jaké činnosti) pro sebe každý den děláš.

Své postřehy můžeš sdílet také uvnitř FB skupiny.

Pin It on Pinterest